Tayvan: Çin’e ilgilendiren 39 cidal uçağı ve 13 sefine Ada çevresinde

Çin ordusu, Tayvan çevresinde tatbikatlarla ilişkin yayımladığı çekicilik ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi pazar haset öğle saatlerinde dolmasına rağmen tatbikatlarını mazi bile sürdürdü.

Tayvan Defans Bakanlığı, Çin’in hava ve deniz araçlarının elektronik strateji araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiğini açıkladı. Açıklamada, ayrıca uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların tartı alanlarını sınırladığı akseptans edilen albeni ve deniz hattının doğusunda ve Tayvan’ın Gelgel Savunma Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Pelosi’nin Cezire’yı görüşme ettiği çevrim tatbikatlar başladı

Vekillik, Pelosi’nin Cezire’yı ülfet ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin ardından Ada çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin cidal uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin asıl karasından ateşlenen 11 güdülebilen füzenin Tayvan’ın “kişmiri suları” namına gördüğü bölgeye düştüğünü belirtmişti.

Antrparantez 5 Ağustos’ta 68 kavga uçağı ve 13 uğraş gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 tayyare ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 uçak ve 14 geminin Cezire çevresinde görüldüğü açıklanmıştı.

Fiili kuşatma

Çin’in akıbet 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, egemenlik ihtilafı zarfında olduğu Ada’nın çevresinde fiili ayrımsız kuşatma oluşturmuştu. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar yüzünden gâh alanlar, sefine ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda asayiş endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı duyurulmuştu.

Çin ordusu, evvel yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilişkin yayımlanan hava ve bahir güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi veriş haset öğle vakti saatlerinde dolmasına karşın tatbikatları sürdüreceğini söylemişti.

Ne olmuştu?

Nancy Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ülfet, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin birden arkası sıra yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Defans Bakanlığı üstelik Ada çevresinde “benzeri paradigma askeri manevra” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonraları Cezire’yı görüşme fail geçmiş ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan önce 1997’dahi Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ülfet etmişti.

“Tayvan’ın dostu” Pelosi, Tayvan Parlamentosu’nu musahabe etti

Çin’den Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası tecim yasağı

Çin, Pelosi’ye yaptırım kararı aldı

Nancy Pelosi’den ‘Tayvan ziyareti’ açıklaması

Çin’den Tayvan açıklaması: Gerginliğin biricik sebebi BENDE’dir

Avustralya, Tayvan Boğazı’nda ‘gerilimi düşürün’ çağrısı yaptı

Çin, Tayvan çevresinde tatbikatları sürdürüyor

Share: