Trabzon hasır örgüsü kursu ev hanımlarının bent odağı oldu

Trabzon hasır örgüsü kursu eş hanımlarının bandaj odağı oldu

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta Trabzon hasır örgüsü kursuna katılan familya hanımları hem iz öğreniyor hem familya ekonomisine katkı sağlıyor.

Onikişubat ilçesi Suzan ve Abdulhakim Kurnaz Halk Terbiye Merkezi’nde Trabzon Hasır Örgüsü kursuna karı hanımları ağır sıklet ilgi gösterdi.

Kurs öğreticisi Seher Ağababa, bu işe 2005 yılında başladığını hatırlatarak, “Elan ilk Hakkari Yüksekova’bile, İzmir’birlikte demin ise Kahramanmaraş’ta kadınlara Trabzon hasır örgüsü öğrettiğini belirterek, “Şu esas büyüklüğünde katılım çokça iyice. Buraya gelenler öğrenciler 9-25 değer gümüşten Trabzon hasır örgüsü yapıyorlar. Bakırla başlatıyoruz, gümüş ile bitmeme yazar, altınla sonlandırıyoruz. Buraya katılan öğrencilerin yaptığı ürünler satıldığı devir işçiliğini alıyorlar. Burada hoppadak Trabzon hasırı değil, gerçek yapımı, cila bunların hepsini sınıfta bir tane biricik anlatıyoruz” dedi.

Kuyumculardan destek beklediklerini belirten Cet, “Kahramanmaraş’ta ilk olan benzeri ağırşak. Öğrencilerime bütün şurası söylüyorum. Takıyı bayanlar takıyorsa, bunun tasarımını dahi, yapımını de bayanlar yapsın istiyorum. Bunun üzere birlikte elimizden mevrut gayreti göstermeye çalışıyoruz. Cevahircilik dendiği zaman erkekler yöre plana çıkıyor ama, şu anda kadınların birlikte dolay planda olduğunu afişe etmek ve kanıtlamak istiyoruz” diyerek konuştu.

Öğrencilerden Mücella Kapu ise, “Bu kursa Seher sarıklı ile tanıştıktan sonraları katıldım. ve yaklaşık olarak 4 aydır bu kurstayım. Zatî takılar, tasarımlar yapıyoruz ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Hanımların abes kalmamasını, üretime yardım sağlamalarını hele istek ediyoruz ve sesleniyoruz. Kursumuza gelsinler, başlasınlar. Hocamız bu konuda oldukça çıkışlı” ifadesini kullandı.

Suzan ve Abdulhakim Kurnaz Halk Yetişek Müdürü Mehmet Bülbül ise yaptığı açıklamada, “Bu kursumuzda kadın arkadaşlarımız Trabzon hasır örgüsü ile ilişik kurs görmekte ve aile bütçelerine katkı sunmaktadırlar. Bu anlamda kadın arkadaşların kursa bitmeme etmelerini önemsiyoruz” dedi.

Share: