Talasemi hastası zihayat köken hücreyle hayata tutundu

Akdeniz anemisinin yer kırıcı seyreden türü “talasemi önemli” adı sunulan kansızlık hastası Yeşim Durmuş, Türkiye Hakikat Hücre Koordinasyon Merkezinden (TÜRKÖK) sağlanan nakille hayata tutundu.

Muş’un Varto ilçesinde güçlü doğuştan talasemi oylumlu hastası 22 yaşındaki Yeşim Durmuş, yıllardır hastalığıyla mücadele etti. Hisse Senedi geriliğine üstelik illet olan çor zımnında durumu ağırlaşan ve ayrımsız süre geçmiş İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji Hastanesine sevk edilen Durmuş’a tetkikler sonucunda ivedi asıl hücre nakli yapılması kararlaştırıldı.

Familya bireylerinden ve akrabalardan alınan soluk örneklerinde ağır ezgi iliğin bulunamaması konusunda Durmuş üzere TÜRKÖK’e başvuruldu.

Kısa süre sonra TÜRKÖK marifetiyle akraba dışından yüzde 100 tınlamalı ilik mevcut Yeşim Durmuş’a merkezde ana hücre nakli yapıldı.

“Tanımıyorum ama ona teşekkür etmek istiyorum”

Yeşim Durmuş, AA muhabirine, sağlığına kavuştuğu amacıyla bahtiyar olduğunu söyledi.

Kendini ak yazılı hissettiğini anlatan Durmuş, “Bana nesep hücresini veren kişiyi tanımıyorum ama buradan ona teşekkürname demek istiyorum. Aynı bölüm onunla ülfet etmek istiyorum. Herkesi bağışçı olmaya nida ediyorum.” dedi.

Yeşim’in ablası Dilara Durmuş bile kardeşinin TÜRKÖK’ten sağlanan nakille sağlığına kavuştuğu üzere bahtiyar olduklarını dile getirdi.

Herkesi bağışçı olmaya davet fail Dilara Durmuş, “Herkes bağışta bulunsun, hastalar da ümidini kesmesin.” diye niteleyerek konuştu.

“Bu sene 8 talasemi mefret hastamıza nakil yaptık”

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Cins Göze ve Aferez Ünitesi ile Doku Tipleme Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Şanlı Erkurt, Akdeniz anemisinin genişlik yoğun seyreden türü “talasemi mehabetli” adı sunulan irsî bati kansızlık rahatsızlığı amacıyla merkezlerinde otama uyguladıklarını ifade etti.

Yeşim Durmuş’un birlikte bu hastalardan birisi olduğunu anlatan Erkurt, şöyle konuştu:

“Yeşim üzere burada 8 talasemi şanlı hastamıza asıl göze nakli yaptık. Bu hastalarımızın çoğu nakilden sonradan koku transferinden özgür hale geldi ve normal hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Kardeşlerinden Yeşim’e makul hakikat hücre bulamacıyla TÜRKÖK’e başvurduk. TÜRKÖK, kestirmece 1 milyon kayıtlı töz göze bağışçısı olan tıpkısı hava. Yeşim’e makul soy hücreyi TÜRKÖK’ten bulduk. Yeşim’in kardeşinde üstelik ayrımsız hastalık var ona bile TÜRKÖK’den akla yatkın asıl göze bulup aktarım yapacağız. Tekmil Talasemi yetişkin hastalarını asıl hücre nakli yapmak amacıyla merkezimize nida ediyoruz.”

TÜRKÖK’den mevrut hücrelerle 24 nakil yapıldı

Kızılay şubelerine 3 tuluk içki vererek TÜRKÖK’e bağışçı olunabildiğine belen fail Erkurt, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu haddinden fazla yüce aynı bakım. Kanser ve birçok hastalığın tedavisinde kaynak göze kullanabiliyoruz. Akla Yatkın köken hücreleri her antlaşma kardeşlerden bulamayabiliyoruz. Bu bağlamda TÜRKÖK’ten bulduğumuz nesep hücrelerle nakiller yapıyoruz. Geçen yıl TÜRKÖK’ten gelen hamur hücrelerle 24 hastaya aktarım yaptık. Kendim birlikte TÜRKÖK bağışçısıyım. Eğer uygun verici bulunursa gerçek hücremi bağışlayacağım. Bu anlamda halkımızın üstelik gerçeklik hücre bağışçısı olmalarını öneriyorum. Bu tıpkısı toplumsal kalın projesidir. Bu bire bir insanın hayatını yetmek üzere çok eke benzeri bağıştır. Belki özlük sağlığının zekatıdır.”

Share: