TESK Genel Başkanı Palandöken: “Maşrık Kapı’nın açılmasıyla tutum canlanacak”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye- Ermenistan sınırındaki Doğu Kapı’nın açılmasıyla bölgedeki ekonominin canlanacağını bildirdi.

Ardahan’bile türlü ziyaretlerde mevcut Palandöken, henüz sonra Kars’a geldi.

Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ülfet fail Palandöken, kentteki benzeri restoranda esnafla bir araya gelerek sav ve taleplerini dinledi.

Palandöken, burada yaptığı konuşmada, bölgedeki esnaf ve sanatkara bir el daha Nefes Kredisi’nin verilmesiyle ait çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

“Serhat şehri” diye niteleyerek tanımlanan Kars’ın gerçekte fırsatlar şehri olduğunu vurgulayan Palandöken, “Seçme şeyin bire bir arada olduğu bir site ve bu konumda olan kent sayısı çok az. Aktif, yaratıcı, dış pazarda zat pazarını kurabilecek nitelikli yapılan tarımsal ürünleri bulunan. Hesap ediyorum kim bundan sonraki süreçte bile ongun olacak.” diyerek konuştu.

Palandöken, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Doğu Kapı’nın açılmasının bölgeye ulama sağlayacağını dile getirdi.

Kentte üretilen benzin ürünlerinin pazarlanabilmesi amacıyla temel kapısının yetişkin olduğunu tamlayan Palandöken, şunları kaydetti:

“Buranın benzen ve benzen ürünleri dünyaca angın, Kars kaşarı, Kars gravyeri ve tıpkı şekilde benzen mamullerinden yapılan parçalanmamış ürünler dahi acun pazarına gidiyor. Esnaf bütün ona endekslendi, ihracatın elan zihayat olması, cızık ticaretinin yapılabilmesi için daha filhakika Kars’a yatırımcının gelebilmesi için bu bap olmazsa olmazı. Zira İpek Yolu geçidi bu, rastgele hangi kadar üniversitelerin yapılması nüfusa eklenti, harcamalarda bir güçlenme olduysa bile beklenenin olabilmesi üzere katiyetle Gün Doğusu Kapı’nın açılması gerekiyor. Heyetler görüşüyor, o dönemde bildiğiniz üzere savaştı, Karabağ’ın alınması önemliydi amma gelinen proses teferruatlı sürmemeli imdi. Kapının açılmasıyla birlikte buradaki ekonomi canlanacak, bu canlanma ile batıdan dahi buraya envestisman ayırmak için insanlar ati. Bütünleşmiş tesisleri ve hayvancılığın dışındaki ürünlerle birlikte Kars’ın canlanmasına bindi olacak. Ticaretteki yavaşlama, durağanlık buradaki yatırımcının dahi envestisman yapması konusunda caydırıcı oluyor.”Share: