Törende fenalaşan Kaçmaz sonuç yolculuğuna uğurlandı

Dünyanın arz nemli Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu, 86 yaşındaki “Dünya hazar elçisi” Turgut Kaçmaz akıbet yolculuğuna uğurlandı.

“Dünyanın yeryüzü nemli gazisi” unvanını taşırken Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1994 yılında 110 yaşında ölüm eden Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu “acun hazar elçisi” Turgut Kaçmaz, Kütahya’bile planlı Büyük Yengi’in 100. yılı törenleri sırasında fenalaşarak kaldırıldığı hastanede öldü. Kaçmaz için Kdz. Ereğli Bozhane Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi. Törene Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu birlikte katıldı. Helallik alınmasının ardından cenaze namazı kılınan Kaçmaz, Kestaneci mezarlığına defnedildi. Törende mütekellim Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kendilerine bıraktıkları emanete sonuç nefeslerine kadar cemaat çıkacaklarını söyledi. Vekil Kasapoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ayrımsız büyüğümüzü ebediyete arızi ediyoruz. Biliyorsunuz esbak kendisi ile galibiyet tepede yüzüncü yıl coşkusunda beraberdik. Çok anlamlı benzeri zamanda, haddinden fazla manidar tıpkısı mekanda ve günde ilahi emre bağımlı kendisine serencam nefesini tasdik etti. Turgut amca bizim deneyimsizlik faaliyetlerimizde nerde olursak olalım aha geçkin Zafer tepede beraberdik. Galibiyet tepede esbak gençlerle hasbihal etti, gençlere tıpkı danışma yaptı bana üstelik söylemişti. Ondan geçmiş Çanakkale’de beraberdik, köprü açılışında beraberdik, Sarıkamış’ta beraberdik nerde toyluk varsa, nerede Vatan aşkını ortaya koyan tıpkı emek varsa coşkusuyla, heyecanıyla, yüreğiyle oradaydı ve aha en son Galebe tepedeydik zaman Bozhane Camii’ndeyiz takdiri İlahi. Rabbim mekanını behişt eylesin. O bize esasta tıpkı sahn çizgisini gösterdi esasta dinç arkadaşlara Turgut amcayı dayanabilen çoğumuz bu vesileyle tanımış olduk güçlü çoğumuz. Turgut amcamızın bizlere gösterdiği genişlik somut sunu andıran derslerden tıpkısı tanesi yüreğinin vatan aşkıyla çarpmasıdır. Bizde zaman ondan benzeri emaneti doğrulama alacağız, bu Vatanı elbette gelişigüzel koruyacağız, amma her öz den evvel onun kabil son nefesimize büyüklüğünde yüreğimi, kalbimiz Vatan aşkıyla çarpacak ve inanıyorum kim bu emanete de birlikte eş çıkacağız. Biz kendisini bu anlamda arz önde gördük fedakarca koştururken gördük, Rabbim ondan razı olsun biz tabi kim onda hangi hakkımız cins, hangi varsa hakkımız hukukumuz helal olsun. Rabbim ahirette cennetinde kuşkusuz bizleri buluşturduysa kül geçmişlerimizde en güzel şekilde buluştursun” dedi. – ZONGULDAK

Share: