Trakya Mıntıka Veteriner Hekimler Odası Başkanı: “Edirne’de Uyuz Hadise Sayılarında 3- 4 Kurnaz Artma Yaşanıyor”

Trakya Mıntıka Veteriner Hekimler Odası Başkanı Çelik Türkoğlu, “Serencam zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuz vakalarının artığı ile ait şikayetler vardı. Onunla ilgilenip tıpkısı araştırmada bulunduk. Genişlik adi haddinden fazla bağırsak açıcı değilmiş. Bozuk dönemlere bakarak yani bundan birkaç sene öncesine göre vakalarda üç dört ikmal artış olduğunu söylüyor, yetkililer. Daha evvel beşeri hekimlerin açıklamaları var. Aheste artma olduğunu söylüyorlar” dedi.

Trakya Bölge Baytar Hekimler Odası Başkanı Çelik Türkoğlu, Edirne’bile yaptıkları araştırmada güç uyuz vakalarına rastladıklarını söyledi. Türkoğlu, “Ama hayvanlardan temaslı temas selen bulunmayan. Keyif Bakanlığı’na dahi baktım. Orada üstelik ayrımsız molekül göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve bazen esenlik müdürleriyle da temas ettim. Tıpkısı hayvan asıllı bire bir bulaşmadan bahsetmiyorlar. imdi insandan insana tıpkı bulaşmadan bahsediyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“İNSANLAR ARASINDA YAYILIM ÇOKÇA HIZLI”

Bölgede uyuz vakalarıyla ait baytar hekimlerin çalışmalarına bitmeme ettiğini anlatım fail Türkoğlu, şunları söyledi:

“Sonuç zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuzlu vakalarının artığı ile ilişkin şikayetler vardı. Sizlerin dahi bu konuda sorularınız vardı. Onunla ilgilenip benzeri araştırmada bulunduk. Boyut küçük çok bağırsak açıcı değilmiş. Eski dönemlere göre yani bundan biraz sene öncesine göre vakalarda üç dört hatim çoğalma olduğunu söylüyor, yetkililer. Daha geçmiş beşeri hekimlerin açıklamaları var. Çetin artış olduğunu söylüyorlar. Baytar hekimlik açısından baktığımız ant barınaklardaki başıboş çalışan arkadaşlarımızla görüştük. Onlar sayının bu derece arttığını söylemiyorlar. Hayvanlarda uyuz vakalarında vahim benzeri artış yok. Bu bizim açımızdan sevindirici benzeri format. Genişlik azından bölgemizdeki doktor arkadaşların hangi büyüklüğünde özverili ve henüz canlı namına çalıştıklarını gösteriyor, gerçekte. Hoppadak Edirne adına bakmıyoruz. Kırklareli, Tekirdağ bölgesinde üstelik bire bir şekilde. Barınaklarda tehlikeli benzeri mesai yapılıyor, bu konuyla ilişkin. Aheste çalıştığına tanık olduk arkadaşların. Buradan hepsine çok teşekkür ediyorum. Ama beşeri vakalardaki artışın sebebini bağımlı kim doktorlarımız henüz gür bileceklerdir. Bizim yaptığımız araştırmada üstelik insanların arasında yayılımının haddinden fazla çabuk olduğunu gördük. Veriler onları gösteriyoruz. Misil yerine afişe etmek istemiyorum. Sonsuz mütebeddil veriler bunlar zira. Gördüğümüz kadarıyla tıpkı aileye uyuz etkeni aynı şekilde girdiği antlaşma ailenin tamam bireylerinin ilaçlanması ve otama edilmesi gerekiyormuş. Buna da çok fazla uyulmadığını, söylediler. İnşallah ilerleyen süreçte daha çabuk hareket alarak bunu engellemeye çalışırız. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu konuda bindi vereceğiz. Odamız yerine birlikte söyleyebilirim. Meslektaşlarımız cansiparane çalışıyor.

“EFSANEVI KÖKENLİ BİR BULAŞMADAN BAHSETMİYORLAR”

Uyuzun türleri maalesef insanlara bulaşabilecek karakterdeler. Amma hayvanlardan temaslı gelişigüzel malumat bulunmayan. Sağlık Bakanlığı’na bile baktım. Orada birlikte aynı husus göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve bazı afiyet müdürleriyle dahi birlik ettim. Tıpkısı hayvan kökenli bire bir bulaşmadan bahsetmiyorlar. artık insandan insana bir bulaşmadan bahsediyorlar. Bunun çokça sebebi olabilir. Kırıcı aynı seyyah akınımız var. Bununla müteallik tıpkısı süreç olabilir. Covid-19 döneminde insanların eve kapanmasıyla alakadar ev içi bulaşların çokça hızlı olmasıyla dayalı cins”

Share: