Şişman Taarruz’un 100. yılı zımnında Afyonkarahisar’da şehitliklerde merasim düzenlendi

Afyonkarahisar’da Büyük Tecavüz’un 100. sene dönümü etkinlikleri kapsamında Albay Reşat Çiğiltepe ve Giresunlular şehitliklerinde merasim yapıldı.

Sinanpaşa Kaymakamlığınca düzenlenen Miralay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’ndeki törende, çelenk sunumunun ardından imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İlçe Cingöz Komutanı Mülazım İzzet Çağ, törende, 26 Ağustos’ta Kocatepe’da şafak sökerken başlayan ve binlerce alp şehidin kanlarıyla sulanan bu topraklarda Iri Tecavüz’un dünyada emsali yepyeni kahramanlıklarla 30 Ağustos Başkomutanlık Saha Muharebesi’yle stabil zafere ulaştığını söyledi.

Bu toprakların Miralay Reşat Eş üzere mağrur insanların verdiği okkalı mücadelelerle, akıttığı kanla yoğrularak vatan oluğunu vurgulayan Tarih, şöyle konuştu:

“Onlar, Çiğiltepe’yi için döktükleri yemeden içmeden kanlarla değil, faziletleriyle yurt yapmışlardır. Albay Reşat Satış ve arkadaşları vatan toprakları uğruna ölmek kadar sunulan meze ve mergup görev uğrunda tek duraksama etmeden can verebileceğinin çarpıcı bire bir örneği olmuştur. Bu uğurda her Türk askeri, gerektiğinde Albay Reşat Komutan olmaya hazırdır.”

Konuşmanın ardından Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Topçu, Belediye Başkanı Erdal Karaman ve kaza protokolü, şehitlik ziyaretinde bulundu, mezarlara karanfil bıraktı.

Kuran-ı Koçak okunması ve yakarış edilmesinin ardından tören sona erdi.

Törene, kaymakamlık protokolünün yanında Nazik Hücum Çiftteker Turu ile yol etkinlikleri kapsamında şehitliğe mevrut sporcular ve vatandaşlar katıldı.

İscehisar ilçesinde, Giresunlular Şehitliği’nde birlikte merasim yapıldı.

Programa, İscehisar Kaymakamı Garaz Kapar, Belediye Başkanı Ahmet Atmaca, Giresun Federasyonu Umumi Başkanı Muhterem Memiş ve kaymakamlık protokolü katıldı.Share: