Soğuk gelgel değil, vabeste düz rahatsız ediyor

– Itici gelgel değil, mecbur ortam marazlı ediyor

Maske kullanımı kalktı, enfeksiyon hastalıklarında yüzdelik 100’e mail çoğalma oldu

Ivedili Tababet Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Bölüm:

“Soğuktan değil, kapalı ortamlara daha çok girildiği için gribin sirayet riskini elan aşkın görüyoruz”

“Temas ateşte hızla hastaneye başvurulmamalı”

“Antibiyotiklerin faydası namevcut”

KASTAMONU – Kastamonu’de kış mevsimine girilmesi ile birlikte enflüanza vakalarında güzeşte yıla göre yüzde 100’e yakın artım meydana geldi. Grip vakalarında yaşanan artışların sevimsiz havadan kaynaklanmadığını ifade fail Müstacel Tababet Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Bölüm, “Genel namına bu enfeksiyonlar alelhusus kış aylarına girerken umum yoluyla soğuklardan dolayı olduğu biliniyor. Fakat, tam tersi soğuklardan değil, sevimsiz dönemlerde bundan sonra sıcak ortamlara girildiği için sirayet riskini daha fazla görüyoruz” dedi.

Kastamonu’de kış mevsiminin gelişi ile alay malay grip vakalarında büyük ölçüde artma meydana geldi. Enflüanza vakaları cihetiyle hastane ve karı hekimlerinde deniz yaşanıyor. Mütezayit grip vakaları ile ilgilendiren hikmet veren Kastamonu Eğitim ve Araştırı Hastanesi Baştabip Yardımcısı Evgin Tababet Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Zaman, mütezayit grip vakalarının itici havalardan haddinden fazla, vabeste ortamlarda maskesiz bulunulmasından kaynaklandığını ve tedarik alınması gerektiğini söyledi. Hastalara tavsiyelerde mevcut Dönüş, sadık ve hareketli ortamlarda çokça fazla bulunulmaması gerektiğine dikkat çekti. Enfeksiyon hastalıklarında kavisli ilaç kullanımlarının yaşandığını tamlayan Dönme, antibiyotik kullanımın enfeksiyon hastalıklarına kâr sağlamadığını belirtti.

“Temas ateşte hızlı hızlı hastaneye başvurulmamalı”

Çocukların enflüanza vakalarının artmasında etken olduğunu kaydeden Dönme, “Çabucak Kastamonu’birlikte değil, tamlık Türkiye’bile ivedi servis başvuruları kalık durumda. Kış aylarına girerken bu grip vakalarımızın, özellikle viral enfeksiyon, influenza, adenovirüs ve rhinovirüslerinin bütünü bir araya gelip bulaşmaları sonucunda haddinden fazla aşkın ivedi servis başvuruları yaşamaya başladık. Genel namına bu enfeksiyonlar şita aylarına girerken el tarafından, soğuklardan âlem olduğu biliniyor. Ancak, tamam tersi. Soğuklardan değil, antipatik dönemlerde imdi hamam ortamlara girildiği üzere sirayet riskini daha aşkın görüyoruz. Hele okullarda çocukların birbirine bulaştırma sonucu ailelere de bulaşıyor. Ailelerin dahi cıvıl cıvıl ortama girmesiyle yayılma hızı artıyor. Acilde ses seda adına gördüğümüz burun akıntısı, öksürük, geniz akıntısı, geniz yanması ve özellikle ailelerin endişe ettiği zehir problemi ile geliniyor. Seçme ateşte anında hastaneye başvurulmamalı, öncelikle evde üzücü takibini yapmalıyız. 37, 37,5 merhale alışılagelen şartlarda bizim tıbbi olarak değerlendirdiğimizde çok gösterişli değerler değil. Gâh aileler rahatsız olup akşama doğru ateşler yükseldiğinde evgin servislere akın edebiliyorlar. Hemencecik seçme yara düşürülmeli, vücudun bağışıklık mekanizmasını birlikte yıpratmamak namına ateşe tıpkısı süre cevaz yüklemek gerekiyor. Öncelikle hızla ilaca sarılmamak bir doktora koşmamak gerekiyor. Eskiden beri yaptığımız payanda şeş, eklemlere itici aplikasyon yapılarak ateş biraz olsa arama altına alınabilir. Çokça dirençli bütün antipatik uygulamaları yapmamıza rağmen, elem düşürücü tedaviler vermemize rağmen, dirençli sık sık yükselen ateşlerden rahatsız olabiliriz. Bu konularda hastaneye başvurabiliriz” dedi.

“Antibiyotiklerin faydası namevcut”

Yanlış merhem kullanımına değinen Gün, “Hastaların yahut asıl babaların direttiği antibiyotik kullanımı yanlıştır. Doktor şayet akla yatkın görmediyse antibiyotikte ısrarcı olmayın, diretmeyin. Zira şu dakika kışa akilane girdiğimiz dönemde, gördüğümüz enfeksiyonların az daha yüzde 100’e yakını viral enfeksiyonlardır. Yani, antibiyotiklerin faydası yok. Bu yüzden eğer hekiminiz önermediği müddetçe, ‘bizim çocuk antibiyotik kullanmadan hastalığı geçiremiyor, bize antibiyotik üstelik yazın’ şeklinde önerilerde yahut sıkıştırmalarda bulunmayınız. Düzenli beslenme, uykumuzu sunturlu benzeri şekilde almamız, bunların hepsi muafiyet sistemini güçlendirici şeyler olduğu için bunlara bile özen ettiğimiz sürece bu enflüanza sezonunda atlatabileceğimizi düşünüyoruz. Kronik hastalıkları olanlar üstelik grip aşılarını kategorik olsun. Bu hastalıktan, yeryüzü azından hafif şekilde atlatmalarını sağlıyor” diye konuştu.

“Sabık sene bu zamanlarla kıyasladığımızda yüzde 100’e mail ivedili servis başvurularına artma yaşanmakta”

Korana virüs sebebi ile alınan tedbirler sayesinde güzeşte yıl grip vakalarının henüz beş altı görüldüğünü aktaran Periyot ” 2-3 senedir bozukluk korkulu geçiriyorduk? Zira değme ortamda peçe takılıyordu. Maskeden muhit sirayet olmuyordu. Şu an sistem bir anda serbestleşti ve peçe takmıyoruz. Bu sebeple bulaşmayı artık hızlandırıyoruz. Kış dönemine girdik, imdi bu saatten bilahare bunun önlemini almak gerekiyor. Herkesi cıvıl cıvıl ortamlara girerken maske takmaya çağırma ediyorum. Akıbet dönemde bu viral enfeksiyonlardan kaynaklı dip teneffüs yolu enfeksiyonu, hastalarımızın semptomlarına başvurulardan ufuk çokça bati miktarda çoğalma göstermektedir. Sabık sene bu zamanlarla kıyasladığımızda az daha yüzde 100’e mümasil acil servis başvurularına çoğalma saptanmış olmakta. Bundan dolayı da genel olarak bu anlattığımız tedbirlere halkımızın uymasını tavsiye mektubu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: