Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Yüreklilik ve Kefillik Kooperatifi Gösterişsiz Genel Müesses yapıldı

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Yüreklilik ve Kefillik Kooperatifi başkanlığına baştan Metin Kara seçildi.

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Güven ve Kefalet Kooperatifinin seçimli görgüsüz umumi kurulunda, mevcut başkan Kişmiri başkanlığındaki bir tane listeyle seçime gidildi.

Yeniden seçilen Kara’nın dalavere kurulunda Şükrü Bekar, Mehmet Yılmayan, Halil Tokul ve Yahya Tomaç saha alırken, denetleme kurulu üyeliğine Aytekin Keleş ve Ahmet Varol seçildi.

Kişmiri, yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkara tahakküm dönemlerinde fert suyu olabilecek kredilerin verilmesi noktasında dokunaklı tıpkısı çalışma ortaya koyduklarını belirtti.

Bankacılıkta geçmişe dönük münasebetsiz bilgilerin kullanılması uygulamasına serencam verilmesini isteyen Kara, şunları kaydetti:

“2001 yılından bu yana cesaret borcu, nakdi, gayrı nakdi kredisi, caba tartı, protestolu senetleri nedeniyle bankalar ile ihtilafa düşen haddinden fazla sayıda esnaf ve sanatkar kredi kullanmakta sevgili yaşamaktadır. 2009 yılı karı ayında 5834 dar müft çekler ve protestolu senetler ile kredi ve kredi kurnaz borçlarına ilişik kayıtların dikkate alınmaması hakkında kanun çıkarılmıştır ancak bu kanun birlikte bankalarca dikkate alınmamıştır. Bankacılıkta geçmişe çevrik suratsız bilgileri kullanma uygulamasına serencam verilmesi ve bağımsız milletvekili surette yasalı düzenlemenin hayata geçirilmesi gerekmektedir.”

Kişmiri, başkanlığını yürüttüğü Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) çatısı altında esnaf ve sanatkarlara yönelik yapılan projelere dahi değinerek, Trabzon’bile turizmin ileriye taşınması namına bir nice büyük proje yürüttüklerini ve 2023 yılında de yürütmeye bitmeme edeceklerini vurguladı.

Share: