‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de start alan ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi uray binası önünde düzenlenen törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Cet Türbesi’nden bidayet düzlük Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Maşrık Günindi Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye antre yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’ya ulaşan ralli ekibi, Bursa startı için tarihi belediye binası uğrunda buluştu. Yarışmacılar; daha sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’üstelik sonuç bulacak.

Hars ve devir vurgusu

Gün Doğusu Günindi Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin ile alay malay rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Lüle Taşı, Türk ekin ve tarihini binlerce yıldır besleyen rotaların biricik bir tane gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre defa mezuniyet edeceğini dile getiren Başbuğ Patal, ralli ekibinin Bursa’de Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve natürel güzelliklerine aksan yapmak olduğunu ifade fail Komutan Patal, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’nın tanıtımına koca yardım sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışmacı bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’bile onlarca ruh ve etkinlik yapılıyor. Bittabi sistem gönül ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Tığ Macaristan’da Türk-Kan Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çokça sunturlu künde edildi ve tanıtıldı” dedi.

Ekin köprüsü

Bursa’nın lansman faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu için Brüksel’de olacaklarını dile getiren Komutan Eskişehir Taşı, “Türk tarihi açısından kuvvetli ve zir yapısı olan Bursa’yı tamam dünya ile ısınmak geçişsiz. Rallide meydan alan katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden âlem Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Uzak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle eksiltmek, kültürler arası istem köprüleri dayamak amacıyla tevessül düz rallinin Türk dünyası adına hayırlara komütatör olmasını murat ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü’ın Gün Doğusu Batı Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’e çiçek ikram etmesinin arkası sıra, bidayet bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk posta düzenlenen ve tahminî 9100 kilometre etaba erbap Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Günindi Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Mutlu Akü üzere gelgel ile firmalar da bindi veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, tabii ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına da koca katkı sunuyor. – BURSAShare: