Tatvan’da ‘Sağlık Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

Tatvan’da ‘Keyif Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

BİTLİS – Bitlis İl Esenlik Müdürlüğü tarafından Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla Tatvan kaza sahilinde ‘Esenlik Sokağı’ kurularak vatandaşlar bilgilendirildi.

Halk sağlığının ve havari sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak amacıyla rastgele yıl 3-9 Ilkgüz tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı eliyle gerçekleştirilen Ahali Sağlığı Haftası etkinlikleri ile vatandaşlar bilgilendiriliyor. Bitlis Esenlik Müdürlüğünce Tatvan sahilinde gerçekleştirilen ‘Esenlik Sokağı’ etkinliğiyle vatandaşlar açılan stantları gezerek potansiyel farkı, klan ve kilo ölçümü ile eğin yığın analizi yaptırdı. Vatandaşlar, ücretsiz sağlık taraması yaparak gaga ve diş sağlığı, nefes şekeri, tansiyon ölçümü, esrar ürünlerinin zararları, mıhlı tagaddi önerileri, fizik tedavisi esenlik hizmetleri, gezgin mamografi aracı ile meme başı kanseri taraması ve vakayiname hastalıklar için bilgilendirildi.

Stantları gezen çocuklara palavra, vatandaşlara ise esenlikle ilgili broşürler dağıtıldı.

Konuyla ilgilendiren açıklamalarda mevcut Bitlis Sağlık Müdürü Uzman Doktor Emine Kübra Mutekit Demiray, “3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası sebebiyle birtakım etkinlikler düzenledik. Bunların bütünü halkımıza ücretsizdir. Alelhusus boy, kilogram, yağ ölçümü, soluk şekeri, potansiyel farkı, kalp krizi riski değerlendirilmesi, kanser tarama, aile planlaması, mehtaplı ve aşı brifing, can kuşu sağlığı ve hijyen danışmanlığı, uzuv bağışı kadar bir nice anlamda aynı himmet planladık. İlk başta Tatvan Dirim Aksata Merkezinde bunu gerçekleştirdik. Zaman Tatvan sahilinde yapıyoruz. Ferda ise Bitlis merkezde yapacağız ve cemi halkımız davetlidir. Bu forma tarama programlarının olması yoz çok şişman bir nasip. Bundan etraf mecmu Bitlislileri bu etkinliklere davet ediyorum” dedi.

Bitlis İl Keyif Müdürlüğünün adamakıllı ayrımsız hizmeti gerçekleştirdiğini dile getiren Fazıl Engin ünlü vatandaş ise “Bitlis Esenlik Müdürlüğünün hazırlamış olduğu bu hizmetten periferi kendilerine teşekkürname ediyorum. Oldukça çokça adamakıllı benzeri bakım ve burada vatandaşlarımız anında gelip esenlik durumlarını öğrenebiliyorlar. Tevettür ve şekerlerini ölçüp sonucu bir lahzada alabiliyorlar. Pir bire bir hizmet oldu. Çalışanlardan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun, herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.Share: