Tamamlanınca ülke ekonomisine 19.5 milyon TL ulama sağlaması hedefleniyor

Ihtişam Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) aracılığıyla Karabük’te yapımını sürdürdüğü ve 24.20 milyon metreküp akarsu ambarlama kapasitesine ehil Aldeğirmeni Barajı’nın mutluluk ekonomisine yıllık 19.5 milyon TL katkı sağlaması hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Fehamet Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden genişlik yüksek faydayı hatırlamak, musluklara zinde ve içilebilir su yansıtmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini çılgın risklerine alın müzaheret etmek üzere parçalanmamış gücüyle çalışırken, sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla da suyun seçme damlasına sahip çıkıyor.

Karabük ve ilçelerinde akıbet dönemde yapılan akarsu yapılarının artması bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde bile muhteşem gösteriş oynuyor.

Karabük Aldeğirmen Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, barajın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 14 bin 650 dekar ekincilik arazisinin sulanmasının sağlanacağını ve Filyos Havzasının taşkınlardan korunmasını hedeflediklerini söyledi.

Baraj Menbasında bulunan temelden 44 metre yüksekliğinde olan tersip bendi imalatları tamamlandığını kaydeden Akca, ” Esen sahilde sıyırma kazıları, ankraj imalatları ve 145 bin metrekare istila imalatının 30 bin metrekaresinin tamamlandı. Beton şümul imalatları, vana odası ve kret erişim yolu kazı çalışmaları, ayrıca, üst sıyırma kazı imalatlarının bitmeme ediyor. Temelden yüksekliği 58 metre ve su depolama kapasitesi 24.20 milyon metreküp olan Aldeğirmen Barajının tamamlanması ile 2022 ünite fiyatları ile büyüklük ekonomisine almanak 19 milyon 522 bin 602 TL yardım sağlaması hedeflenmektedir.” dedi. – KARABÜK

Share: