Tarsus iklim koyulmak üzere çalışmalara başladı! belediye başkanı yamaç aracının plakasını 82 yaptı

Tarsus Belediyesince hazırlanan, 21 görüş ve 58 medya kuruluşunca desteklenen ‘İl’le da Tarsus’ projesinin tanıtımı yapıldı. Tarsus Spor Salonunda gerçekleştirilen ve artist Briz Cumbul’un sunuculuğunu yaptığı projenin lansmanına, ilçedeki sivil toplum örgütü temsilcilerinin beraberinde sanat çevresinden de bir haddinden fazla sevimli katıldı. 10 bin yıl öncesine raci tarihi ve 400 bine andıran nüfusu ile benzeri çokça ilden elan büyük olan Tarsus’un coğrafi konumu, sosyolojik ve soylu erki yapısı ile mitolojik tarihini anlatan sinevizyon gösterisi ile başlayan programda, sivil dernek temsilcileri vasıtasıyla ilçenin bozukluk iklim olması gerektiğini anlatım eden konuşmalar yapıldı.

“BU TARSUS’UN TEKMIL BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİDİR”

Dans gösterilerinin düz aldığı ve anonsör Briz Cumbul’un ‘İl’le birlikte Tarsus’ kıvrak uygulamasının tanıtımını yaptığı lansmanda mütekellim Tarsus Belediye Reisi Haluk Bozdoğan, Türkiye Cumhuriyeti kurulurken kimsenin zer tepside sunmadığını, kanla, göz yaşıyla, acıyla kurulduğunu söyledi. Bugün dahi bu tarihi günde atılan bu adımı ‘Tarsus’un tamam istiklal mücadelesi’ kendisine nitelendiren Bozdoğan, “Burada dahi tıpkısı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi elem de olacak, yaş bile olacak, mücahede de olacak, cebin teri bile olacak. Bir Nice molekül olacak. Ama şuradan güvenli olun, Tarsus toprak tevessül etmek zorunda” diye konuştu.

Konuşmasını Tarsus’un 10 bin almanak tarihi geçmişinden bahsederek sürdüren Bozdoğan, “Milattan önceki bin 200’lü yıllarda Konya Krallığı döneminde Tarsus nasıldı? Milattan önce üç bin yılında Tarsus’un bildirme muhteşem tecim merkezi olmasını sağlayıcı özdek neydi? Neolitik dönemde Tarsus’un ekincilik ve ticaretin başkenti olduğunu biliyor musunuz? Romalılar, Fransızlar, Mısırlılar bu kentte ne aradılar? Neden istila ettiler? Niye başşehir ilan ettiler? Tarsus illet bu kadar cazipti? Emin olun bu soruların yanıtlarını vermekte hepimiz zorlanırız. Zaman burada sizlerle birlikte bu buğulu kenti ayağa kaldırmak, gençleştirmek ve dünyaya kullanılmamış gelmiş benzeri çağa gibi temiz, tertemiz, adalet ettiği gibi besleyip abartmak için benzeri arada bulunuyoruz. Gerçekte tığ bize yeteriz. Tarsus’un devlet olmasını rica demek ve mülk olması amacıyla gerekliliklerin var olması, bildiğiniz amacıyla Tarsus’u diyar düzenlemek amacıyla yeterli olmadı hiçbir ahit. Illet? Ihtimal da Ankara lobisinin haddinden fazla hastalıklı olmasıydı. Yerli yönetimlerin ihtimal üstelik bu tutumu sivil cemiyet kuruluşları ve halkla paylaşmamış olmasıydı. Belki üstelik Mersin lobisinin devreye girip bu kabilinden bu gibi olayda Tarsus’un yer olmaması amacıyla ağırlık oluşturmasıydı” diye konuştu.

“BAĞLARIMIZDAN AYRILMAK İSTİYORUZ”

Tarsus’un, Mersin Ağacı ve Adana’dan haddinden fazla henüz çarkıt bir şehir olduğunun özellikle bilinmesini istediğini vurgulayan Bozdoğan, şöyle bitmeme etti; “Kentimizi müstakil irademizle yönetebilmek, kentimizi bağları olan bire bir yapıdan kurtarabilmek, öz kararlarını kendi halkıyla verebilen bir kent oluşturabilmek, ticaretiyle, tarımıyla, kültürüyle, sanatıyla, eğitimiyle canlı tıpkısı kent olabilmek adına, Tarsus’un toprak olmasını istiyoruz. Tarsus özgür ilçeler sıralamasında birinci sırada bulunuyor. Yani gelmek oluyor ki kentimiz, sağına soluna bakılmaksızın devlet yapılabilecek ilçeler sıralamasında evvel sırada. Milattan ilk 66 yılında Tarsus Kilikya’nın başkenti konumundayken nüfusu 450 bindi. Yani şu anki durumuyla benzer bir durumdaydı. Benzeri koşullarda Tarsus’un iki bin yıl ilk başşehir zar edilmiş olması da, diyar yapılmasını gerekli kılan nedenlerden benzeri tanesidir. Tarsus’un Mersin’in bire bir ilçesi olmaması gerektiğini yalnızca bizler, sizler, bu salondaki destekçilerimiz söylemiyor. Yalnızca 400 bin nüfuslu Tarsuslu hemşehrilerimiz, esnaflarımız, eğitimcilerimiz söylemiyor. Yalnızca aydınlarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız söylemiyor. Sadece odalarımız, derneklerimiz, muhtarlarımız söylemiyor. Tarsus’un toprak olmasını Asurlular istiyor, Tarsus’un devlet olmasını Eti İmparatorluğu istiyor, Tarsus’un memleket olmasını Roma İmparatorluğu istiyor, Tarsus’un iklim olmasını zulümden kaçan yedi uyurlar istiyor. Kölelikten kurtularak bağımsızlığını kazanan Bilali Habeşi istiyor. Tarsus’u tamlık dünyaya tanıtan Saint Paul istiyor. Tarsus’a dağlarımızın eteklerinden bakan Yörük annemiz istiyor. Tarsus’u herhangi bir sabahleyin çörek kokularıyla uyandıran Gündüz Feneri teyzemiz istiyor. İyi günde yara günde birbirimize sarıldığımız Kürt kardeşimiz istiyor.”

KARŞI ARACININ PLAKASINI 82 YAPTI

Bu arada Tarsus Belediye Reisi Haluk Bozdoğan, belediyeye ait kat aracının plakasını de 82 NK 001 olarak değiştirdi. Bozdoğan, derinti salonuna 82 plakalı makam aracıyla geldi.Share: