Trakya’da çayır tırtılının ayçiçeğine zararı er müdahaleyle önlendi

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’de çayır tırtılının günebakan tarlalarına verebileceği zarar, akilane ve zamanında yapılan ilaçlamalarla yeryüzü örgen indirildi.

Türkiye’nin önde mevrut gündöndü üretim merkezlerinden Edirne’birlikte üreticilerin hasat mesaisi bitmeme ediyor.

Bölgede “günebakan” kendisine da mezkûr ayçiçeğinde teşrinievvel yapılan tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Edirne’birlikte tahminî 1 milyon 300 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ayçiçeğinde hasadın kısaca 3 hafta henüz sürmesi bekleniyor.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, bu sezonun çok kurak geçmesine karşın ayçiçeğinde verimin bereketli olduğunu söyledi.

Günâşık sezonunda ara sıra bölgelerde çıkan çayır tırtılına vaktiyle engelleme edildiğini tamlayan Arabacı, “Edirne merkezde dokunaklı ayrımsız tırtıl sorunu olmadı. İlçelerde bazen yerlerde vardı. Bodur sürede ilaçlama yapılarak bu sav ortadan kaldırıldı. Gerçekli kâh tarlalarda kötülük vardır ama genel kendisine çokça şükür gücük sürede ilaçlamalar yapılarak atlatıldı.” dedi.

Arabacı, Edirne’üstelik ayçiçeğinde geçen yıllardaki mahsul ortalamasını bu sene dahi alacaklarını düşündüğünü tabir etti.

“Er ve hızlı müdahale yapıldı”

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy ise kentte 1 milyon 150 bin dekar alanda günâşık ekimi yapıldığını anlattı.

Temmuz ayında Trakya’birlikte ayçiçeği tarlalarında ağır sıklet şekilde çayır tırtılı görüldüğünü dile getiren Aksoy, er ve acul müdahaleler ile zararın yeryüzü beş altı seviyeye indirildiğini vurguladı.

Çayır tırtılının yaklaşık 100 bin dekar alanda görüldüğünü aktaran Aksoy, şöyle konuştu:

“Tarlalarımızı dronlar ile ilaçladık ve çayır tırtılı zararlısını bertaraf ettik. Çokça aceleci hareket ettik. Gayrı illerde üstelik böyledir çünkü oralarda üstelik haddinden fazla nazik hasar olmadı. Kırklareli’nde 100 bin dekarda görüldü amma 100 bin dekarın hepsi engel görmüş değil. Hep alanı 100 bin dekar kendisine karşı, bunun üstelik yüzdelik 1’ini karşı. Bu de 10 bin, 20 bin dekar üzere kısmı uymazlık gördü. Zımnında bize çokça nazik tıpkı takı yapmayacak.”

Aksoy, kentte geçen yıl 240 bin titrem gün çiçeği hasat edildiğini, bu sene bile güzeşte yılın rakamlarının yakalanacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlaçlama amacıyla dronlar kullanıldı

Tekirdağ Ekincilik ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise ülke genelinde 1 milyon 600 bin dekar alanda gün çiçeği ekimi yapıldığını söyledi.

Tırtıla karşı çiftçilerden mevrut irade üzerine savaş başlattıklarını belirten Öcal, “Bakanlığımız dahi konuya karışan oldu. Bölgemize ilaçlama için dronlar gönderildi. Aceleci tıpkısı ilaçlama ile o dönemi atlattık. İlimiz genelinde hasadımızın yüzde 30’u yapıldı. 70 bin dekar alanda gündöndü tarlası tırtıldan etkilenmişti. 1 milyon 600 bin dekar alan gündöndü tarlasında yüzdelik 4’lük tıpkısı alanda palet etkisi görüldü. 70 bin dekar alanın tamamı engel görmüş değil.” ifadelerini kullandı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü kendisine lüzumlu uymazlık tespitini yaptıklarını nâkil Öcal, şunları kaydetti:

“Tırtılın etkisi ayçiçeğinde hasatta yüzdelik 1’lik ayrımsız orana denk geliyor. Üreticilerimizin korkacağı haddinden fazla büyük tıpkısı beis oluşmadı. Averaj dekarda 230 kilogram civarında ürün alınıyor. Yağmur almayan kesimlerde verim düşüklüğü yaşanıyor amma bu birlikte rekoltemizi etkileyecek miktarda değil. Ayçiçeği hasadında seçme sav yaşanmayacak. Tırtıla yönelik ilaçlamalar çok gelişmemiş sürede sonuç verdi. Acul ve liyakatli aynı çalışma yapıldığı amacıyla çokça balaban yüklülük yaşanmadan ayçiçeğinde zararın daha aşkın olmasına bariyer olduk.”Share: