TRAKYA’ÜSTELIK BIRLIKTE BULGARİSTAN’DAKİ GENEL SEÇİMLER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLDİ

BULGARİSTAN”da yapılan er umumi seçimde, Türkiye’birlikte dallı güllü soydaşlar sandık başına gidip rey kullandı.

Bulgaristan’dahi alınan er seçim seçim kararının arkası sıra bugün yapılan seçimlerde Türkiye’bile dinamik çifte vatandaşlar üstelik rey kullandı. Trakya’birlikte, intihabat üzere Tekirdağ’birlikte 18, Kırklareli’dahi 7, Edirne’bile 3 tevessül etmek için toplanmış 28 kasa kuruldu. Soydaşlar, saat 07.00’den itibaren kasa başına giderken, seçime bağ gösterdikleri görüldü.

‘ARTIK İSTİKRARIN OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Edirne’dahi oy kullanma işlemi merkezde Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ile 75’inci Sene İlkokulu’nda ve Keşan ilçesinde gerçekleştirildi. Kentte kıvrak tekme vatandaşlar ve Bulgar vatandaşları sabah erken saatlerden itibaren sandıkların yolunu tuttu. Trakya Balkan Türkleri Ekin ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Sıra, Bulgaristan’dahi daha çok balans oluşması gerektiğini belirterek, “Serencam 1.5 yıl içerisinde Bulgaristan’dahi 4 seçme gerçekleştirildi. Bugün de 4’üncüsünü yapıyoruz. Vatandaşımız ‘artık sıkıldık’ seçimlerden diyebilir amma yeniden üstelik cıvıl cıvıl şekilde Edirne’deki seçmenimiz sandıklara gelmekte. Tığ Bulgaristan Türkleri olarak, özellikle Türkiye’birlikte etkili soydaşlarımız adına şurası söyleyebiliriz, vatandaşlarımızın sandığa gitmekten sıkılma sebebi istikrarın olmaması. Bu buut vatandaşı etkiliyor. Tığ topluluk yerine Bulgaristan ile Türkiye arasındaki mebzul ilişkilerin gelişmesi yönünde çaba harcama ediyoruz. Bu çabanın olması üzere dahi kararlı tıpkısı yönetimin olması bizim arzumuz, gönlümüzden güzeşte bu. Tümce oyunu istediği partiye veya kişiye atabilir ancak daha çok denge olsun ve intihabat alışılagelen takviminde olsun” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Edirne’üstelik fikir kullanan tekme yurttaş Erhan Yurtsever, “Yurttaşlık görevimizi yerine getirdik. İnşallah hem desteklediğimiz tümen başarılı tamam hem dahi Bulgaristan istikrara kavuşur. O nedenle görevimizi yaptık ve sonuçları bekleyeceğiz” diyerek konuştu.

Oyunu kullanan Bilgi Çavuşoğlu da, seçimlerin Bulgaristan için aldatıcı olmasını diledi. Çavuşoğlu, “Dizge gibi ben da buraya oyumu kullanmaya geldim. İnşallah bu posta Bulgaristan için dengeli bire bir seçme olur, inşallah komşumuza istikrar sağlık. İnşallah aldatıcı tamam” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ’DAHI DE GÖRÜŞ KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 50’nci Yıl Ortaokulu’nda kurulan sandıkta sabahın erken saatlerinde fikir kullanma işlemi başladı. Okula fikir kullanmaya mevrut Bulgaristan göçmeni vatandaşlar oylarını kullandıktan sonraları evlerine döndü. Fikir kullanan vatandaşlardan Sakıncasız Yılmaz, “Peki bu kere kazanacağız. Elan aşkın mebus kazanmayı düşünüyoruz. Niyetimiz bu. Birçok yol ertelerlerse ertelesinler, sonuçta biz alacağımız oyları almaya geldik. Bunun üzere da sabah ercecik oyumuzu kullanmaya geldik” diyerek konuştu.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Erman Çelik isimli yurttaş ise vatandaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Polat, “Bulgaristan’birlikte yasama kurulu seçimlerinde rey kullandık. Sevdiğimiz partiye verdik, oyumuzu kullandık. Yurttaşlık görevimizi yaptık” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK FIKIR KULLANMA

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde ise Havuzlar Ortaokulu’nda kurulan sandıklarda tekme vatandaşlar, saat 07.00’den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Elektronik görüş kullanma sisteminin de kullandığı okulda deniz oluştu. Listelerde isimleri olmayanlar ise okullardaki görevli yazıcılar aracılığıyla bildirge doldurup oylarını kullandı.

Share: