Trabzon’da çocukların temel taşı sağlığının korunması amacıyla hazırlanan proje tanıtıldı

Trabzon’dahi, “Çocuklarda Anayasa Sağlığının Korunması İşbirliği” protokolü kapsamında Bedri Rahmi Eyüpoğlu İlkokulu ve Ortaokulu’nda lansman programı düzenlendi.

İl Keyif Müdürü Kağan Çevrimli, okulun konuşma salonundaki programda yaptığı konuşmada, amaçlarının nesilleri zinde şekilde geleceğe giymek olduğunu söyledi.

Mahir, çocukların kendilerine birey olduğunu tabir ederek, “Geleceğimiz onlar üzerinde kuruluyor ve mıhlı nesiller için bedenî olarak dosdoğru bireyler bizim için haddinden fazla büyük.” dedi.

Öğrencilere vücut sağlıklarını koruyacak hareketleri ve fiziksel egzersizleri yapmayı öğretmeye çalışacaklarını dile getiren Uz, öğrencilere şöyle seslendi:

“Bu konuda sizde farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Fizyoterapistlerimiz, eğitimciler ve beden eğitimi öğretmenlerimizle organize içerisine girerek sizlerle birlikte Trabzon’bile 20 okulda henüz bu eğitimleri yaparak bedensel eğitiminize katkı sağlamaya çalışacağız.”

İl Milli Terbiye Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu dahi Vali İsmail Ustaoğlu önderliğinde geçen haftalarda üç yer müdürlüğü arasında tören düzeni imzalandığını hatırlatarak, “Çocukların sağlıklarının korunması amacıyla hangi tuhaf tedbirler alınması gerektiği konusunda benzeri araya geldik. Çocuklarımızın ana sağlıklarının korunmasına müteveccih okullarımızda çalışmalarımızı başlattık.” bilgisini verdi.

“20 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz”

Fettahoğlu, öğrencilerin ilgisinden mutlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu da bizleri bahtiyar ediyor. Yalnızca şehrimizin çocuklarının akademik başarılarını artırmayı değil ayrımsız zamanda onların sporda başarılarını ve metin yaşamla ilgilendiren aktivitelerini beğenmek, ıslah etmek ve henüz de imar etmek namına adamakıllı bir düzentileme başlattığımızı düşünüyorum. Şu an üzere başladığımız uygulamalar sonucu Trabzon genelinde haziran ayına kadar 20 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Hayrullah Ozan Çetiner, öğrencilerden, eğitimciler tarafından verilecek bilgileri hem dinlemelerini hem bile uygulamalarını atlaya zıplaya, şunları aktardı:

“İnsan söyleneni değil gördüğünü yaparmış. Biz da gören tıpkı tohum yetiştirme derdindeyiz. Bunun için öğrendiklerinizi yapmaya başlamanız sizden ahir nesillerin dahi bunu görerek daha çok yapmasını sağlayacak.”

Konuşmaların sonunda fizyoterapist Dilek Aydilek Özdaş, “Çocuklarda Bel Kemiği Sağlığının Korunması” mevzulu sunum yaptı.

Daha sonraları sahneye sâdır öğrenciler, beden terbiyesi öğretmenleri nezdinde spor hareketlerini gerçekleştirdi. Bazı öğrenciler ise oturduğu yerde hareketleri yaparak arkadaşlarına zevcelik etti.

Share: