TBMM Umumi Oturmuş

DOĞRU Tümen Grup Başkanvekili Şiddetli Ensesi Kalın, 2000’li yılların başında Türkiye’de 500 bin öğretmen bulunduğunu, bugün hususi okullarda dahi fariza özne öğretmenlerle bu sayının 1,2 milyona ulaştığını belirterek, “Muştulu olan, yüzdelik 59’unu kadınlar oluşturuyor.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda ekip başkanvekilleri yerlerinden alay alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Tümen Kol Başkanvekili Erhan Becerikli, Model Bankasının kararıyla siyasa faizinin düşürüldüğünü fakat essah faizlerin haddinden fazla faziletli oranlara çıktığını söyledi.

Politika faizinin düşürülmesinin toplum açısından değil, bankalar açısından çok iri mazmun ifade ettiğini, bankaların Eşkal Bankası kaynaklarını bu düşük getiri oranıyla kullanabileceğini anlatan Mahir, bankaların bu paraları vatandaşa yüzde 35-40 getiri oranıyla satacağını belirtti.

HDP Kol Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türkiye’nin ayrımsız parçası olduğu ILO’nun “190 Az Çaba ve Taciz Sözleşmesi”nin, kuvvet aracılığıyla tıpkı dakika önceki kabul edilmesi gerektiğini tabir etti.

Oluç, 2023 yılında ceza, harç ve ara sıra vergilerdeki artışı belirleyen baştan valüasyon oranının yüzdelik 122,93 olarak açıklandığını hatırlatarak, “İktidar alacak zamlarını, harçlardaki zamları yüzde 122,93 diye niteleyerek belirliyor amma enflasyona yüzde 85,7 diyor. Şişman aynı çelişki. Enflasyonu düşük göstererek işyar ve işçinin hakkını gasp edenler, alacak zamlarını aslında anne şişkinlik oranında yaparak halktan vergi toplamaktan benzeri zaman düşüncesiz durmamaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

-“32 yıllık öğretmenimizin maaşı 10 bin 800 lira”

CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, Öğretmenler Günü’nü kutladı, Başmuallim Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve martir öğretmenleri rahmet ve minnetle andı.

700 bine andıran atanamayan sarıklı olduğunu tamlayan Altay, “‘Sabredin, yemeden içmeden 5 ay kaldı’ demekten başka elimden aynı molekül gelmiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaman Külliye’ye ayrımsız takım öğretmeni nida ettiğini dile getiren Altay, “Türkiye’nin tıpkı ilinden mevrut saygıdeğer öğretmenimiz, AŞTİ’bile otobüsten indikten bilahare Beştepe’ye gitmek üzere tutacağı taksiye vereceği parayı yağız yağız düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Öğretmen maaşlarının sefalet ücretinin altında olduğunu istikbal süren Altay, 32 almanak benzeri öğretmene ilgilendiren olduğunu söylediği bordroyu gösterdi. Altay, “32 yıllık öğretmenimizin maaşı 10 bin 800 liralık. Hakikaten yazıktır, günahtır. Bizleri buraya haiz, bizleri yetiştiren öğretmenlerimize bu reva değildir.” diyerek konuştu.

“7 bin 500’ü ekol öncesi öğretmeni”

DOĞRU Tümen Ekip Başkanvekili Şiddetli Zengin, öğretmenliğin meslekten öte bire bir dirim tarzı olduğunu söyleyerek, öğretmenlerin, temel ve babasının Öğretmenler Günü’nü kutladı, şehit öğretmenleri rahmetle özge etti.

Milli Yetişek Bakanlığı verilerine göre 2000’li yılların başında Türkiye’dahi 500 bin sarıklı varken, bugün hususi okullardaki öğretmenlerle gelişigüzel bu sayının 1,2 milyona ulaştığını anlatan Ensesi Kalın, “Sevindirici olan yüzde 59’unu avrat öğretmenler oluşturuyor. Eş öğretmenler Türkiye’birlikte insanlarımızın yetişmesinde çok etken. Hele beş çağında eş öğretmenlerin faydası tartışılmaz.” dedi.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında çok okkalı artma olduğunun ve OECD oranlarıyla tıpkısı seviyeye geldiğinin altını çizen Ensesi Kalın, “Bu manada okullarımızın sayısının ve kalitesinin artması çok şanlı bire bir gelişmeye sebebiyet verdi. Özellikle son yıllarda okul öncesi eğitime ayrı ayrımsız hususi önem atfediliyor. Serencam atanan 20 bin öğretmenden 7 bin 500’ü ekol öncesi öğretmeni.” değerlendirmesinde bulundu.

Tutku Zengin, CHP’li Altay’ın sözlerine cevaben birlikte “Eminim Sayın Cumhurbaşkanımız davet ettiği günde misafirlerini otobüsle, taksiyle değil, kendisi Külliye’ye götürmüştür; arkadaşlarımız gelmişlerdir.” şeklinde konuştu.

“Hep sorunlarının çözüleceğine istekle inanıyoruz”

MHP Kadro Başkanvekili Erkan Akçay, 25 Kasım’ın MHP Kurucu Umumi Başkanı Alparslan Türkeş’in veladet yıl dönümü olduğunu belirterek, Türkeş’i rahmetle andı.

Akçay, “Türkeş, Türk milletinin, devletiyle ve vatanıyla gururlu aynı şekilde sonsuza kadar yaşamasını hedeflemiş, Türk dünyasının tıpkısı ve beraber olmasını ülkü edinmişti. Gururla söyleyebiliriz ki ülkülerimiz yavaş yavaş gerçekleşmektedir. 21’inci çağ Türk devletlerinin yükselişine şehadet etmektedir.” diye konuştu.

Öğretmenler Günü’ne değinen Akçay, ” Cumhuriyet’in 100. yılına emniyetli adımlarla ilerlerken öğretmenlerimizin hep sorunlarının çözüleceğine yürekten inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muallimlik Meslek Kanunu’nun eke benzeri yarar olduğunu belirten Altay, “Atanamayan sarıklı meselesi kökleşmiş halledilmesi gerekten aynı konudur. Ücretli ve kontratlı öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusunda atılacak değme adımın arkasındayız. MHP namına öğretmenlerimizin daima beraberinde olacağız.” dedi.

Akçay, martir öğretmenlerin isimlerini sıralayarak, görevleri başındayken PKK’lı teröristlerce martir edilen mecmu öğretmenleri rahmet ve minnetle andı.

Erkan Akçay, Ukrayna Herson’de yatık küsurat 88 Ahıska Türkü’nün Türkiye’ye nakledildiğini da belirterek, bu yöndeki diplomatik girişimi gerçekleştiren yetkililere teşekkürname etti.

“Vekil Bey oralara vurdukça, curcunalı bunlardan geliyor”

DÜRÜST Öğür Trabzon Saylav Ilkbahar Ayvazoğlu, yerinden bayram alarak, CHP Ekip Başkanvekili Hür Özel’in Trabzon’de kundak saçıp nifak kustuğunu söyledi.

Özel’in, İstiklal Caddesi katliamcıları ve Karkamış’ta 5 yaşındaki bebeği roketatarla havaya uçuran alçakları değil, gecesini gündüzüne katarak bu yavaş saldırılara alın koyan devletin ilgilendiren bakanını hedef aldığını tamlayan Ayvazoğlu, “Terör örgütlerine, esrar kartellerine vurulan seçkin çarpış bunları acıtıyor kadar saldırıyorlar İçişleri Bakanlığına, polisimize, askerimize. Bakan Satma oralara vurdukça, gürültülü bunlardan geliyor.” diyerek konuştu.

CHP Kadro Başkanvekili Altay, sataşmadan bayram alarak çıktığı kürsüde, Türkiye Cumhuriyeti’ni kendilerinin değil Vekil Soylu’nun itibarsızlaştırdığını öne sürdü. Altay, “Başımızı deve kuşu kadar ortak gömemeyiz. Türkiye’nin gri listeye girmesinin bire bir numaralı sorumlusu suçişleri Bakanı Soylu’dur.” sözlerini sarf etti.

AK Fırka Takım Başkanvekili Ensesi Kalın, Altay’ın kullandığı sözlerin, Ayvazoğlu’nun konuşmasının fevkinde saldırılar içerdiğini belirterek, “Benzeri taraftan Türkiye Cumhuriyetine, Bakanlığa ocumak duyduğunuzu tabir edeceksiniz amma bakanla müteallik ağza alınmayacak ifadeler kullanacaksınız. Tenkit başımızın tacı amma nerede ve kuşkusuz yapıldığı son adım koca. Şu ana kadar yapılan dayanıklı çok bakım var. Bunları yaparken, bu ifadeleri kullanırken, Sayın Bakanı de Bakanlığı da Türkiye’yi birlikte değersizleştirmeden boşaltmak lazım. Burada tefhim son mertebe yüce.” değerlendirmesinde bulundu.

Ensesi Kalın, muhalefetin bu nev eleştirilerinin bakanları değersizleştirdiğini ve bunun Türkiye’ye bedeli olduğunu de söyledi.

Altay’ın, Soylu’nun “şantaj yaptığını” iddia etmesi konusunda bile Zengin, “Ayrımsız avukat namına söylüyorum buradan şantaj sokak. İçişleri Bakanı kimseye şantaj yapmaz.” dedi.

Share: