Tuğla ve kiremit istihsal merkezlerinden Çorum’da fabrikalar umum kapasite çalışıyor

Türkiye’nin mecmu kiremit üretiminin tahminî yüzdelik 50’si ile tuğla üretiminin yüzdelik 15’ini gerçekleştiren Çorum’daki endüstri kuruluşları, Kovid-19 salgınının peşi sıra üretimlerini eksiksiz sığa sürdürüyor.

Çorum’de 1950’li yıllarda akıllıca kaba maddenin keşfedilmesiyle başlayan tuğla ve kiremit üretimi, aradan geçen kestirmece 70 yılda gelişigüzel biri almanak sayı farkı 10 milyon üretim kapasitesine erbap 13’ü kiremit, 4’ü tuğla konusunda almak üzere 17 fabrikayla departman haline geldi.

Binlerce kişiye istihdam imkanı sağlayan tesislerde üretilen tuğla ve kiremitler, Türkiye’nin dört bir yanındaki binalarda çatı malzemesi adına kullanılıyor.

Ortaklık kültürüyle gelişen tuğla-kiremit üretiminde Çorum’u Türkiye’nin mehabetli merkezlerinden biri haline getiren sanayiciler, Çorum Arazi Sanayicileri Kooperatifi çatısı altında ağırbaşlı birliği yaparak üretimlerini sürdürüyor.

“Akıbet iki aylık süreçte tecessüm olduğunu görmekteyiz”

Çorum Yer Sanayicileri Kooperatifi Başkanı İsmail Önder Kartal, AA muhabirine, Çorum’un Türkiye arazi uran sektöründe meze sahibi kentlerden olduğunu söyledi.

Salgının etkisiyle sonuç iki yıldır daralan inşaat sektöründe akıbet iki aydır hareketliliğin arttığını tamlayan Kartal, “Salgın sürecinde dünya genelinde olduğu kabilinden ülkemizde de kimi olumsuzluklar yaşandı. İnşaat sektöründe daralma söz konusu oldu. Geçen sene, aynı geçmiş seneye gereğince inşaat sektöründeki istihsal ve imalatta düşüş olduğunu görmekteyiz. Ancak sonuç iki mahiye süreçte tecessüm olduğunu görmekteyiz. İnşaat sektörü atağa geçecek üzere görünmektedir. Bu üstelik bizi heyecanlandırmakta. Hele sonuç iki ayda yüzdelik 10 civarında kâm artışı var. Bu de sanayicimizi, üretim işleyen esnafımızı heyecanlandırmaktadır. Umutla bekliyoruz.” dedi.

Çorum’daki kiremit ve tuğla fabrikalarında 3 bin kişiye istihdam sağlanıyor

Arazi sanayi sektöründe rastgele yıl nisan ayında istihsal sezonunun açıldığını hatırlatan Kartal, “Çorum arazi uran sektöründe, hele kiremit sanayisinde Türkiye’dahi güç üretim kapasitesine cemaat aynı site. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türkiye’dahi çatılarda makbul seçme iki kiremitten bire bir tanesi Çorum’dahi üretilmiştir. Çorum bu anlamda işaret şehirdir. Çorum’üstelik 13 kiremit ve 4 tuğla fabrikası üretime devam etmekte, parçalanmamış yetenek çalışmaktadır. Bu tesislerde tahminî 3 bin kişiye istihdam sağlanmaktadır. Bu üstelik Çorum’birlikte gösterişli yardım sağlamaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Üretim sezonunun mevsim şartlarına bakarak kısaca 7 ay sürmesine karşın yılın 12 ayı kiremit ve tuğla hazırlık edebildiklerini söyleyen Kartal, “Çorum’da yıllık 120 milyon adedin üzerinde üretim kapasitesine sahibiz. Arazi sanayisinde, hele kiremitte kaba yön haddinden fazla kocaman. Çorum bu anlamda nitelikli idmansız maddeye ehil. Bu nedenle şehrimizde kiremit fabrikaları çoğunluktadır. Tuğlada üstelik aheste kaba maddemiz var, nitelikli iz yapabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kiremit ve tuğlanın yerel ve katıksız bina malzemesi olduğunu aktaran Kartal, sertlik ve sağlığa uygunluk açısından kiremit ve tuğlanın, alternatiflerinden çok henüz emniyetli olduğunu vurguladı.

Kartal, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca detayları ilkgüz kocaoğlan süresince duyurulacak sosyal ev projesinin Çorum’daki kiremit ve tuğla üreticilerini heyecanlandırdığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Müstevli sürecinden sonradan hep dünyada olduğu üzere bizim sektörümüzde üstelik daralma olmuştur ancak tığ üreticiler adına zat imkanlarımızla umum yetenek çalışmaya devam ediyoruz. İnanıyoruz ki yapım sektöründe önümüzdeki dönemde yoğun anlamda ev planlamaları yapılacaktır. Toplumsal konutlar dahi buna dahildir. Bu anlamda tığ tamam sığa çalışmaya devam ediyoruz.”

Share: