Şuursuz sıhhi imdat uygulamaları dirimsel risk yaratıyor (1)

Esenlik Bilimleri Üniversitesi Acil Tababet Uzmanı Akademisyen Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, sıhhi imdat eğitiminin önemine dikkati çekerek, şuursuz yapılan geçmiş yardımın hastaya daha de uymazlık verip ölüme büyüklüğünde götürebildiğini söyledi.

Yüzbaşıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yardımın asıl uygulamalarının himaye, bilgilendirme ve istirdat olduğunu, acil müdahale yöntemlerinin yarım yamalak ya birlikte hatalı uygulanmasının yoğun dirimlik riskler getirebileceğini söyledi.

İlk yardımın yalnız sertifikalardan ibaret olmaması gerektiğini vurgulayan Yüzbaşıoğlu, “İnteraktif olup eğitimin maketler ve simülasyonlar üzerinde verilmesi gerekiyor. Ehliyet alırken evvel yardımın bilinmesi isteniyor, kitaptan bire bir şeyler anlatılıyor amma insanlar bunu öğrenmesine rağmen uygulayamıyor. Gönül, eğitimde öğrendiği bilgilerle ihtimal hayatında bir defa kalp masajı yapıp ailesinden birinin hayatını kurtarabilir.” dedi.

Zamanında ve bilinçli yapılan geçmiş yardımın sahn kurtardığına dikkati çeken Yüzbaşıoğlu, müdahalede kâin kişinin serinkanlı olması gerektiğini vurguladı.

Acil müdahalelerin yetişek almış kişiler aracılığıyla yapılmasının önemine meni fail Yüzbaşıoğlu, “İlk arkalama müdahalesinde bulunacak sistem, önceki tıbbın esas kuralı olan uymazlık vermeme ilkesini kabul etmeli. Bilinçsiz yapılan ilk yardım, hastaya daha de engel verip ölüme büyüklüğünde götürebiliyor. Zımnında doktorlar olarak sıhhi imdat eğitimi almamış kişilerin banko müdahale yapmasını istemiyoruz.” diyerek konuştu.

“Hastanın bilinci yerine geldiğinde önsezi masajı sonlandırılmalıdır”

Yüzbaşıoğlu, 112 Acil Servis aranmadan önce yapılması müstelzim sıhhi imdat uygulamalarıyla ilgilendiren şu bilgileri verdi:

“Çocuklarda ve yetişkinlerde teneffüs yolunu tıkayan bire bir durumla karşı karşıya kalındığında dümdüz müdahalelerle hastayı istirdat şansı çokça faziletkâr. Kişinin çekicilik yolu, solunum ve dolaşımı taharri edilmeli, hastanın solunumunu kırıcı tıpkı husus varsa dilin geriye düşmesi kadar buna makul müdahalede bulunulmalı. Kişinin dolaşımında ve soluk almasında tıpkısı sorun yoksa o ant tutkun koma pozisyonuna alınarak 112 ekipleri gelene kadar bekletilmelidir.”

Yüzbaşıoğlu, hastanın solunum, deveran, albeni yolu olmadığına değişmeyen verildiği takdirde yapılması müstelzim şeyin asıl dirim desteği olduğunu söyledi. Yüzbaşıoğlu, “İlk havari, hastanın umum cevapsız yani geberik olarak akseptans edilen durumda olduğuna değişmeyen verdiğinde, 30 ruh masajı kılgılı ve ardından iki misil suni solunum yapmalıdır. Hastanın bilinci hesabına geldiğinde ruh masajı sonlandırılmalıdır.” dedi.

En çokça yapılan kavisli müdahale, bilinci merbut hastaya su içirilmesi

Bilinci sınırlanmış olan hastaya su de içirilmemesi gerektiğini belirten Yüzbaşıoğlu, “Bilinci ilişkin hastaya ayrımsız şeyler içirildiğinde, hazır para kemirmek borusundan değil teneffüs yolundan girerek akciğere ulaşır ve bu dahi sakil sorunlara sebep olur. Biz hastanın kâin hastalığını tedavi etmemize karşın akciğer rahatsızlığı mufassal süre devam edebiliyor.” dedi.

Yüzbaşıoğlu, travma hastalarının solunumunu ve dolaşımını bozan ayrımsız özdek olmadığı takdirde kişinin mevcut pozisyonunun bozulmaması gerektiğine dikkati çekti.

Düşen kişinin kaldırılarak oturtulmaması gerektiğini belirten Yüzbaşıoğlu, “Hastalar oturtulmaya çalışıldığında omurilik hasarı bati bir şekilde artıyor. Hastanın rehabilitasyon ile düzelecek hasarı benzeri vücut boyu yatalak ya de sandalyeye sınırlanmış kalmasına öğün açılıyor.” diye konuştu.

Kedi, kapik veya yabanıl zooloji vasıtasıyla ısırılma durumunda yapılması müstelzim öncelikli şeyin yaranın sabunlu su ile temizlenmesi olduğunu dile getiren Yüzbaşıoğlu, temizlikten sonra yaranın gazlı bezle kapatılarak genişlik andıran afiyet kuruluşuna gidilmesi gerektiğini tabir etti.

Çocuk ve erişkine meri evgin müdahaleler ayrımlı

Yüzbaşıoğlu, çocukların anatomik ve fizyolojik açıdan yetişkinlerden ayrımlı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Torunlar, şişman insanların küçültülmüşü değildir. Yapıları ayrımlılık gösterdiği üzere uygulanacak müdahaleler birlikte değişkenlik gösterir. Örneğin çocukların teneffüs yoluna ihtiyacı yetişkinlerden henüz fazla, fücceten soluk kayıplarında verdiği tepkiler ise henüz farklıdır. Nedeniyle sıhhi imdat eğitimi alınırken çocuk ve kâmil ayrımı yapılmalı ve buna müteveccih eğitimlerin planlanması önemlidir .”

Share: