Tüp çağa tedavisinde Türkiye’ye alçak marazlı toprak kayması var

Tüp bebek tedavisinde Türkiye’ye yoğun sayrı göçü var

Gayda bebekte akamet yaşanmasına yüklülük eden faktörler

İSTANBUL – Çocuk sahibi olamayan hastalarda en son mergup tekniklerden biri olan tuluk süt kuzusu tedavisiyle ait bilinmesi gerekenleri ve yaşanan başarısızlıkların nedenlerini nâkil Gayda Çağa Uzmanı Prof. Dr. Volkan Turan, tedavide az dışından Türkiye’ye kilolu ayrımsız kafile olduğunu belirtti.

Alışılagelen yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu koruyucu üreme tekniği olan gayda çağa tedavisine serencam yıllarda vahim bire bir rabıta var. Türkiye ise hem doktorlarının deneyimleri hem de tedavide beğenilen dip düzem teknolojiler zımnında dünya üstünde yeğleme edilen on büyüklük beyninde yerini alıyor. Sınırlı dışından Türkiye’ye şişman çağa tedavisi için kısık bir kafile olduğunu tamlayan BHT Clinic İstanbul Ana Konu Hastanesi, Şişman Çağa Uzmanı Prof. Dr. Yanardağ Turan, tedaviye duyulan ihtiyaca dikkat çekti. Günümüzde seçme 6 çiftten birinin tombul bebek tedavisine başvurduğunu söyleyen Turan, bu durumun nedenlerini sıraladı.

Üreme gelişimini kısıtlayan nedenler

Genetik ve dış etkenler zımnında üremede koruyucu tekniklerinin sıklıkla kullanılmaya başlandığını ifade fail Prof. Dr. Volkan Turan, “Önceleri gelişigüzel 11 çitten biri başarısızlık durumuyla karşılaşıyordu. Bu oranın serencam yıllarda her 6 çiftten bir tekme büyüklüğünde düştü diyebiliriz. Bu durumun muayyen nedenleri var. Alelhusus ağır aksak tagaddi maatteessüf kadın ve erkeklerin üreme gelişimini kısıtlıyor. Keder tagaddi kadınların testis rezervlerini henüz çabuk düşürebiliyor. Erkeklerin ise meni kalitesini düşürebiliyor. Yavru yapmayı götürmek birlikte testis kalitesini etkiliyor. Çünkü çiftler ilerleyici yaşlarda çocuk sahibi olmaya değişmeyen veriyor ve bu üstelik çiftlerin alışılagelen yollarla bala sahibi olması zorlaştığından çıktı tombul süt kuzusu tedavisine başvuruyorlar” dedi.

Muvaffakiyet oranı yüzde 40

Tulum bebekte 5. devir transferleri sonrasında başarı oranlarının yüzdelik 40 civarında olduğunu tamlayan Turan, bu oranın bağan olmasının yer balaban nedeninin ise annenin yaşı olduğunu kaydetti. Ana yaşı hele 47’nin üstünde olduğu devir çoğu hastayı tedaviye almadıklarını kaydeden Turan, “Esas yaşı ilerledikçe sükse gidermek amacıyla toplanan husye sayısı üstelik artıyor. Ancak yaş ilerledikçe birlikte kadınların er bezi sayısında bir eksilme meydana geliyor. Bu münasebetsiz rasyo nedeniyle gayda bebek başarı oranları üstelik düşebiliyor” dedi.

Tuluk bebek sükse şansını kırıcı durumlar

Tuluk bebekte kısırlık yaşanmasına gravite eden faktörleri sıralayan Turan, “Tombul bebeğin başarı oranını oğulcuk ve merhamet belirliyor. Embriyoda en kalın tanıdık sav genetik bozukluktur. Mitokondrinin DNA’sındaki rastgele mutasyon başarısızlıkla sonuçlanıp embriyonun henüz erken sürede kaybedilmesine bozukluk olabiliyor. Normal embriyoyu bulmaya çalışıyoruz ve ona göre transferi gerçekleştiriyoruz ve başarı şansını arttırmaya çalışıyoruz. Rahimde ise hele bazen emraz yöre planda. Bunlardan biri rahim çatlağı. Bu çatlaklara mecbur rahimde adet beyin birikebiliyor ve acıma sünger kadar oluyor. Yumuşuyor ve çocuğun tutunmasını engelliyor. Ara Sıra de rahim, embriyoyu ecnebi üst kabil algılayabiliyor ve reddedebiliyor. Ayrıca tiroid hastalıkları, benzin bezi hormonu ile ilişik gâh bozukluklar, acıma şekli bozuklukları ve rahimdeki enfeksiyonlar tedaviyi başarısızlığa uğratabiliyor. Bu bozukluklar otama edildikten sonra yapılan transferlerde başarı oranını arttırmak tür” diyerek konuştu.

Şişman çağa tedavisinde Türkiye’nin dünya üzerindeki ilk 10 ülkeden biri olduğunun altını çizen Turan, “Ülkemizde en son uygulayım bilimi kullanılıyor. Muvaffakiyet oranları üstelik buna ilişkin namına çok erdemli. Elimizdeki teknoloji, spermi 6 bin posta henüz çok büyütüp, henüz dolgunca spermlerin seçilmesini sağlıyor. Tekrarlayan embriyo kalitesizliği olan hastalarda kullandığımız uygulayım bilimi ile üstelik ferah yumurtanın ongun ipliklerini gözlemleyip, ona bakarak spermi yumurtanın mahsus bir yerinden yerleştirebiliyoruz. Bunun dışında henüz öncesinde bağan yapmış olan hastalarda genetik seçimli alışılagelen embriyoyu bulup, ona bakarak alıntı yapıp sükse şansını arttırıyoruz. Tekmil bu imkanların arka düzem teknolojilerle verilmesi ve elverişsiz dışındaki ülkelere göre henüz akla yatkın fiyatlara yapılıyor olması ülkemize aheste tıpkısı pestil göçü olmasını sağlıyor” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı.

Share: