TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar TSO İscehisar Temsilciliğinin açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un mevki genelindeki odaların ve üyelerinin sesi ve tercümanı olduğunu belirterek, “Bize yasayla verilen görev budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu bile hükümetimizindir. Ayrımsız ve beraber olunca, Tanrı rahmeti ve bereketi verir. Birbirimizi ötekileştirmeyelim.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Tecim ve Endüstri Odası’nın (TSO) İscehisar Temsilciliğinin açılışında, Afyonkarahisar ve İscehisar’ın mermerin başşehri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin genişlik iri mermer önsezi kombinasyon uran bölgesinin Afyonkarahisar’bile olduğunu anlatım fail Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar mermerinin dünya çapında tanındığını, üste Vatikan’daki bildirme balaban kiliselerde de, İscehisar’ın mermerlerinin kullanıldığını dile getirdi.

Ülkenin 300 nev mermer ve 200 çeşit travertenle bu alanda çok balaban tıpkısı zenginliğe ve avantaja sahip olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Blok mermerde dünya lideriyiz. İhracatın, yüzde 60’ı tabakalı kenarlı halde oluşmak üzere, 2 milyar doları geçti. İşlenmiş mermerde İtalya ve Çin bizden önde olsa birlikte, bu alanda dahi evolüsyon içindeyiz. Öte yandan, arz balaban pazar olan Çin’deki yavaşlamayla ve global resesyonla cebin karşıyayız. İç pazarda yapım sektörü henüz tam toparlamış değil. Bunlara ekleyerek son dönemde cümbüş ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın dahi etkisi altındayız. Ruhsatlandırma, harçlar ve kerem hakkı kadar, maliyetleri artıran sorunlarımız bulunan. Antrparantez tıpkı ilde veya bölgede ruhsat verirken, yerli yönetimlerin ve buradaki sektörün, yani sizlerin bile hane marifetiyle saraka hakkınız olmalı. Zira sahayı yeryüzü ongun siz bilirsiniz.”

“Sektörde ürün el işi ve nitelik artıyor”

Odalarla en planlamaları yapılabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Mavera yandan sektörde eklenmiş derece noktasında dahi yapmamız gereken işlemler var. Biz blok mermeri 20 cent, merhale mermeri 40 cent civarında satarken, İtalya meful mermeri 2 dolara gönderiyor. Cümle sıkıntılara rağmen, sektörde yapıt el işi ve nitelik artıyor, dış satım yapılan ülke sayısı büyüyor. Bu sektörde gidecek daha etraflı bire bir yolumuz var. Hem bu bölgenin kalkınması hem üstelik ülkemizin döviz ihtiyacının karşılanması için ahali birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Afyonkarahisar TSO ile mecmu sıkıntıları ve sorunları ait bakanlıklara ilettiklerini ve izleme ettiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bu noktada şunu dahi hiç unutmayalım, bizler üyelerin sesiyiz ve onların tercümanları oluruz. Bize yasayla verilen görev budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu bile hükümetimizindir. Benzeri ve bu arada olunca, Allah rahmeti ve bereketi verir. Birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının ardından İscehisar Kaymakamı Mehmet Ulu Semiz ve Afyonkarahisar TSO Başkanı Hüsnü Serteser üstelik birer meşveret yaptı.

Daha sonraları Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı’nı ziyaret etti.

Share: