Türkiye-Gürcistan-AKARSU Tecim ve Envestisman Olanakları Çapraz Kümülasyon Toplantısı

Gürcistan Başvekil Yardımcısı, Iktisat ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili, Türkiye ile Gürcistan ortada detaylı yıllardır kat sayı ilişkilerin olduğunu belirterek, “Türkiye, Gürcistan’ın sonuç kademe mehabetli ticaret ortağıdır.” dedi.

Davitaşvili, Tecim Bakanı Mehmet Muş ile birlikte Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan-Avrupa Birliği (AB) Ticaret ve Yatırım Olanakları Mugayir Kümülasyon toplantısına katıldı.

Türk ve Gürcü gelişim adamları, diplomatlar, Aut Soylu Erki İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) yetkilileri, SU’nin ve KÖLE Ulusal Kalkınma Ajansı’nın (USAİD) Gürcistan’daki temsilcilerin yer aldığı toplantının açılışında mütekellim Davitaşvili, aykırı yığılma projesi yardımıyla ülkesinin Türkiye ve DENIZ ile olan tecim ilişkilerinin henüz dahi güçlendiğini söyledi.

Davitaşvili, Türk-Gürcü ilişkilerin önemine üstelik değinerek, “Uzun yıllardır Türkiye ile Gürcistan arasında çok mümasil ilişkiler mevcuttur ve bu ebat ticari-hesaplı ilişkilerin gelişmesinin da münhal bire bir örneğidir.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Gürcistan arasında bir nice alanda muvaffakiyetli projelerin gerçekleştiğine dikkati çekici Davitaşvili, “Türkiye, Gürcistan’ın sonuç rütbe makro ticaret ortağıdır. İki devlet beyninde erkin tecim anlaşması kâin. Ülkeler arasındaki ticari-konuşu ilişkiler daima gelişmektedir.” diyerek konuştu.

Levan Davitaşvili, ikili ticari ilişkilerin muvaffakiyetli tıpkısı şekilde geliştiğini fakat potansiyelin haddinden fazla henüz çok olduğunu kaydederek, Gürcistan’dan henüz çok ihracatın yapılması için Türk tarafıyla alçak çalışmaları sürdürdüklerini aktardı.

İki ülke hükümetlerinin tecim ve tutum alanlarında çalışkan teşrikimesai yapmaya devam ettiklerini rapor eden Davitaşvili, toplantının kül organizatörlerine teşekkürname etti.

Türkiye ve Gürcistan arasındaki STA’yı genişleten ve güncelleyen sözleşme imzalandı

Açılışın arkası sıra iki nazır, Türkiye-Gürcistan Başıboş Tecim Anlaşması’nın genişletilmesi ve güncellenmesi anlaşmasını imzaladı.

Program kapsamında Muş ve Davitaşvili basına sınırlı bir toplantıda üstelik aynı araya geldi.

Türkiye-Gürcistan-DENIZ Tecim ve Envestisman Olanakları Çapraz Biriktirme toplantısı açım konuşmalarının peşi sıra bitmeme ediyor. Derinti kapsamında Türk ve Gürcü aksiyon adamları tıpkı araya geldi. Toplantıda, Türkiye ile Gürcistan’daki yatırım fırsatları ele alınıyor.

Share: