“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa planlı ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Şehremaneti Binası önünde aktiflik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Magnezit, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Şarki Günindi Ülfet ve Hazar Rallisi Derneğinin iş birliğiyle planlı rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Lüle Taşı, şöyle konuştu:

“Ayrıntılı ve yorucu benzeri hazırlık sürecinin ardından hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü besleyen rotalar bir tane tek geziliyor. Bursa’de birlikte o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi elan sonra sırasıyla Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’birlikte serencam bulacak.”

Lüle Taşı, bu organizasyonda yarışmaktan artım güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve natürel güzelliklerine vurgu yapmanın amaçlandığını anlatım etti.

Rallinin organizatörü Şarki Gün Batısı Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin da bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’da rota çalışması yaptıklarını ve bu yıl hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Yol çok uzun ve araçların 20 yaşın üstünde olması gerekiyor. Yolda meydana mevrut olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Tığ Doğu ile Garp yani iki medeniyetin beyninde tıpkı köprü inşa etmek istiyoruz. Bu üstelik bu tuhaf çalışmalarla tamam.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola sâdır katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten sonradan Ankara’ya akım edecek.Share: