Şemdinli’de öğrenciler mevhum esas gözlüğüyle aritmetik öğreniyor

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde fariza özne aritmetik öğretmeni Binnaz Melike Ersoy, mevhum kaynak gözlüğüyle öğrencilerinin matematiğe ilgilerini ve derse katılma oranlarını artırdı.

Mevlana Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi öğretmenlerinden Ersoy, Web 2.0 ve Web 3.0 ile ilgili tetkikat yapıp eğitimler alan farklı illerden 10 öğretmenle, öğrencilere aritmetik dersini sevdirmek ve yaşayarak öğrenmelerini icat etmek üzere “Metamat Projesi”ni hazırladı.

Bu kapsamda terbiye öğretim döneminin başında sanal kaynak gözlüğü temin eden Ersoy, matematik derslerini laf ve örneklerin müfredata uyarlandığı mevhum ortamda işlemeye başladı.

Bu sayede öğrencilerin matematiğe olan ilgisini artıran Ersoy, söz konusu yöntemle 9, 10, 11 ve 12’nci dershane öğrencilerinin matematiği canlandırmalar üzerinden henüz cılız öğrenmelerini sağladı.

Ersoy, AA muhabirine, kurucularından olduğu projenin “eTwinning” projesine dönüşeceğini söyledi.

Üç yıldır dijitalleşme alanında muhtelif tetkikat yaptığını, bu konuda eğitimler aldığını belirten Ersoy, Milli Terbiye Bakanlığının başlattığı “Hesap Seferberliği”hangi katkı hatırlamak üzere değişik şehirlerdeki 10 öğretmenle bu çalışmayı yürütmeye değişmeyen verdiklerini aktardı.

İlk etapta akademik düz taraması yapıp, realist hesap öğretimiyle ilişik bir mücahede ika gereği duyduklarını rapor fail Ersoy, “Günümüzde beğenilen metaverse, yani mevhum ortamlarla bu arada matematik öğretimini gerçekleştirmeyi planladık ve sanal ortamlarda matematik öğrenme alanları tevlit kararı aldık. Öğrenci taktığı mevhum gözlüklerle bu ortamlara istedikleri ant ya bile tığ vecibe verdiğimizde girip bunu gerçekleştirebiliyor.” dedi.

“Matematiği dinlemeyen öğrenciler imdi öğrenme ortamı tasarlamak istiyorlar”

Bu yöntemle öğrencilerin derse olan ilgilerinin artık arttığını vurgulayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Matematik derslerini itaat etmek istemeyen, derste sesini bile duymadığımız öğrencilerden, ‘ego yapacağım, önce ben bağlı olmak istiyorum’ kadar tepkiler alıyoruz. Öğrenciler ilk defa denedikleri için henüz fazla demet duyuyorlar. Bizi en haddinden fazla bahtiyar fail bölük istimara istimara yapmamızın yanı sıra, öğrenciler kanaat atıp ‘bu projede görünmek istiyoruz’ diyorlar. Matematiği dinlemeyen öğrenciler çıktı hesap öğrenme ortamı kurmak istiyorlar. O yüzden tığ dahi haddinden fazla mutlu oluyoruz. Bu projeyi Şemdinli’de ilk kez denedik. Türkiye’dahi bile kullanılmamış uygulanıyor. Bilcümle hesap müfredatını mevhum kitaplara dönüştürdük ve mevhum alemde hazırlıyoruz. Bakanlığın müfredatı ile eş anlı ilerliyoruz ve eTwinning projesi yerine arsıulusal servise sunduk. Çalışmalarımıza oradan devam ediyoruz.”

Öğrencilerden Yeşim Yılmayan da ilk defa mevhum köken gözlüğünü taktığını dile getirerek, “Elan önce sayıların realist olmadığını düşünüyordum. Gözlüğü taktığımda güya sayıları tutacağım gibiydi, çokça canlıydı. Matematiği hakeza bellemek çok sunturlu ve güzel.” dedi.

Share: