Sonuç Zaman | Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Dönmez, Amasra’daki beyaz zehir kazası üzerine Meclisi bilgilendirdi: (2)

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Gurur Müdürlüğünün 21-27 Ağustos tarihleri arasında meydan şeş uzmanları vasıtasıyla gerçekleştirilen denetiminde beceri ve idari düzenlemelere aykırı ayrımsız bap tespit edilmediğini söyledi.

Dönmez, TBMM Genel Kurulunda, Amasra’daki eroin kazası üzerine yaptığı bilgilendirmede, “Yılda sayı farkı 8 bin teftiş gerçekleştiren Eroin ve Petrol İşleri Umumi Müdürlüğü aracılığıyla kayran şeş kömür ocakları yılda sunu az 4 öğün denetlenmektedir. Bu kapsamda TTK Amasra Müessesesinin bile bu sene yapılan dördüncü yani sonuç denetimi, 21-27 Ağustos tarihleri arasında meydan şeş uzmanları vasıtasıyla durumunda gerçekleştirildi. Bu denetimlerde beceri ve yönetimsel düzenlemelere aykırı tıpkı bap tayin edilmemiştir.” diye konuştu.

İşletmenin ilkgüz kocaoğlan içerisinde TTK İş Sağlığı Güvenliği ve Eğitim Bilimi Ofis Başkanlığı teknik elemanları ile Faaliyet ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığının hisse senedi müfettişlerince üstelik denetlendiğini anlatan Dönmez, olayın meydana geldiği önce andan itibaren Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca adli sormaca başlatıldığını hatırlattı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Düzentileme ve Içtimai Güvenlik Bakanlığı eliyle antrparantez yönetsel maharet sormaca ve denetimler başlatıldığını kaydeden Dönmez, olayın bütün boyutlarıyla açıklığa kavuşması üzere lazım gelişigüzel tür desteği ait denetim birimlerine vereceklerini bildirdi.

“Düzlük altı açıklıklarında avlu hattı organizasyon edildi”

Kamuoyunda gündeme getirilen Sayıştay raporlarına dikkati çeken Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“2017 ve 2019 yılları Sayıştay raporlarında kayran düzlük ‘solunabilir ve patlayabilir tozla mücadele’ başlığı altındaki hususların dikkate alınmadığı iddiası ortaya atılmıştır. Bu iddiaya ilişik ölçümler ve kontroller parçalanmamış yapılmakta ve mevzuatta belirtildiği seviyede tutulmaktadır. İkinci kendisine; Soma ve Ermenek kazalarından sonra mevzuattaki düzenlemelere güvenerek TTK’da iyileşmeler yapılmadığına dayalı iddialar atıldı. Tamam müesseselerde kâin toplanmış 200 kilometrelik bu uymaz açıklıklarında sahn hattı yapı edildi. Muhalif ferdi kurtarma aracı peçe değiş istasyonları kuruldu. Eksiksiz iş süreçleri için riziko yorum yükümlülüğü getirilmiş, bu bap alım marifetiyle titizce izleme edilmiştir. Düzlük altında metan, oksijen, karbonmonoksit, hidrojensülfür, kıvılcım ve çekicilik hızını ölçen sensörlerin bulunması zorunluluğu namına getirilmiştir. Mutlak etkin herhangi bir ekipte sunu bir iki 1 sayı turist gaz ölçüm cihazı bulunmaktadır. Ayrıca konveyör enformasyon ve evgin uyartı sistemi, tahlisiye cihazı, umum tipi yalaz ve basınç ölçer, çoklu gaz analiz seti, merkezi gaz strateji sistemi, exproof kamera, esas nefeslik emmeç modernizasyonu, şahsi oksijen maskeleri, antistatik iş elbiseleri, basınç solunum istasyonları, bizatihi hararet sönüm sistemleri, sekunder havalandırma pervaneleri kadar burada henüz sayamayacağım 50 kalemde ister bireysel gerekse da sahaya müteveccih iyileştirmeler yapıldı. Saha altındaki hep faaliyet alanlarının albeni methal ve çıkışını teftiş etmek ve kontrol etmek amacıyla 6’lı sensörler kuruluş edilmiştir. Bu sensörler gelişigüzel müessesemizde bulunan merkezi doğal gaz izleme birimlerinden takip edilmektedir.”

Etkin ekiplerin seçme birisinin elinde doğal gaz dedektörleri olduğunu, antrparantez çalıştığı ortamlarda çakılı yapı edilmiş dedektörlerin birlikte olduğunu açıklayan Dönmez, bunların ışıklı ve ünlü uyartı yaptığını dile getirdi.

Fatih Dönmez, ayrımsız sinyal hattıyla, işletmenin üzerinde, merkezi doğal gaz takip sistemi kurulduğunu, sonsuz operatörler ve süpervizörlerin bu durumu izlediğini vurgulayarak, verilerden rastgele birisinde sürtüşme olması halinde de birbirinden doğrulama ettiklerini aktardı.

(Sürecek)

Share: