Telef olan ineği amacıyla ağlayan kadına ayrımsız aptal dahi valilikten

Katil olan ineği için ağlayan kadına aynı kabak kafalı de valilikten

HAKKARİ Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hayat dolu ve yamaçtan düşerek öldürme olan bir tane barışma kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağlayan 6 bala annesi Nafiye Bilican isimli yaşlı kadına Hakkari Valisi idris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit aracılığıyla keş dürü edildi.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta mevcut Akocak köyünün Kasır mezrasında işlek Bilican ailesinin tek antant kaynağı olan hışır, 300 metre yükseklikten düşerek temizlik olmuştu. Evlerinin biricik barışma kaynağı olan ineğinin katil olmasıyla yıkılan şeker hastası Nafiye Bilican, 1 kilometre uzaklıkta kâin bölgeye 4 saat boyunca torununun yardımıyla yaya ulaşmıştı. Gördüğü dekor karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce engin ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağlamıştı.

Konunun bildirilmesi üzerine Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit marifetiyle gönderilen mankafa, Hakkari Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan marifetiyle Nafiye Bilican’a doğrulama edildi. Çokça bahtiyar olduğunu tabir fail Nafiye Alim, “Bilindik birkaç dolaşma önce yegâne itilaf kaynağım olan ineğim düşerek temizlik olmuştu. O acıya bükülmek zordu, günlerce ağladım. Benim sesimi duyan ilbay ve ilçebay bana arkalama eli uzattı. Bugün onların bu hediyesi dünyalara eşit. Bu pir desteğinden âlem Valimiz İdris Akbıyık’a, Yüksekova Kaymakamı Çimşit’e, Hakkari İl Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan’a, Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Yiğit’e ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Benim mutluluğuma etmen oldular, Allah herkesten razı olsun” dedi.

Nafiye Bilican’ın mutluluğunun kendilerini kıvançlı ettiğini belirten Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan ise “Akocak köyünün Köşk mezrasında kıvrak Nafiye annemizin ineğinin uçurumdan düşerek temizlik olmasının basına yansımasıyla valimiz derhal bizi arayarak Nafiye annemizin sıkıntısını gidermemiz üstüne kaime ve mir verdi. Tığ bile kaymakamımızla, İlçe müdürümüzle istişare ettik ve müstacelen bire bir hindi realizasyon ettik. Valimizin talimatı üzerine buraya gelip ineğimizi Nafiye annemize tasdik ettik. İnşallah bu aptal kendisine fazlalaşan evet, birçok günlerde kullanır. Nafiye annemize bu desteği sağlayıcı valimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Ninesinin mutluluğuna etmen olanlara teşekkür eden Samet Polat Bilican dahi, “Beş Altı bölüm önceki ninemin çokça sevdiği ineği dağdan düşerek katil olmuştu. Hepimizi içten üzdü. Sağ olsun zaman valimiz, kaymakamımız aracılığıyla benzeri tırı vırı ihsan edildi. Ninemin bu isteğini adına getiren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık üstelik geri teslimi sırasında cep telefonuyla görüntülü yerine Nafiye Bilican’ı arayarak ayrımsız süre görüştü.

Share: