Strep A enfeksiyonu nedir, Türkiye hastalığa amade mı?

İngiltere’nin Brighton kentinde tıpkı bala Strep A bakterisinin yarattığı enfeksiyon şüphesiyle hayatını kaybetti.

Henüz ilk ülkede 15 gözyaşı altında 13 bala henüz bu enfeksiyon zımnında ölmüştü. Kuzey İrlanda ve Galler’birlikte üstelik gine tıpkısı sebeple birer çocuğun öldüğü bildirildi.

İngiliz esenlik yetkilileri, enfeksiyonla ilgilendiren ailelerin titiz olması gerektiğini söyledi.

Pek haddinden fazla kayırıcı bu enfeksiyonla ağırbaşlı ayrımsız çor geçirmezken, az çok bulaşan bu bakteriler dokunaklı hastalıklara ve komplikasyonlara hastalık olabiliyor.

İngiltere’da 2?017-18 yıllarında Strep A enfeksiyonları dolayısıyla 10 yaşın altında dört bala hayatını kaybetmişti.

Vakalar üstelik geçtiğimiz haftalarda yükseliş gösterdi. Koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmaya başlamasından beri, bu tip enfeksiyonların yayılması üstelik beklenir.

Türkiye’da ise Strep A enfeksiyonuna ilişkin açıklanan resmi ayrımsız marifet evet da açıklama yok.

Esenlik Bakanlığı, BBC Türkçe’nin konuyla ait sorularını yanıtlamadı.

İngiltere Esenlik Düzenlilik Ajansı (UKHSA) toplum ortada dolaşan faziletli miktarda bakterinin da artışta mefret benzeri kurum oynadığı görüşünde.

Peki, Strep A bakterisi ve hastalık olduğu emraz hangi büyüklüğünde tehlikeli ve Türkiye amacıyla ne büyüklüğünde tanıdık?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda vazifeli Prof. Dr. Reşit Dikici, enfeksiyona dair sorularımızı yanıtladı.

Strep A nedir?

Türkiye’üstelik “beta” olarak aşina “A Grubu Beta Hemolitik Streptokok” adındaki bakterilerin illet olduğu bire bir çor. Strep A adına birlikte biliniyor. Türkiye’de daim görülen, etraflı zamandır aşina aynı enfeksiyon.

Semptomları nedir?

Değişik hastalıklara sebep mümkün. Amma tipik kendisine derbent enfeksiyonuna hastalık tamam. Ayrımsız çocuğun ateşi, argıt ağrısı ve yutma güçlüğü varsa; hekim muayene ettiğinde bademciklerde nema, kızarma ve üstünde beyaz yangı birikimi tespit etmişse düşünülen enfeksiyon çoğu zaman Strep A olabilir.

Lacerem tespit edilir?

Semptomlar varsa, enfeksiyonun tespiti için iki test yöntemi var.

Birincisi argıt kültürü alınması. Stabil sonuç verir ve 24-48 saat beyninde sonucu galiba evet.

“Strep A testi” namına birlikte aşina hızlı antijen testi ile kısa sürede serencam kabul etmek mümkün. Fakat zaman zaman menfi sonuçları yanıltabilir. Aceleci antijen testi ile birlikte geçit kültürü üstelik yapılırsa stabil son elde edilir.

Ne hastalıklara illet olabilir?

Hastalığın tipik şekli geçit enfeksiyonu. Eksantrik it canlı haddinden fazla klinik tabloya üstelik yol açabilir.

İnvaziv streptokok enfeksiyonları ya da nekrotizan fasiit üzere hastalıklar görülebilir. Bire Bir zamanda Türkçeye kızıl yerine güzeşte evet de İngiltere’ded “scarlet fever” diyerek aşina hastalığının bile etkeni.

Türkiye’bile toplumun görüp tanıdığı ve benibeşer verdiği benzeri çor. Bu topraklara yabancı değil.

Hangi gözyaşı gruplarında henüz kesif görülüyor?

Çoğunlukla çocuklarda ve birlikte 5-15 gözyaşı arasında görülür. 3 yaşın altında nadirdir.

Zahir bulaşır?

Canlı yerlerde, hele dahi okullarda, kreşlerde, askeri kışlalarda kesif tanıdık tıpkı enfeksiyondur.

Ne büyüklüğünde ölümsek?

Ölümcüllüğü çok muhtemel aynı serencam değil. Genellikle oluşturduğu faranjit denilen tablo, bizatihi üstelik düzelebilen benzeri hastalık. Amma tedavi edilmediğinde akut romatizmal keskin evet da ahali beyninde kalp romatizması üstelik denilen aynı hastalığa illet kabil.

Biz arz umumi bakteriden bahsediyoruz. Ama farklı tipleri de var.

Farklı toksinler salgılayan, daha saldırgan ve daha fazla çor fail tiplerinden bahsetmek gibi.

Mesela invaziv hastalıkların, nekrotizan fasiit kabilinden, kimi zaman daha iri klinik tablolar oluşturduğunu biliyoruz. Bir Vakitler üstelik olmuştu bu. Bu bakir olan benzeri öz değil yani.

Yeni olan aynı madde var mı?

İngiltere’de mukavim çok yavru öldü. Bunun hayret tıpkısı madde olduğunu kabul etmek geçişsiz. Burada yeni benzeri dava olduğu muhtemelen.

Neden böyle eskimemiş bir sorunla karşı karşıyayız?

Daha saldırgan bir bakteri suşu (zir türü) kullanılmış ve toplumda dolaşıyor cins. Buna yatkınlığı olan ara sıra çocuklarda ve tedaviye eskiden başlanmayan çocuklarda henüz klinik aynı tabloya neden olanaklı. Bakir ortaya çıktığı amacıyla dahi toplumda yeteri büyüklüğünde bağışıklık yoktur.

Koronavirüs pandemisi sonrasında olması doğru mü?

Bu ilginç. Pandemide aldığımız ahali yıkama, maske ve açıklık önlemleri metin çok enfeksiyonları azalttı. Pandemi döneminde Strep A enfeksiyonlarını de çokça kilitsiz küreksiz şekilde azalttı. Bu beklediğimiz tıpkısı şeydi.

Pandemiden sonraları yeniden Strep A enfeksiyonlarını görmeye başladık. Tıpkı salgın vardır gelmek akıllıcasına olanaksız amma pandemideki önlemlerin azaltılmasıyla gelişigüzel kavi çok enfeksiyonda artma gördüğümüz gibi bunda dahi artma görüyoruz.

Amma böyle ölümle sonuçlanan tıpkısı düzeye gelmesi ilginç ve hayret ayrımsız husus. Fakat ölen çocukların bir zamanlar tedavi edilip edilmediği araştırılmalı.

Bu eskimemiş tipin tedaviye dirençli aynı suş mu, daha virülans özellikte mi olduğu dahi araştırılmalı? Yani ara sıra toksinleri henüz çok salgılıyor mu diyerek bakılması gerekir.

Pekâlâ tedavi edilir?

Çoğunlukla penisilin grubu antibiyotikler çokça etkilidir. Bu antibiyotiklere bile genelde direnç göstermezler.

Kaygılanmalı mı?

Sonuçta bu haleldar edici tıpkı bilim. Hakeza bir garip ortaya eski türlü.

Oradaki ayrımsız canlı buralara da gelebilir.

İngiltere kabil aynı yerde bunlar oluyorsa, dünyanın apayrı yerlerinde hakeza şeyleri görebiliriz. O yüzden endişe donör benzeri gelişme diye düşünebiliriz.

Türkiye olası benzeri Strep-A salgınına tedarikli mı?

Hazırlıklı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü bilcümle hekimler bu açıdan eğitilmiş. “Bu enfeksiyon nedir, lacerem teşhis konulur ve nasıl tedavi edilir?” konularında yeterince donanıma sahibiz.

Çokça kilolu ayrımsız virüs enfeksiyonu salgını var. Influenza, adenovirüs ve Covid üzere söz gelişi. Bunlar bağışıklık sistemini yavaşlatıyor. Ayrımsız taraftan dahi pestil yükü var. Bu nedenle bu kadar haddinden fazla virüs enfeksiyonu arasına girmiş tıpkısı Strep A enfeksiyonu gözden kaçabilir. Böyle bir belki var.

bahis konusu virüsler enfeksiyonları muafiyet sistemini zayıflatır ve vücutta defans mekanizmalarını zaafa uğratır. Arkası Sıra alınabilecek bire bir Strep A elan çetin enfeksiyon yapmaya imkân bulur. Böyle ihtimaller birlikte var. Bu nedenle eş ölümler bizde bile görülebilir. Bu akıbet paye bulut verici benzeri durum.

İngiltere’de olanlar daha global anlamda bir tehdidin işareti olanaklı. Bu nedenle bizde de hekimlerin dikkatli olmasında kâr var.

Hastalık İngiltere?

Stabil yanıtını yüklemek zor.

Amma spekülasyonda bulunabilir. Mesela bu suş orada huruç türlü. Yani odak ora tür. Başka bir odak de daha saptanmamış olanaklı. Farkındalık majör. Covid pandemisi sonrasında pediatrik multisistem inflamatuar hastalık (MISK-C) de önceki adına İngiltere’den balkon ve arkası sıra dünyada görünür olmuştu.

Buna bakarsak Covid salgının orada elan yavaş olması bunu az buçuk daha kolaylaştırdı diye niteleyerek düşünüyorum. Hakeza beş altı ihtimal var.

İngiltere’deki özge enfeksiyonların çokça yavaş olması ve bunun oluşturduğu hareket yükü birlikte bu hastalığın tayin edilmemesine illet reşit tür.

Hangi durumlarda antibiyotiklerin kullanılması gerektiği yalınlık. Bunun aynı dengede yapılması gerekiyor. Antibiyotik ihtiyacı olan hastadan bile ilacın esirgenmemeli.

Antibiyotik direncini önleyelim diye mukteza olan vakalarda kullandırılmamış de olabilir. Hakeza da ayrımsız belki olabilir. Amma bunları kesin adına değerlendirmelerin ardından söylemeli.

Elbet önlemler alınır?

Koronavirüs salgını esnasında aldığımız ara ve hıfzıssıhha önlemleri bu enfeksiyonun bulaşmasını birlikte engeller.

Fakat bu semptomların görüldüğü çocukların etüt edilmesi çok oylumlu.

Share: