“Tasarruflu Akarsu Kullanımı Çalıştayı” yapıldı

Hakkari’de “2022 Yılı Tasarruflu Su Kullanımı Çalıştayı” düzenledi.

Valilik ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Ahali Eğitim Bilimi Merkezi konferans salonunda planlı çalıştayda mütekellim Tarım ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan, Türkiye’de 2000’den bu yana su kaynaklarında sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin yıllık averaj 112 milyar metreküp kullanılabilir akarsu kaynağına topluluk olduğunu tamlayan Özkan, “Kişi Başına düşen kullanılabilir akarsu miktarı DSİ kayıtlarına bakarak 1320 metreküp civarında. İlimiz bazında istimara yaptığımızda almanak kullanılabilir akarsu miktarı 2.51 bilyon metreküp olup adam başı düşen kullanılabilir su miktarı 9000 metreküptür. İlimiz kişi başına sakıt kullanılabilir akarsu miktarı mutluluk ortalamasının çokça üstündedir ancak bu gelecekte akarsu sorunu yaşanmayacak anlamına gelmemeli.” diye konuştu.

Çalıştay Siirt Üniversitesi Tarım Fakültesi Yerey ve Bitki Hizmetçi Bölümü Doç. Dr. Mesut Budak’ın su kullanımı ve akarsu kaynakları başlıklı sunumuyla devam etti.

Programa Vali Yardımcısı Mustafa Berat Kasımoğlu, DOĞRU Tümen İl Başbuğ Yardımcısı Mehmet Eş, çalım amirleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Share: