Şişman Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında kutlamalar yapıldı.

Bursa’da, Yontu semtindeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende, çelenklerin bırakılmasının ardından ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Patal, Bursalıların 30 Ağustos Yengi Bayramı’nı kutladı.

Bazı milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, siyasi parti el başkanları ile vatandaşların katıldığı tören, Bursa Valiliği’nde devam etti.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki törende Vali Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Albeni Orgeneral Ziyalı Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra tebrik programı Atatürk Bulvarı’nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Vali Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, merasim aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün onur tribünündeki yerlerini almasının peşi sıra askeri topluluk eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Törene, DOĞRU Parti Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Ziya Günay, CHP Eskişehir Milletvekilleri Yengi Çakırözer ve Jale Vazıh Süllü, MHP Eskişehir Mebus Dokuz Canlı Nurullah Aynaz, İYİ Fırka Eskişehir Mebus Aslan Kabukcuoğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Şanlı Yeldan, İl Bitirmiş Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Güven Müdürü Bitirim Ağırlar, SELIM Parti İl Başkanı Zihni Etkili, gayrı ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na Il, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Ilbay Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Gelgel Uçman Liva Cihangir Kemal Yüzçelik ve Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, halkın bayramını kutladı.

Gelgel Piyon Miralay Rasim Süt’ün konuşmasının ardından öğrenciler, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı ile ilgilendiren şiirler okudu.

Askeri mızıka ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibin gösterileri sonrasında resmigeçitle kutlamalar tamamlandı.

Kütahya

Kütahya Yengi Meydanı’nda Il önünde düzenlenen törende, Ilbay Yüce Polat, Gelgel Leşker Yetişek Tugay ve Garnizon Komutanı Gelgel Piyade Sancak Necati Güneş ile Şehremini Bilen Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Istinkâf Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çelik, Zaman ve Işık, il makamında tebrikleri kabul etti.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda Vali İlhami Patal, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, imtina etmek duruşunda bulunulmasının arkası sıra İstiklal Marşı okundu. Ilbay Aktaş, vilayet binasında tebrikleri kabul etti.

Törenlerin ikinci bölümü Kordon Boyu’nda yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma sonrasında Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ahali oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Resmigeçidin ardından merasim sona erdi.

Ayrıca, Yan Emniyeti Umumi Müdürlüğü ve Yaka Düzenlilik ekipleri denizde eylem sundu.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’ndaki merasim, Vali Kemal Kızılkaya ve Şehremaneti Komutan Vekili Melek Cıda Subaşı eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Uyanık Yüzbaşı Erkan Yavaş’ın konuşmasının peşi sıra öğrenciler yoluyla günün fehva ve önemini belirten şiirler seslendirildi.

Tören, Vilayet’te tebriklerin kabulünün ardından şehitlikte devam etti. Protokol üyeleri yoluyla şehit mezarlarına çiçek bırakıldı, Kur’an-ı Verimli tilavetine saha verildi. Korku atışıyla süren programda Ilbay Kızılkaya, şehitlik defterini imzaladı.

Yalova

Yalova’da, 15 Orak Ayı El Erki ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki programda Il, Garnizon Komutanlığı ve Uray Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Muammer Erol, Garnizon Başbuğ Vekili Bahir Piyon Miralay Gaye Çelikten ile Belediye Komutan Vekili Mustafa Muhteriz, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda, günün medlul ve önemine ilgilendiren meşveret yapıldı.

Ahali oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin ardından kutlamalar, Vali Erol’un makamında tebriklerin kabulü ile sonuç buldu.

Share: