Şişman Zafer’in ateşi 100. sene birlikte Başakşehir’den yükseldi

Balaban Zafer’in ateşi 100. yıl birlikte Başakşehir’den yükseldi

İSTANBUL Başakşehir Belediyesi, 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünde Yengi Kampı ve İzcilik Yürüyüşü etkinliği düzenledi. Binlerce keşşaf ve Başakşehirlinin katıldığı etkinlikte keşşaflık faaliyetleri, saraka yürüyüşü, musahabe ve çalgı dinletileri gerçekleştirildi. Başakşehir Ulus Bahçesi’nde yakılan kamp ateşi ile sonuç bulan etkinliğe Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu dahi katıldı.

Balaban Tecavüz ve Başkumandanlık Meydan Savaşı’nin 100’üncü sene dünümü, tekmil yurtta olduğu kadar, Başakşehir’bile bile coşkuyla kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde Başakşehir Ulus Bahçesi, Galibiyet Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne aile sahipliği yaptı. 2 bin 250 izcinin katıldığı kampa kaymakamlık sakinleri birlikte kısık ilgi gösterdi.

“Etkinlikler dönem boyu sürdü”

Başakşehir Ulus Bahçesi’ndeki gölün etrafına alem şeklinde kurulan çadırlarda Başakşehirli izciler, dönüş boyunca çeşitli ameliyat gerçekleştirdi. Etkinlikler çerçevesinde Prof. Dr. Mustafa Budak, ‘Milli Kontak ve 30 Ağustos Ruhu’ isimli söyleşisinde Başakşehirlilerle ayrımsız araya geldi. Söyleşinin arkası sıra Başakşehir Müzik Akademisi öğrencileri katılımcılara çalgı ziyafeti sundu. Mehter dinletisi ile yürüyüş pozisyonuna sabık Başakşehirli izciler ve kaymakamlık sakinleri, Başakşehir Kavim Bahçesi etrafındaki yürüyüşünün ardından kamp ateşi etrafında buluşarak izci marşları söyledi.

“Büyük fütuhat balaban milletlere mahsustur”

Etkinliğe katılan ateşin kaza sakinlerine hitap fail Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu, iri zaferlerin nazik milletlere galiba olduğunu söyledi. İstiklal ve istikbal mücadelesinin 100 sene sonradan ayrımsız kararlılıkla devam ettiğini anlatım eden Başkan Kartoğlu, “Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle başlamak üzere göğsünü düşmana siper fail aziz şehitlerimizi ve yiğit gazilerimizi rahmetle, minnetle ecnebi ediyorum. Rabbim; Malazgirt’ten Mohaç’a, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye ve 15 Temmuz’a büyüklüğünde vatanımız, bayrağımız ve ezanımız için canlarını feda fail, düşmanlara ve hainlere geçit vermeyen eren şehitlerimizin mekanlarını behişt eylesin inşallah. 100 sene ilk dedelerimizin Anadolu’da verdiği istiklal ve ati mücadelesi, bugün da tıpkısı kararlılıkla ve azimle devam ediyor” diye konuştu.

“Tarihimizi bol okuyun çoluk çocuk”

Ağustos ayında kazanılan nazik zaferlere birlikte değinen Komutan Kartoğlu, gençlerin tarihi mebzul okumasını istedi. Başbuğ Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı, “Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi başta doğmak için ağustos ayında sayısız zafere imza atmıştır ceddimiz. 1473’te Otlukbeli Zaferi, 1514’te Çaldıran Zaferi, 1516’birlikte Mercidabık Zaferi, 1521’birlikte Belgrad’ın fethi,1526’bile Mohaç Zaferi,1571’birlikte Kıbrıs’ın fethi, 1922’dahi Sakarya Meydan Savaşı ve 30 Ağustos Şişman Atak Tarihimizi bereketli okuyun gençler! Unutmayın. Sultan Mehmet Eğlek İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. ‘Ya sen beni alırsın evet bile ben seni’ diyerek başlattığı abluka böylecene dünyada yeni benzeri asır açtı. Çanakkale’dahi tarihin akışını muhavvil tanınmayan kahramanlar dahi Alpaslan’ın, Osman Gazi’nin, Fatih’in, Kanuni’nin yolundan yürüdü.”

Share: