Şehit Topçu Uzatmalı Çavuş Nedim Korkmaz, Hakkari’de son yolculuğuna uğurlandı

Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde yarıcı yıldırı örgütü mensuplarıyla sâdır çatışmada yaralanan ve müdahalelere karşın martir olan 27 yaşındaki Topçu Uzman Çavuş Nedim Korkmaz, memleketi Hakkari’üstelik akıbet yolculuğa uğurlandı.

Dağ ve Komando Er Tuğgeneral Komutanlığı’ndaki törenin peşi sıra martir Korkmaz’ın Türk bayrağına sarılı naaşı, kent merkezindeki Ulu Cami’ye getirildi.

Cami avlusunda düzenlenen törene çeri kıyafetiyle katılan şehidin güvenlik korucusu olan babası ve familya bireylerini Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Nazır Yardımcısı Derviş Demirtaş, Ilbay ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık ile ayrıksı yetkililer teskin etmeye çalıştı.

Şehidin özgeçmişinin okunduğu törende, İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu cenaze namazını kıldırdı, yakarış etti.

Korkmaz’ın naaşı, Gazi Mahallesi’ndeki mezarlıkta defnedildi.

Şehidin babasına Türk bayrağını teyit eden Demirtaş, “Uğruna canlarımızı feda ettiğimiz bu bayrağı ayrımsız martir babası kendisine size tasdik ediyorum. Şahsınız, aileniz hatta şehriniz inşallah şehidimizin şanıyla, şerefiyle andolsun bundan sonra böyle anılacaksınız. Cenabıallah, mütezayit evlatlarınıza, sizlere hayırlı ömürler versin. Vatanımız esen olsun. Cenabıhak sizlere sabırlar bergüzar etsin.” dedi.

Kamu şehitlere yağmur dileyen Vali Akbıyık de bu ülkede 1071’den bu yana binlerce şehit verildiğini belirtti.

Hakkari’nin Türkiye’dahi yer çok şehit veren mülk olduğunu tabir eden Akbıyık, “Tamam şehitlerimizin mekanları behişt olsun. Hakkari halkı bugün da gösterdi kim bu hainlere, bu bölücülere hiçbir ant izin vermeyecek. Hepimiz kanları pahasına bu cennet vatanı koruyacağız. Kül Hakkari halkına, Türkiye’mize başsağlığı, şehidimizin ailesine çıdam ve dayanıklılık diliyorum. Şehitler ölüler değil. Onlar bizlerle beraber. Peygamberler, evliyalar onları bekliyor. Tanrı herkese şehitliği baht etmez. Birlik milletimizin, Hakkari’mizin başı sıhhatli olsun.” diyerek konuştu.

Törene vali yardımcıları, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Yüksekova 3. Piyon Fırka Komutanı Korgeneral Mustafa Koşan, İl Uyanık Komutanı Korgeneral Ateşin Hâkim, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, alım amirleri, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşları temsilcileri, kanma önderleri, çeri, polis ve vatandaşlar katıldı.

Share: