Son deniz feneri ustaları, rotalarını değiştirdi

Çocukluk çağlarından bu yana ortağı İbrahim Akgün ile birlikte deniz feneri üreten Yaşar Görgüsüz, teknolojinin gelişmesiyle alay malay mesleği çoğaltmak zorunda kaldı. 15 yıldır deniz feneri siparişi gelmediğini, ellerinde küsurat ürünleri birlikte antikacılara verdiklerini belirten Görgüsüz, gayritabii pırtı tamiri yapıp teraryum ve cam süs eşyaları üreterek geçimini sağlıyor.

İzmir’in sonuç bahir feneri ustalarından biri olan Yaşar Dağlı, teknolojinin gelişmesi ile gelişigüzel mesleğini sürdüremiyor. Ortağı İbrahim Akgün ile 51 sene süresince bahir feneri üretimi eden 66 yaşındaki Görgüsüz, 15 yıldır tek tıpkısı havale üstelik gelmemesi nedeniyle rotasını eksantrik bir yöne çevirdi. Ellerinde mütezayit serencam deniz fenerlerini antikacılara verdiklerini rapor fail Dağlı, Kemeraltı Çarşısı’ndaki atölyede yabansı eşyaların tamirini yapıyor, teraryum ve camdan bezgi eşyaları üretiyor. Ortağı İbrahim Akgün ise sipariş edilen ürünlerin satışını gerçekleştiriyor.

“Bire Bir tek biz kaldık”

11 yaşında şakirt yerine işe başladığını kaydeden Görgüsüz, “Ustalarımdan bahir feneri, fayton feneri yapmayı öğrendim. Yıllar geçti, 15 dahi çırak yetiştirdim. Bazıları öldü, bazıları işi bıraktı. Vaktiyle burada 15 sevimli çalışırdı. Bundan Sonra tıpkı tek ben ve ortağım İbrahim kaldık. 15 senedir bahir feneri siparişi almıyoruz. Elimizde olan fenerleri dahi antikacılara verdik. Teknoloji gelişti, ahali işçiliği kalmadı. Türkiye’üstelik birlikte bu işi yapan kalmadı. Demincek yabansı ürünleri tamirat ediyoruz, teraryum yapıyoruz. Bu şekilde mal kazanıyoruz. Okullarda ahali işçiliği üzerine ibret verilmesi gerekiyor. Çıktı biricik üstelik şakirt gelmiyor. Çünkü bu işi öğrense karnını doyuramaz. Örneğin Gaziantep’te Bakırcılar Çarşısı var. İzmir Kemeraltı’nda üstelik böyle benzeri yer olmasını isterdim” dedi. – İZMİRShare: