Türkiye boksta takım halinde şampiyon oldu

Uluslararası Yumruk Oyunu Birliği (IBA) eliyle Türkiye’nin eş sahipliğinde planlı Acun Kadınlar Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda 50 kiloda Öpücük Naz Çakıroğlu, 54 kiloda Hatice Akbaş, 66 kiloda Busenaz Sürmeneli, 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 81 kiloda Şennur Çipo kızıl madalya kazandı.

50 KİLODA BUSE ŞIMARIKLIK ÇAKIROĞLU

Başakşehir Cahillik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde olimpiyat ikincisi milli yumruk oyuncusu Buse Şımarıklık Çakıroğlu, 50 kiloda bitiş maçına çıktı.

İlk turda Moğol Mungunsaran Balsan’ı, ikinci turda Cezayirli Roumaysa Boualam’ı, çeyrek altın finalde Aira Cordero Villegas’ı, yarı finalde de İspanyol Fernandez’i eleyen olimpiyat ikincisi milli boksör, finalde Kolombiyalı Ingrit Lorena Valencia Victoria ile karşılaştı.

Müsabakaya mebzul başlayan ve maçın kontrolünü elinde bulunduran Öpücük Naz, önceki raundu 5-0 aldı. Kontrollü performansını sürdüren milli yumruk oyuncusu ikinci raundu dahi 4-1 üstün tamamladı. Serencam raundu de 4-1 düzlük kamer-açıkça sportmen, maçı 5-0 kazanarak acun şampiyonluğuna ulaştı.

Öpücük Baylanlık, şampiyonluğunun arkası sıra duygusal anlar yaşayarak gözyaşlarına bilge olamadı. Milli boksör, tribünleri dolaşmasının arkası sıra sevincini Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile paylaştı.

Buse Işve Çakıroğlu, 48 kiloda zer madalya düz Ayşe Çağırır’ın ardından Türkiye’ye bu organizasyondaki 2. şampiyonluğunu getirdi.

50 kiloda bronz madalyalar Özbek Aziza Yokubova ile İspanyol Laura Fuertes Fernandez’e gitti.

54 KİLODA HATİCE AKBAŞ

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde planlı şampiyonanın 11. ve son gününde Hatice Akbaş, 54 kiloda final maçına çıktı.

İlk turu karşılaşma yapmadan sabık, ikinci turda Alman Zeina Nassar’ı, üçüncü turda Ermeni Ekaterina Sycheva’yı, çeyrek altın finalde Bulgar Stanimira Petrova’yı, yarı finalde üstelik Taylandlı Tintabthai’yi eleyen milli boksör, finalde Romanya’dan Lacramioara Perijoc ile karşılaştı.

Tribünlerin büyük desteğiyle maça mebzul başlayan Hatice, ilk raundu 4-1 aldı. İkinci raundu 3-2 kaybeden milli yumruk oyuncusu, son raunda genel skorda faik girdi. Son 3 dakikalık bölümü birlikte 3-2 kayran ay-berrak yumruk oyuncusu, maçı 3-2 kazanarak zer madalyaya uzandı.

Hatice Akbaş, 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 50 kiloda Buse Baylanlık Çakıroğlu’nun peşi sıra Türkiye’ye bu organizasyondaki 3. şampiyonluğunu getirdi.

54 kiloda tunç madalyalar ise Kazak Dina Zholaman ile Taylandlı Preedakamon Tintabthai’ye gitti.

66 KİLODA BUSENAZ SÜRMENELİ

Başakşehir Bilgisizlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11 ve akıbet gününde olimpiyat ve acun şampiyonu Busenaz Sürmeneli, 66 kiloda final maçına çıktı.

Geçen yıl düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 69 kiloda değerli madalya kazanarak Türk spor tarihine geçen son acun şampiyonu milli boksör Busenaz, bu şampiyonada sırasıyla İtalyan Angela Carini, ABD’li Arika Melek Skoog, Özbek Navbakhor Khamidova ve Taylandlı Janjaem Suwannapheng’i eledi.

Finalde Kanadalı Charlie Cavanagh ile karşılaşan Busenaz, önceki rauntta rakibini yıpratıcı yumruklar attı. Çok yüksek ayrımsız boks ortaya koyan Busenaz, evvel raundu 5-0 aldı.

İlk rauntta olduğu kabilinden ikinci rauntta bile hakemin saymasını sağlayan milli boksör, bu bölümü de net tıpkısı şekilde 5-0 faik bitirdi.

Sonuç rauntta üstelik rakibini peş peşe attığı yumruklarla el duruma düşüren Busenaz, bitime 45 saniye kala hakem kararıyla galip car edildi ve zer madalyanın sahibi oldu. Milli boksör, şampiyonada yaptığı 5 maçın 4’ünü alışılagelen süre tamamlanmadan kazandı.

Trabzonspor’un sporcusu olan Busenaz, galibiyetinin peşi sıra ringde kolbastı oynayarak şampiyonluğunu kutladı.

Busenaz Sürmeneli, 48 kiloda Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Baylanlık Çakıroğlu ve 54 kiloda Hatice Deniz Kazı’ın ardından Türkiye’ye bu organizasyondaki 4. şampiyonluğunu getirdi.

2019’dahi Rusya’dahi 69 kiloda dünya şampiyonu olan Busenaz, 66 kiloda bile zer madalya aldı. Milli yumruk oyuncusu, 2 dünya şampiyonluğu olan Gülsüm Tatar’ın rekoruna üstelik eş oldu.

BAKAN KASAPOĞLU, MİLLİLERİN YANINDA

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, karşılaşmayı salonda izledi.

Maçlardan önce Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’ne gelen Vekil Kasapoğlu, henüz önceki günlerde mücadelelerini mütemmim milli boksörler ile teknik ekibi tebrik kartı etti.

Vekil Kasapoğlu’nun birlikte 48 kiloda değerli madalya alan Ayşe Çağırır oturdu. Kasapoğlu’na Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Umumi Sekreteri Sevinç Gündoğan ile Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç de eşlik etti.

TÜRKİYE İÇİN REKORLAR ŞAMPİYONASI

İstanbul’un sülale sahipliğinde düzenlenen şampiyona, Türk eş boks tarihine geçti.

Toplam madalya sayısı bakımında Türk karı boksunun arz liyakatli Acun Şampiyonası’nı canlı milliler, değerli madalya sayısında da 2 şampiyonluğun geldiği 2008 Dünya Şampiyonası’nı geride bırakarak rekor kırdı.

2022 Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda Türkiye, şu asıl kadar 3 kızıl, 2 tunç madalya aldı. Günün ferasetsiz kalanında 2 milli yumruk oyuncusu daha zer madalya maçına çıkma.

Share: