Trabzon’da başı sırça kavanoza sıkışan kedi kurtarıldı

Trabzon’da başını sıkıştırdığı kavanozun kırılması zımnında yaralanma tehlikesi bulunan pisik, hayvanseverler sayesinde kurtarıldı.

Ortahisar ilçesine ilişkin 2 Nolu Erdoğdu Mahallesi’nde iyesiz kedinin başı, şart aradığı sırada çöpe atılan kadeh kavanoza sıkıştı.

Kediyi yakalayarak kurtarmaya etkin mahalle sakinleri, muvaffakiyetli olamadı. Ayrımsız müddet sonradan kan almasını engelleyen kavanozu kısmen afet kediyi gören bire bir hayvansever, Ortahisar Belediyesi Siktirici Dostlar Kliniğini aradı.

Klinik ekipleri, kediye muavenet etmek amacıyla mahalleye geldi. Pisik, baytar hekim Ahmet Köz’ün müdahalesiyle boynundaki sırça parçasından kurtarıldı.

Ahmet Köz, AA muhabirine, ekiplerin telefonla gelen şikayet konusunda kediyi yakalayarak kliniğe getirdiğini söyledi.

Kedinin başının, çöpte beslenirken bulduğu kavanozun içerisine girdiğini tamlayan Köz, “Sonrasında kavanoz kırılınca kelepçe üzere boynunda eskimiş. Aynı kısmı şikeste kavanozun, kapağın kapandığı kısmı boğazında eskimiş. Ayrıca ağzına doğru mevrut, aşındırmak yemede de ağırbaşlılık yaşıyordu. Dirimlik gelmez dakikasında anesteziye makbuz, kavanozu kırarak hayvana engel vermeden çıkardık, sonrasında kısırlaştırıldı. Şu andaki sağlık durumu erken müdahale edildiği üzere gayet gani.” dedi.

Köz, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

“Pisik, sokakta bütün bütün bu durumdan âlem açlıktan ölebilirdi, ilenç sırasında keskin tıpkı çıngı boğazını kesebilirdi. Bu durumlarla daha geçmiş üstelik karşılaştık. Son bir ayda üçüncü kez bu durumla karşılaşıyoruz. Eskiye göre henüz kesif karşılaşmaya başladık. Az Buçuk daha tetik olmamız gerekiyor. Kavanoz kapakları, tavuk kemikleri, balık kancası, bitkin bidonları kadar eşyaları daha tetik, gazete kağıdına sararak çöpe atmamız gerekiyor. Bunu çabucak sokak hayvanları için değil, füru, temizlik görevlileri için da yapmalıyız.”

Kediyi erte aldıkları mahalleye bırakacaklarını rapor eden Köz, “Hayvanın alındığı sokağa bırakılması berenarı yüce. Sokağı tanıdığı amacıyla saklanacağı yeri, mahalle sakinlerini, çevreyi, trafiği, seveni sevmeyeni biliyor. Özellikle kedilerin bire bir sokakta kalmalarına ilgi gösteriyoruz.” diye konuştu.

Share: