Tekerli kayak sporcuları yarışlara yağız amacında hazırlanıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde tekerlekli kayak sporcuları millî ve arsıulusal yarışlara yekinmek için ilçenin değişik yerlerinde ve karye yollarında çalışmalarını sürdürüyor. Antrenör Kenan Ören, 60 sporcuyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Yılın 11 kocaoğlan kentin değişik yerlerinde ve makul bulduğumuz alanlarda koşu bilek antrenmanlarımızı sürdürüyoruz. Yüksekova memleketimizin doğası, iklimi, rakımı şita sporları üzere yer verimli şehir. Pist olmadığı için imkansızlıklara karşın bizler zoru başarmaya çalışıyoruz” dedi.

Yüksekova ilçesinde, tekerlekli kayak sporcuları, antrenmanlarını Yüksekova- Esendere evet da karye amacında yapıyor. Şu temel kadar onlarca milli sporcu yetiştiren Yüksekova Tekerli Kayak Takımı’nın 60 sporcusu, Türkiye Tekerli Kayak Şampiyonası’na hazırlanıyor. Yüksekova- Esendere karaca önünde bazı bazı açkı trafiği ortada alıştırma fail sporcular, pist sıkıntısından dünya seçkin sene çalışmalarını bu şekilde yaptıklarını belirtti.

Gailesiz sporcuları müsabakalara hazırlayan milli topluluk ski antrenörü Kenan Örenlik, takımın henüz iyi başarılar elde etmesi amacıyla ciddi çaba gösterdiklerini söyledi. Yüksekovalı sporcuların önemli başarılara imza attıklarını anlatan Ören, “33 yıldır ski sporu ile uğraşıyorum. Hem milli takımlarda hem da Yüksekova’dahi antrenörlük yapmaktayım. Yüksekova’bile barbar koşullarda sadece deneyimsizlik sporun, valiliğin ve kaymakamlığın destekleriyle dünyanın yer pahalı sporunu, ski sporunu 60 öğrenciye ilkel koşullarda yapıyoruz. 11 yaş ve üst sporcularımız millî müsabakalara burada hazırlanıyorlar. Türkiye şampiyonasında paye düz sporcularımız, arsıulusal arenada ülkemizi temaşa ediyor” dedi.”TRAFİKLE İÇ İÇE ALIŞTIRMA YAPIYORUZ”Harabelik, yılın 11 ayında ilçenin ayrı ayrı yerlerindeki kara yolunda trafikle iç içe idman yaptıklarını tabir ederek,” Memleketimizin doğası, iklimi, rakımı ile kış sporları amacıyla sunma bereketli bire bir şehirdir. İmkansızlıklara rağmen zoru başarmaya çalışıyoruz. 1990’de önceki müsabakalara katıldım. 32 nöbet milli oldum. 2005 yılından bu yana de 124 kez Türkiye’dahi milli takımın başında sunma çok çalıştırıcılık kariyerine ehil oldum. Bu spor sayesine üniversiteyi okudum, dünyayı gezdim, tutum özgürlüğümüzü kazandık. Bunlar tamamen bu sporun sayesinde oldu. Hiçbir şekilde tanımı benzeri sıfır tıpkı şehirde sporun olmadığı ayrımsız şehir birlikte bizler hakeza başarılara imza attık. Bizler şehrimize sporu tanıttık. Spor kültürünü kazandırdık” diye niteleyerek konuştu.”12 TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞUM VAR, 72 SEFER MİLLİ SPORCU OLDUM”2010 yılından beri hem milli takımı hem de Yüksekova’daki sporcuları çalıştırdığını tamlayan çalıştırıcı Kortej Örenlik ise “72 kez milli sportmen olarak ülkemizi baziçe ettim.12 defa Türkiye şampiyonluğum var. Tekerli kayaç dünya 6’ncılığım var. Yüksekova Cahillik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yüksekova’birlikte yılın 11 kocaoğlan boyunca antrenmanlarımız bitmeme ediyor. Umumi tedarik dönemlerimizi bitirdik. Deminden hususi hazırlık dönemindeyiz. Koşun güç çalışmalarımız var. Çalışmalarımızı tekerlekli ski olarak bitmeme ediyor. Sporcularımız mütenevvi dereceler elde etti. Amacımız buradaki çalışmaların sonucunda sporcularımız arsıulusal müsabakalarda milli mızıka yerine etap almaktır” dedi.

Tekerli kayak sporuna 3 sene ilk başladığını belirten 5 Mayıs Ortaokulu 8. dershane öğrencisi Ecrin Matrak Canan dahi 6 mahiye bir düzentileme böylece Türkiye Şampiyonasına katıldığını ve bu şampiyonada Türkiye birincisi olduğunu, demin ise acun şampiyonu tutmak amacıyla çabaladığını söyledi.

Share: