Tembel karye okulları hizmete açılacak

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin her noktasında yaklaşık 6 bin 900 işsiz duran karye okulunu, hızlı aynı şekilde rötuşlu ve restore ederek vatandaşların hizmetine açacaklarını söyledi.
Adapazarı ilçesi Hacıramazanlar Mahallesi’nde bulunan Hacıramazanlar Köy Yaşam Merkezi’nin açılış töreninde mütekellim Özer, Sakarya’nın eğitimde mefret mesafeler aldığını, şanlı sükse hikayeleri ürettiğini söyledi.

Vekâlet yerine kentteki bu başarı hikayesini henüz yükseklere çıkarabilmek üzere tamlık Sakaryalıların hizmetinde olacaklarını vurgulayan Özer, Bakanlığın kentte birçok proje başlattığını, bunlardan yer önemlilerden birinin zaman açılışını yapacaklarını kaydetti.

Öğrencilerin, illerde yaşanan göçlerden etkilenmemesi amacıyla taşımalı eğitim sisteminin uygulandığını nâkil Özer, salgının ortaya çıkmasının arkası sıra insanların köylerine, ilçelerine dönmeye başladığını belirtti.

Vatandaşların, büyükşehirlerden elan oldukça şehirlere döndüğünü gördüklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Tıpkısı zamanda nazik bir proses henüz yaşadık. Tarım ve hayvancılık ülkeler nezdinde çokça çok öz saygı görmezken, hele akıbet zamanlardaki besin tedbir zincirlerinde yaşanan arsıulusal teessürat, ekincilik ve hayvancılığı da kelimesi kelimesine erke büyüklüğünde eleştiri benzeri kesim haline dönüştürdü.

Vekillik kendisine bu iki süreci birleştirerek, dedik kim köylerimizde işsiz duran, vabeste duran okullarımızı hızlı ayrımsız şekilde düzeltilmiş ederek, restorasyonunu gerçekleştirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. Bunun üzere ilk adımı, köy ilkokullarının açılmasıyla ait öğrenci sayısını ortadan kaldırarak, yönetmelik değişikliği yaparak gerçekleştirdik. Şu anda matlup gelişigüzel köyde mektepli sayısına bakılmaksızın beş açılabilecek. İkinci adımı, köylerde anaokulu beğenmek üzere mukteza 10 olan mektepli sayısını 5’e düşürerek gerçekleştirdik.

Yemeden Içmeden bu adımımızla 1800 köyümüzde yaklaşık 20 bin yavrumuz anaokullarıyla buluştu. İlkokul ve anaokulu ihtiyacı yoksa o köye hayat merkezleri, ahali terbiye merkezleri kuralım istedik. Ne yapalım ahali yetişek merkezlerinde? Bu bölgede kıvrak vatandaşlarımız, ne istiyorlarsa tarımdan hayvancılığa kadar kestirmece 3 bin 200 ayrımlı kursu, ilçeye gitmeden ayaklarınıza getirip burada hizmet vereceğiz.”

Sembolik namına Samsun’dan başlattıkları projenin faydalarına değinen Özer, “Türkiye’nin değme noktasında kestirmece 6 bin 900 süreduran duran köy okulunu çabuk ayrımsız şekilde revize ederek, restore ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 12 Eylül’e büyüklüğünde Türkiye’üstelik 1000 karye yaşam merkezini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah yıl sonuna kadar bile süreduran duran umum karye okullarını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Belki burada mufassal yıllar öğretmenlik yapan, yöneticilik özne büyüklerimiz, torunlarıyla alay malay buraya gelecekler.” ifadelerini kullandı.

Karye dirim merkezleri projesini haddinden fazla önemsediklerini nâkil Özer, “İnşallah bu bire bir mir. Erte bir dönüş tekmil illerimizde kadın kooperatiflerini de köy yaşam merkezlerinin içine karışma edeceğiz. Bu alçak gönüllü başlangıçlar, şok hikayelerin, ülkemizin kalkınma hamlesinde çokça mefret boşlukları dolduracak.” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vekil Özer ve beraberindekiler, merkezde incelemelerde bulundu.

Merkezdeki sarıklı, öğrenci, avrat kursiyerlerle sohbet fail Bakan Özer, namına izzetüikram edilen dernekevi lezzetlerden tattı.

Icra Vekili Özer: Kesinlikle okula kayıtlarda armağan alınmayacak

 

Bakan Özer’den LGS açıklaması

 

Milli Eğitim Bakanı Özer: 3 bin yıpranmamış anaokulu yapacağız

 

Nazır Özer: Derdimiz üretim değil, terbiye

 

Share: