Tunç: “Cumhurbaşkanımızın Siirt’te okuduğu şiirle, İmamoğlu’nun hakimlere hakaretini kayırıcı tutamayız”

DOĞRU Parti Grup Başkanvekili Yılmayan Bronz, YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 kamer 15 zaman kodes cezasına çarptırılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgilendiren “Cumhurbaşkanımızın Siirt’te okuduğu şiirle, İmamoğlu’nun hakimlere hakaretini koca tutamayız” dedi.

DÜRÜST Öğür Kol Başkanvekili Yılmaz Tunç, Millet ilçesine ilişkin Kozanlı Köyü’nde memat eden tıpkısı imamın cenaze törenine katıldı. Henüz sonradan Kavim ilçesindeki budun parkı yapımını inceleyen Bronz, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na YSK üyelerine ‘ahmak’ diyerek hakaret suçunu işlediği gerekçesiyle sunulan mahkumiyet kararını değerlendirdi.

YSK üyelerine ayrımsız taşlama yokmuş gibi takanak oluşturulduğunu belirten Bronz, “Bunu eleştirebilirsiniz. Bu değişmeyen üzerinden bunu punt bilip tıpkısı topluluk mağduriyetler çıkarmanın akıllıcasına olmadığını düşünüyoruz. YSK üyelerine müteveccih ‘Bu seçimi fek edenler ahmaktır’ sözü Yargıtay kararlarına bakarak bittabi kim suç teşkil ediyor. Mahkeme dahi bu konuda kanaatini belirtti. Bu suçun unsuları oluştu mu oluşmadı mı istinaf sürecinde bunlar değerlendirilecektir” dedi.

“6’lı masanın kendi içerisinde rekabeti bahis konusu”

“şiddet üzerinden bu murafaa kararının talimatla verildiğini, iktidarın baskısıyla verildiği yönündeki iddiaları tümden reddediyoruz” diyen Tunç, “Burada 6’lı masanın zat içerisinde rekabeti söz konusu. Bu rekabetin bu kararla ortaya bittabi çıktığını ve elbette birbirine düştüklerini görüyoruz. Alelhusus değişmeyen açıklanır açıklanmaz tıpkısı bayram havasında kutlama yapılması zaten bilcümle fotoğrafı bütün gelişigüzel görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tunç, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu türkü yüzünden hapse atılması ile İmamoğlu üzerine verilen kararın benzetilmesinin akseptans edilemeyeceğini aktararak şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın Siirt’te okuduğu şiirle İmamoğlu’nun hakimlere hakaretini kayırıcı tutamayız. Orada Cumhurbaşkanımız mağdurların mazlumların hakkını koruyan, âdem haklarını esirgeyici, Siirt’te Fer Gökalp’in ders kitaplarında saha düz şiirini okuduğu amacıyla hapsedildi ve 4 sene İstanbul’u yaşanabilir ayla getirdikten sonradan hapse atıldı. Hapse atılırken insanlar gözyaşları ile uğurladılar. Amma burada aynı suç söz konusu. Burada aynı taşlama suçu söz konusu zımnında ayrımsız umum savunuculuğu yok. Hakimlere bir taşlama var. Bu hakaretin bile mahkeme eliyle cürüm yapılanma edildiğine müteveccih benzeri değişmeyen var. Bu karar dahi değişmez aynı değişmeyen değil. İstinafı ve temyizi var. Burada süreçleri tamamlamadan mağduriyet varmış kabilinden antrparantez bu mağduriyeti alay kabilinden kuşkusuz kutluyorsunuz. Milletimizin neyin ne olduğunu haddinden fazla bereketli biliyor ve gözlemliyor. Bunun cevabını üstelik yeri geldiğinde verir”. – BARTIN

Share: