Tayvan’da Çin’e ilişik uğraş uçakları ve gemiler görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin ordusuna ilgilendiren hava ve deniz araçlarının elektronik izlem araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, domestik saatle 17.00 (Türkiye saati ile 10.00) bakımından 21 cidal uçağı ve 6 kavga gemisinin cezire çevresinde görüldüğü, uçaklardan 11’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların takı alanlarını sınırladığı akseptans edilen gelgel ve bahir hattının doğusuna uçtuğu, 6 AKARSU-30, 4 J-11 ve 1 JH-7 kavga uçağının boğazı ikiye ayıran fiktif ‘ölçülü çizgiyi’ geçtiği aktarıldı.

11 FÜZE TAYVAN ÇEVRESİNDEKİ SULARA DÜŞMÜŞTÜ

Vekâlet, Pelosi’nin adayı konuşma ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin peşi sıra tatbikatların başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin uğraş uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, aynı dönüş Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan çevresindeki sulara düştüğünü bildirmişti.

Antrparantez 5 Ağustos’ta 68 cidal uçağı ve 13 cidal gemisinin, 6 Ağustos’ta 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta 66 uçak ve 14 geminin, 8 Ağustos’ta 39 uçak ve 13 geminin, 9 Ağustos’ta ise 45 tayyare ve 10 geminin, 10 Ağustos’ta ise 36 tayyare ve 10 geminin ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

Çin’in 4-7 Ağustos’ta düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, ferman ihtilafı içinde olduğu adanın çevresinde fiili tıpkı abluka oluşturmuştu. 6 bölgede ölçülü tatbikatlar dolayısıyla ara sıra alanlar, sefine ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda düzenlilik endişesi dolayısıyla seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Tatbikatlarla ilişik yayımlanan çekicilik ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi 7 Ağustos’u izleyen akşam saatlerinde dolmasına karşın, Çin ordusu tatbikatları 8 ve 9 Ağustos’ta bile sürdürdüğünü açıklamıştı.

Çin Umum Halas Ordusu (PLA) Şarki Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, geçmiş yaptığı açıklamada, Tayvan çevresindeki sularda ve albeni sahasında ölçülü tatbikatların sona erdiğini duyurmuştu. Sözcü Şi, Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

KÖLE TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 nefis kongre heyetinin geçen hafta yaptığı musahabe, adayı topraklarının parçası yerine gören Pekin’mağara tepkisini çekmişti. Çin, 2-3 Ağustos’taki ziyaretin ardından cezire çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pelosi, Çin ile buyuru ihtilafı içindeki adayı 25 yıl aradan bilahare konuşma fail önce ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Henüz önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ülfet etmişti.

TAYVAN, ÇİN’İN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Tayvan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Joanne Ou yaptığı açıklamada, benzeri yandan ada çevresinde askeri tatbikatlar yaparken barışçı muhassala mesajları vermenin inandırıcı olmadığını vurguladı.

Pekin’mağara yayımladığı politika belgesinin, iki tarafın muhtar varlığını görmezden gelerek Tayvan’ı Çin’in parçası saymasını protesto ettiklerini belirten Sözcü Ou, “Ana karadaki komünistler hiçbir ant Tayvan’a hükmetmemişlerdir. Tayvan’ın egemenliği, 23,5 milyonluk Tayvan halkına aittir. Tayvan halkı Pekin’mağara yegâne mevki iki hep önerisine dayalı birleşmeyi akseptans etmeyecektir” yorumunda bulundu.

Ou, Pekin’in BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin adayı ziyaretini mazeret ederek provokatif eylemlere giriştiğini, tatbikatlarla askeri bunaltıcı gösterisi yaptığını, siber saldırılar ve dezenformasyon kampanyalarıyla Tayvan’ı yıldırmaya çalıştığını, yalnızca Tayvan’ı değil bölgesel barışı de gözdağı ettiğini belirterek, “Esas uluslararası baziçe bozan, lehçe istikrarsızlığı mucit Çin’dir” ifadesini kullandı.

Tayvan’ın Ana Kara İlişkileri Konseyi da “politika belgesinin, hüsnükuruntu yoğun olduğunu ve olguları görmezden geldiğini” savundu.

Açıklamada, “politika belgesinin, Kızılca Fırka’nin millî kongresi öncesinde kıta halkına Pekin otoritelerinin Tayvan konusunda bire bir şeyler yaptığı izlenimi taşımak üzere hazırlandığı” görüşü dile getirildi.

Konsey, “tek mutluluk iki tümce” önerisinin kabul edilemeyeceği, bunun seçenek olamayacağı görüşünün Tayvan’üstelik tafsilatlı süredir bilgili olduğunu vurguladı.

Çin Mehabet Konseyine tutkun Tayvan İlişkileri Dairesinin Sözcüsü Ma Şiaoguang ise iktidardaki Demokratik İleri Tümen’nin siyasa belgesine yönelik eleştirilerini “karalama çabası” diye niteledi.

“Yegâne ülke, iki bütün” modelinin barışçı ve içten bire bir bileşke çağrısı olduğunu belirten Sözcü Ma, böylelikle kamu Tayvan halkı eliyle benimseneceğine inandığını dile getirdi.

Çin yönetimi güzeşte yayımladığı Tayvan yöntem belgesinde, cezire ile ana kara arasındaki ideolojik ve içtimai farklılıkların tanınması temelinde “barışsever baştan birleşme” hedefini vurgulamıştı. Belgede ‘biricik mevki, iki sistem’ anlayışının, en eksiksiz çözüm olacağı görüşüne meydan verilmişti.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kurultay heyetinin geçen hafta yaptığı musahabe, adayı topraklarının parçası gören Pekin’mağara tepkisini çekmişti. Çin, 2 ve 3 Ağustos’taki ziyaretin arkası sıra ada çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı. İlk başta 4-7 Ağustos’ta düzenleneceği açıklayan tatbikatlar, öngörülen takvimin ötesinde sürdürülmüştü. 

Çin’den, Tayvan’a ‘barışçı baştan toplaşma’ mesajı

 

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine izin veremeyiz

 

Çin-Tayvan krizi, defans sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Share: