TBMM Başkanı Şentop, CHP’li üç milletvekilinin imtiyaz fezlekesini değerlendirdi

TBMM Başkanı Şentop, Yalova 2. Vahim Ukubet Mahkemesi duruşmasındaki görüntülerin çok çeki donör olduğunu belirterek CHP’li üç milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmalarına ait “Meclis Başkanlığının özel tıpkısı yetkisi yok. Meclis Başkanlığı mevrut bütün fezlekeleri yemeden içmeden teşri sorumsuzluğu itibarıyla inceleyerek ilgilendiren komisyona sevk ediyor.” dedi.

Şentop, 11 Teşrinisani Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Türkiye Şişman Budun Meclisi Kampüsü’nde meydan kayran Kabatepe Parkı’na dikme dikti.

Fidan diktikten bilahare izah eden Şentop, sabık sene haddinden fazla hususi fidanlar diktiklerini bu sene üstelik 2022 yılı olması dolayısıyla 22 direk diktiklerini belirtti. Şentop, bütün vatandaşları fidan dikmeye nida etti.

Şentop, bir gazetecinin, Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla CHP Mersin Ağacı Milletvekili Mürtefi Usta Başarır, Ordu Milletvekili Seyit Torun ve İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan karşı Yalova 2. Korkulu Ceza Mahkemesindeki duruşmada “mahkeme hakimlerine alenen taşlama” ve “adil yargılamayı etkilemeye adım” iddialarından değişik hülasa düzenlediğini belirterek bu milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişik sorusunu yanıtladı. Şentop, şu ifadeleri kullandı:

“Ben da o görüntülerini izlemiştim. Haddinden Fazla üzüntü verici görüntüler. Murafaa salonlarında bazı bazı tartışmalar olabiliyor ama duruşma esnasında hakime alın rencide edici, yüksek sesle ve hakaretamiz ifadelerle atılmak sadece milletvekillerimiz için değil amiyane vatandaşlarımız için dahi akla yatkın değil. Geriye çevrilmiş kendisine araştırdım, analog bire bir olay yok. Bu, yavaş benzeri fenomen.

Diğer süreçlerde ise Meclis Başkanlığının özel tıpkı yetkisi bulunmayan. Meclis Başkanlığı gelen bilcümle fezlekeleri çabucak teşri sorumsuzluğu bakımında inceleyerek ilişik komisyona gönderme ediyor. Komisyonun işidir, görevidir ama alelhusus kamu düzeninin bozulması yönünde düzenlilik güçleriyle ilgilendiren eylemlerde; ayrımsız şekilde entelekt görevinin devamı üzerine hususi hassasiyetler olduğunu yayımlamak isterim. Bu konu Karma Komisyonun yetkisindedir.”

Sedir Başkanı Şentop, matbuat mensuplarından üstelik fidan dikimi için yer atmalarını istedi.

Share: