Sıla Şentürk’ün kıyacı zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’de 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Birey Gökçek’in “taammüden ve canavarca hisle çocuğu isteyerek katil” suçundan ağırlaştırılmış varlık boyu mahbes cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Kırıcı Ukubet Mahkemesindeki davanın geçmiş duruşmasına, maznun Hüseyin Can Gökçek vakfedilmiş bulunduğu Van F Tipi Faziletli Güvenlikli Merbut Ceza İnfaz Kurumu’ndan Gürültülü ve Fon Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün da hazır bulunduğu duruşmada, Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının katılım talebi murafaa heyetince kabul edildi.

Sanık Hüseyin Can Gökçek, ifadesinde, fenomen haset beraber andırmak üzere anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, günücülük zımnında aralarında ağız dalaşı çıktığını argüman ederek, cinayeti işlediğini akseptans etti.

Mahkeme başkanının iddianamede güzeşte “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak masraf mi?’ şeklinde internetten kontrol yaptığı” bilgisine yönelik sorusuna maznun Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, sınırlı dışındaki ayrımlı sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Cet Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk birlikte kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın bütün anlattıkları yalandır. Sürekli bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme üzere bir niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların üstelik ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, görüngü günü evde olduğunu vurgulayarak, “Eve zahir girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diyerek patırtılı duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O birlikte ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Daha sonraları dışarı çıkıp yardım istedim.” diye niteleyerek konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın yer tehlikeli cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Tehlikeli Ceza Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, maznun Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tababet Bölüm Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tababet Ekip Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesinin otopsi raporlarına saha veriliyor.

Sanık için Samsun Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince verilen “bellek sağlığı mecmu” raporunun de saha aldığı iddianamede, Gökçek için “kasten ve canavarca hisle çocuğu düşünülerek cani” suçundan ağırlaştırılmış mülk boyu mahpushane cezası temenni ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak harcama mi” şeklinde internetten arama yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, cinayet öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye dönük eylemlerine belen edilen iddianamede, sürekli açacak muhavvil sanığın, almaç ve ayrımsız vasıta cihazlarının kaynak almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Kıyı Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Can Gökçek, Kargaşa-Giresun Havalimanı sadık yakalanmıştı.

Hüseyin Can Gökçek, mağdura yönelik “eşeysel sömürme ve kişiyi hürriyetinden yoksun tasarruf etmek” suçlamasıyla bire bir davadan henüz yargılanıyor.

Share: