Tatvan’da onlarca yavru güreşle tanıştı

Gençlik ve Spor Bakanlığı marifetiyle hayata geçirilen ‘Yaz Spor Okulları ve Meydanda Yaz Spor Okulları’ projesi çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde onlarca yavru güreşle tanıştı.

Yaz Spor Okulları ve Meydanda Spor Okulları, gençleri keder alışkanlıklardan uzak burulmak, ebeveynlerde sporu yordam haline haberdar etmek ve ilçede yetenekli sporcuları keşfederek milli sporculuk seviyesine getirmek üzere eğitimlerine devam ediyor. Yaz Spor Okulları ve Vazıh Spor Okulları çerçevesinde Tatvan Spor Salonu’nda 5-18 yaş arası füru yaz tatillerini spor yaparak değerlendiriyor. Spor okullarına paydaşlık sağlayan kollar keşfedilerek güreş sporuna yönlendiriliyor. Güreş Antrenörü Itibar Öztemiz’in gözetiminde güreş sporuyla tanışan çocuklar, antrenmanlara katılarak milli sporcu almak üzere okkalı ezgi ile çalışmalarını sürdürüyor.

Amaçlarının çaplı çocukları keşfedip milli takıma, olimpiyatlara ve dünya şampiyonluklarına alışmak olduğunu dile getiren Güreş Antrenörü Itibar Öztemiz, “Burada yetiştirdiğimiz gençlerle yer yetenekli sporcuları oralara gönderip et kafalı artan sporcularımızı bile çalıştırıcı, beden eğitimi öğretmeni kabilinden branşlara yönlendiriyoruz. Bakanlığımızın açmış olduğu Yaz Spor Okulu ile dışarıda olan 10-11 gözyaşı aralığındaki yeteneklerini keşfettiğimiz sporcuları bünyemize alıp kış boyunca eğitimlerimize devam ediyoruz. Yaz Spor Okulu’nda 100 öğrenciye ulaştık. Bu öğrencilerden bildirme birkaç 60 sporcu müsabakaya katılacak seviyeye geldi. Çocukların özgüvenleri ve fiziksel yapıları geliştiği üzere kendilerini daha şen tabir edebiliyor. Tümce çocuğunu spora yönlendirsin. Hoppadak güreş amacıyla değil, tekmil spor dalları amacıyla çocukların yönlendirilmesini istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Sportif ve fiziki anlamda evolüsyon sağladığını dile getiren milli sporcu Doğan Taş üstelik, “Dışarıda birçok kayırıcı görüyorum ve yönsüz gezenler oluyor. Güreş sporu bana iri benzeri ulama sağladı. Sportif ve fiziksel anlamda bayağı bir gelişmem oldu. Amacım, gitgide acun şampiyonasına ve olimpiyatlara başvurmak istiyorum. Günümüzdeki Talep Kayaalp ve Taha Akgül gibi sporcular ile gitmek istiyorum. Ferdî sporlarda en bereketli gelebileceğim kayran olan güreşi seçtim. İleride olimpiyat şampiyonluğuna gelmek istiyorum. Basamak yaparsam eğer aileme birlikte yardım hatırlamak istiyorum” şeklinde konuştu. – BİTLİS

Share: