Serkan Topal’dan İktidara Eleştiri: “Siyasal Manevrada, Çark Etmede Ustasınız, Zikzakta Ustasınız”

CHP Hatay Mebus Serkan Topal, TBMM Umumi Kurulu’nda; “Sınırları kevgire çevirdiniz, 911 kilometre tapu kabil kuvvetli sınırımız vardı, kodes deşik ettiniz. Sonra, izah yapıyorlar, diyorlar ki: ‘Efendim, 276 bin göçmeni yakaladık’. Ya, rüfeka siz teröristlerin başmak numaralarını biliyordunuz, bari ülkemize göl ayağı basmadan onları yakalasaydınız. Bu konuda marifetlisiniz, tamam; ustasınız, neyde ustasınız biliyor musunuz? Siyasal manevrada, çark etmede ustasınız, zikzakta ustasınız rüfeka” diye niteleyerek konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda, zaman Cumhurbaşkanlığı ile sınırlanmış kuruluşların 2021 Yılı Kesme Adisyon Yasa Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Yasa Teklifleri görüşülüyor. Görüşmeler sırasında alay kayran CHP Hatay Mebus Serkan Topal, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı, devleti külah ediyor ihvan. Cumhurbaşkanının görevlerinin arasında iç güvenliği uydurmak var, asayişi, kamu düzenini sağlamak var, mahalli idarelere eşit ırgamak var antrparantez ana doğruluk ve özgürlükleri koruyucu bire bir görevi de var Sayın Cumhurbaşkanı’nın. Ya, Sayın Reisicumhur seçkin kürsüye çıktığında hedef kusuyor, tiksinme komple, ayrım dolu sözler sarf ediyor. Ya, rüfeka, Sayın Reisicumhur burada bulunmayan, iletirler sayın muavinleri, yardımcıları. Ya, on paralık mi Erbakan’ın nezaketinden ibret almadı, benzer almadı? Hiç mi Bayar’ın aklından benzer almadı? Demirel’in o ayrıntılı nezaketinden hiç mi eş almadı? Ya, ihvan, gelişigüzel kürsüye çıktığında ayrımcılık yapıyor, namına oy veren yüzdelik 50 milliyetçi, kavrayışsız kalan yüzde 50’yi terörize car ediyor. Ya, hakeza tıpkısı idare olanaklı mi ihvan? Tığ bunu Hitler’de gördük, biz bunu Mussolini’da gördük arkadaşlar; yapmayın ya.

“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI KİM?”

Ya, bakın arkadaşlar, deminden, siz HDP’yle görüştüğünüzde milliyetsever oluyorsunuz, HDP’yle Oslo’bile, Dolmabahçe’birlikte görüştüğünüzde milliyetsever oluyorsunuz amma İYİ Tümen, CHP görüştüğünde yıldırıcı zar ediyorsunuz. Ya, arkadaşlar, sizler eğer yoz terörizmle mücadelede samimiyseniz size burada şurası söylüyoruz: Bakın, FETÖ’nün politik ayağı kim, FETÖ’nün politik ayağı ki? Elkızı, bire bir araştırma önergesi verelim, hodri düz, eğer aşağı yüreğiniz yetiyorsa ve bu konuda samimiyseniz ve bu konuda milliyetçiyseniz hodri vadi. Kadın terörü araştıralım ve onlara ki yardım yataklık yaptı, onlara devletin hep kurumlarını ki doğrulama etti; eş araştıralım, hodri yer amma sizin yüreğiniz namevcut, hastalık? Zira siz yürekten değilsiniz teröristle savaşım etmeye, siz çabucak seçimi kısaltmak amacıyla onu bir çevirgeç olarak kullanıyorsunuz.

Öyle ayrımsız madde namevcut. Evet, sanatçılar konser verecek, onları terörist zar edeceksiniz; evet, EYT’liler gösteri yapacak, haklarını isteyecek, onları yıldırıcı zar ediyorsunuz; işyar melfuf semptom hakkı istiyor, onları yıldırıcı car ediyorsunuz; evlatlarına bindi verenleri yıldırıcı zar ediyorsunuz; bu ülkede kim demokratik bire bir gösteri yapıyorsa onlara yıldırıcılık yaftası yapıştırıyorsunuz.”

Topal, AKP sıralarından bahis atılması konusunda “Siz benim Umumi Başkanımın tırnağına gelemezsiniz milliyetçilikte, öyle aynı şey yok, anca benzeri özdek namevcut. Kemal Kılıçdaroğlu bu ülkenin bilcümle kurumlarını yıldırı örgütlerine peşkeş çekmedi, Tank Palet Fabrikası’nı satmadı, satanların yanı sıra bile durmadı; onu üstelik söyleyeyim” dedi.

“ÇARK ETMEDE USTASINIZ”

Topal, sözlerine şöyle devam etti:

“Sınırları kevgire çevirdiniz, 911 kilometre tapu kadar kuvvetli sınırımız vardı, hapishane deşik ettiniz. Bilahare, açıklama yapıyorlar, diyorlar ki: ‘Efendim, 276 bin göçmeni yakaladık’. Ya, arkadaşlar siz teröristlerin ayakkabı numaralarını biliyordunuz, keşke ülkemize bacak basmadan onları yakalasaydınız. Bu konuda marifetlisiniz, tamam; ustasınız, neyde ustasınız biliyor musunuz? Politik manevrada, çark etmede ustasınız, zikzakta ustasınız arkadaşlar.

Şimdi, ayrımsız dönme ‘Katil Esad” diyorsunuz, devrisi ahit ‘Kardeşim Esad’ diyorsunuz, tıpkı ahir dönem hangi dediğinizi tığ anlamıyoruz. Yahu ‘Darbeci Sisi’ diyorsunuz, Cumhuriyet Altını El Partisi benzeri şey dediği ant Cumhuriyet Ahali Partisi’ne itham ediyorsunuz, iftira atıyorsunuz amma ertesi ahit var ya bire bir elle değil, iki elle, sımsıkı sarıyorsunuz. Ya, bu pekâlâ tıpkısı devlet anlayışı?”

Share: