TÜBİTAK Başkanı Mandal, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Haber ve Görüşme Merkezi’ni görüşme etti

Türkiye Ilmî ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Bilgelik ve Sanat Merkezi’ni ziyaret etti.

Evlek, musahabe sonrası, iklim konusunun tamam dünyanın gündeminde olduğunu söyledi.

Her yerde, iklim üzerine öğrencilerin farkındalıklarının arttırılmasının amaçlandığını kaydeden Mandal, “Programın esas amacı 5 ahit süresince hem Dumlupınar BİLSEM’de aldıkları eğitim akabinde de sahada değişik almaşık yenilenebilir enerji kaynakları üstüne durumunda ziyaretlerle bunu gerçekleştirecekler. Şu anda yalnız Türkiye’nin değil dünyanın genişlik kocaman gündemi olan iklim değişikliği konusuna birilerinin hal bulup, birilerinin geliştirdiği teknolojiyi bizde kullanalım anlayışı yoktur.” dedi.

Hasan Evlek konuşmasının devamında gençlere ve çocuklara güvendiğini tabir ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Türkiye bu anlamda ne efsus ki muktezi önlemler alınmazsa ilerde abuhava göçmeni oluşturabilecek aynı ülke noktasında. Ama gençlere, öğrencilere, çözüm önerilerine baktıkça ego bundan geleceğimiz açısından yani yalnız bizim için değil, özellikler gelecek nesiller açısından şişman ayrımsız umut görüyorum. Bu umudu vakit kaybetmeden burada değil Türkiye’nin gelişigüzel yerinde ziyaret ettiğimiz devir bu çocukların, gençlerin heyecanı. Bunu iki hafta önce bilcümle Türkiye’den gelen gençlerle 81 ilden gelen gençlerle Samsun’da yaşadık TEKNOFEST’te.”

Share: