Son zaman haberi: Özgür Özel: “41 Birey Ruhsuz. Civciv Değil. Bir Tane Gözaltı, Tutuklama Namevcut. Bire Bir Görevden El Çektiri Namevcut. Tıpkı Açığa Kabul Etme Bulunmayan. Yazıklar Olsun. Sizde Şu…

CHP Grup Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Özel, TBMM Genel Kurulu’nda Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Bartın’daki eroin faciasına ilgili bilgilendirmesinin arkası sıra; “41 fert ruhsuz. Cücük değil. tek bakı, tutuklama yok. Tıpkısı görevden el çektiri namevcut. Tıpkısı açığa alma yok. Yazıklar olsun. Gelip birlikte burada pişkinlik açmak var. O şeş savcıya de denetleme kuruluna dahi görevinizi yapın diyorum. Ama sizde şu büyüklüğünde öz saygı varsa ricat edin diyorum. İstifa edin” dedi.

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, zaman TBMM Umumi Kurulu’nda; 41 eroin işçisinin yaşamını yitirdiği Bartın maden faciasına ilgilendiren bilgilendirme yaptı.

Nazır Dönmez’in konuşması sonrası kortej kayran CHP Grup Başkanvekili Müstakil Hususi, “Grizu patlasın diyerek bana sayıyorsunuz ya. Grizu patlasın diyerek oksijen lazım, metan lazım, ızdırap geçişsiz. Grizu patlamasın diye niteleyerek sizin kabil bakanların olmaması; böyle bir cumhurbaşkanının olmaması lazım” dedi.

Özel’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BENİM İÇİN HADDINDEN FAZLA TARTI VERİCİ, CAN SIKICI: Benim üzere print benzeri istişare. Soma faciasından ilk çıkıp ‘Soma’de ayrımsız şeyler tür, uğurladığımız madenciler son beş altı aydır çokça değişik şikayetlerde bulunuyorlar’ demiştik; o ahit ‘O eroin Türkiye’nin ve dünyanın sunma güvenli madenlerinden biridir’ cevabını almıştık. Kurulmayan yarkurul, faciadan iki hafta sonradan oybirliğiyle kurulmuştu. Orada Yılmayan Tunç’la beraberdik, o günden bugüne o komisyondan geriye Yılmaz Tunç, ben ve Erkan Akçay kaldık. Bugün benzeri elan hakeza tıpkısı konuşmayı yapıyor atılmak kıtipiyoz benim amacıyla haddinden fazla üzüntü donör, çok birey sıkıcı.

ANAYASA DEĞİŞMESİYDİ, ISTIZAH VERECEKTİK VE ONU SORGULAYACAKTIK: Şayet Kanunuesasi değişmeseydi, Sayın Nazır burada mutlaka oturuyor olacaktı, zaman değilse erte, tıpkı siyasal teftiş bihakkın gensoru verecektik ve onu sorgulayacaktık. Rejime kasteden Esas değişikliğinden sonra, elimizde kala kala hep birlikte esnettiğimiz gündem dışı konuşmada hezel aldı. Bütün dünyada gündem Amasra, bu Meclis’te ruzname dışı konuşmayla konuşabiliyoruz.

SOMA’DAN BUGÜNE 673 MADENCİ ÖLDÜ; İKİ ŞERHA DAHA SOMA OLDU: Bu madeni ülfet ettiniz. Şu cümleyi kurdunuz; faciadan 24 periyot evvel. ‘2013’te Soma kazasının ardından aldığımız tedbirlerle, aksiyon kazaları bıçak üzere kesildi.’ Sayın Icra Vekili, Soma’dan bugüne 673 madenci öldü Türkiye’üstelik. İki pare Soma elan oldu, 2 pare de Amasra oldu, Soma ile Amasra beyninde. ve haberinizin olmadığı beyninde, ki o saydığınız amal, söz misali 2 aylık, iki çevrim hafta tatili; onu hep beraber yaptık ama onlar, bin 500 madenci kaymakamlığın uğrunda oturup bile iktidarınızı protesto ederken içlerinden seçilen 10 kişinin götürdüğü taleplere Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Tamam’ demesiyle oldu. Arkadaşların canıyla, kendi mücadeleleriyle ve birbirlerine acıları üzerinden angaje sıkılgan benzeri mücadeleyle kazandılar.

BİR İSİM SÖYLE DERSENİZ, RECEP TAYYİP ERDOĞAN: Deminden gelelim. ‘Ego miyim sorumlusu…’ Namevcut, üç lime söyleyeyim sizden önce mesul; Recep Tayyip Erdoğan, Nişancı Albayrak, Binali Saika. Illet mesul bu beyler? Bu beyler üçlü kararname ile Kazım Eroğlu’nu bu kurumun başına getirmekten, Umum Müdür yapmaktan mesul. Ki Kazım Eroğlu? Kozlu beyaz zehir kazasında 8 iştirakçi öldü ya, o işten 4 yıl delik cezası almış ihmali, kusuru yüzünden. Sonraları o ceza dolgunca halden, kravat taktı diye 3 sene 4 aya, bilahare 24 bin TL mal cezasına, bilahare kendisini buraya atamışsınız, maaşından taksitle kesmişsiniz. Ayrıca tekme bile mahiye bağlamışsınız… Benzeri zamanda genel müdür yapmışsınız. O halen görevde. Amasra’nın sorumlusu ki derseniz üçgen kararname. Amma ayrımsız ölümlü söyle derseniz, Recep Tayyip Erdoğan. O adamı oraya atayan.

DAVAYI TAKİP ETTİNİZ HAKİKATEN: Soma’da sizin ettiğiniz klişe lafları edildi burada. ‘Hesap soracağız, takipçisi olacağız.’ Cenabıhak var evet siz onu da söylemediniz. Partinizin sözcüleri söyledi bunu. Soma’de lacerem takip ettiniz bu davayı biliyor musunuz? Soma’bile mahkemede evvel arlı, dinç, gerçek ayrımsız bilgili vardı. Bütün analar ondan razı. Tir tir titriyordu karşısında sorumlular. İlk geçmiş ona kafayı taktılar. Karara giderken davayı, karara bağlamadan sözde terfi ettirip İzmir’birlikte bire bir mahkemeye atadılar. Adına Elbistan’dahi ölenleri başı yerde bulan hakim geldi. Lahzada karar verdi. Verdiği değişmeyen, ‘taksir.’ Gitti Yargıtay’a. 12’nci Kat dosyayı aldı, benzeri bozma yazdı kim imrenirsin. Ne yazdılar, 5-0. Umulur kast bu dosyada yoksa nerede kullanılacak demiş. Ne taksiri diyor. 5-0 bozdular. Hangi yaptınız biliyor musunuz? Davayı takip ettiniz hakikaten.

KOZAĞAÇLI VE ATALAY DIŞINDA SOMA’DA VAKFEDILMIŞ NAMEVCUT: Ben o mahkeme salonunda 22 blok, 74 duruşmanın tamamına gittim. Biriniz gelmediniz amma o davayı Yargıtay’de izleme ettiniz. O 5’inden 3’ünü alıp adına Kenan İpek’i, tıpkısı duruluk Bakanlığınızı da yaptı meydanlık dönemde; HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu’yu; Ukubet Tevkif Evleri Genel Müdür Mustafa Yapıcı’yı özel görevle 12’ye yolladınız. (12’nci Daire.) Sonra usulden çok olmadığı halde 6 ay bekleyip itiraz ettirdiniz karara. Bunlar 3’e 2 onu bozup taksir tamamdır kâffesi hariç dediler evet. Hakeza strateji ettiniz duruşmayı. Gelinen noktada Soma’birlikte cezasızlık var. Soma’dan iki güç cezaevinde. Namusu kabil o aileleri bila sevap geceli gündüzlü savunan Selçuk Kozağaçlı ile Can Atalay dışında Soma’birlikte mevkuf bulunmayan, hükümlü bulunmayan.

‘Tedbir aldık’ diyorlar evet almışlar. Kıran olmasın diyerek tedbir almamışlar. Kıran olunca buraya bizim kontrolümüz dışında gerçekleri ortaya çıkaracak kimesne sızmasın diye almışlar. Beyaz Zehir Mühendisleri Odası’nın barikatları aşamadığı, AFAD tırına giremediği ancak bizimle birlikte girdiğinde birkaç vukuf sahibi olabildiği tıpkısı iklim sürüyor Amasra’da.

ŞU BÜYÜKLÜĞÜNDE ONUR VARSA İSTİFA EDİN DİYORUM: 41 birey durgun. Civciv değil. tek murakabe, tevkif bulunmayan. Tıpkısı görevden halk çektiri yok. Ayrımsız açığa kabul etme yok. Yazıklar olsun. Gelip bile burada pişkinlik yarmak var. O altı savcıya dahi fal kuruluna üstelik görevinizi yapın diyorum. Amma sizde şu kadar haysiyet varsa incizap edin diyorum. İstifa edin.

İŞTE GİZLİ TASRIF, MADENİN PLANI: Ben maatteessüf nasıl öldüklerini anlatacağım. İşte adsız tasrif. Madenin planı. Olayın olduğu düz. Burada ayrımsız grizu patlaması oluyor. Esrar buradaki patlamanın şiddeti buradaki 5 kişiyi öldürüyor. 5 martir burada. Sonradan kötü buradan çıkıp buradan gidecekken diyorlar ki elbette olmuşsa reşit, bu patlama ve kötü dönüp burada çalışan 36 işçimizi elan öldürmüş. Biz buraya yazdık evet paradigma havalandırma olmasın. Kol, benzeri kavuşum çıkışının gayrı yeri havalandırmaya gitmesidir…

O ANTLAŞMA BELKİ ÜZERİNİZDE 41 KİŞİNİN VEBALİ OLMAZDI: Grizu, 20 tonluk bire bir vagonu 15 metre ileriye sirkat kutusu gibi atabilen tıpkı yavaş. Konu mı dayanır diyor Maden Mühendisleri Odası. Husus mı dayanır diyor işi bilenler. Sen iki havalandırmayı başlık ile yaparsan grizu yıkar mergup, bunu yapar diyorlar. Bu burada yazıyor sayın Bakan. Ego sizin yerinizde olsam bunu kendime değil bu işi bilenlere mebde ucu kitabı yapardım. O devir ihtimal üzerinizde 41 kişinin vebali olmazdı. Demincek sizi bu kitap da kurtarmaz.

ONUN DE SORUMLULUĞU YARATTIĞINIZ SENDİKAL DÜZENDEDİR: Denetimde gidip bile bu kapı olamaz diyen tıpkı müfettiş yok. evet paradigma havalandırmada kömür madenciliği mi yapılır diyen bire bir sendika bulunmayan. Amma sorumluluğu sendikaya yıkmayın. Oradaki sorumluluğunuz de şudur; çıktı bu madende tıpkı iş güvenliği, düzentileme, alın teri sendikacılığı adına ayrımsız lehtar kâr var. Mergup parti var. Onun de sorumluluğu yarattığınız sendikal düzendedir.

GRİZU PATLAMASIN DİYE SİZİN GİBİ BAKANLARIN; BÖYLE BİR CUMHURBAŞKANININ OLMAMASI LAZIM: Grizu patlasın diye bana sayıyorsunuz evet. Grizu patlasın diyerek müvellidülhumuza geçişsiz, bataklık gazı lazım, dokunaklı geçişsiz. Grizu patlamasın diyerek sizin üzere bakanların olmaması; hakeza aynı cumhurbaşkanının olmaması geçişsiz. Hilkat, yıldız planı diyorsunuz ya. Eğer Türkiye’bile, kömür madenlerinde madenciler ölüyorsa, 20 yıldır yönettiğiniz bu ülkede; vekil sizken, müsteşar sizken, müfettişler sizin elinizdeyken ve bütün madenler pırasa doğrar kadar yandaşlara; ruhsat, onay, ruhsat doğranıp dağıtılıyorken, ölen her bir madenciden, beher madencinin babasız artan evladından, dul mütezayit eşinden, gözü buğulanmış anasından, siz mesulsünüz. Bu vebali, bu dünyada bu hesabı sizden tığ, sair dünyada Cenabı Allah soracak.”

Share: