Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz, Gümüşhane’de kabri başında anıldı

Görev yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden, memleketi Gümüşhane’ye dönerken Tunceli’dahi PKK’lı teröristlerce kaçırıldıktan sonradan katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmayan, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde kabri başında anıldı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve eşi Sibel Taşbilek, Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, İl Milli Yetişek Müdürü Dayanıklı Sarp ile öğretmenler, martir öğretmenin Torul’a ilişkin Demirkapı köyündeki kabrini görüşme etti.

Şehidin babası Hamit, annesi Gülay ve ağabeyi Ahmet Yılmayan’ın dahi katıldığı ziyarette, Kur’an-ı Semih tilaveti ve duaların okunmasının peşi sıra Necmettin öğretmenin kabrine karanfil bırakıldı.

Vali Taşbilek, burada yaptığı konuşmada, Necmettin Yılmayan’ın eğitim şehidi olduğunu, milletin tenevvür davasına hizmet ettiği sırada mekruh tıpkı saldırıya uğradığını söyledi.

Vatanın birliği ve beraberliği uğruna can veren şehitlere budun olarak gönül borçlusu olduklarına belen eden Taşbilek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Son Teşrin’dahi manevi nezdinde şehidimizin Öğretmenler Günü’nü tesit etmek, ona şükran ve şükranlarımızı sunmak üzere ziyarette bulunduk. Antrparantez Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bilimi Bakanımız Mahmut Özer’in selamlarını de yansıtmak üzere buradayız. Onun kadar Aybüke kızımız, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Karkamış’ta Ayşenur öğretmenimiz şehit oldu. Biz biliyoruz kim Türkiye Cumhuriyeti devleti çok büyük. Bu evlatlarımız vatanımızın, milletimizin birliği ve beraberliği için fedai fert eyleyen bütün şehitlerimize, gazilerimize ulus kendisine minnettarız.”

“Kime cebe çektiklerinin farkında değiller”

Şehidin babası Hamit Yılmaz ise gazetecilerin kendisine yönelttiği “Hisleriniz nedir?” sorusuna, “Ayrımsız babaya sorulacak genişlik print sorulardan bire bir tanesi bu. Bunun dille tarif edilmesi imkansız.” yanıtını verdi.

Türk bayrağının dalgalanması amacıyla oğlunun görev yaptığını vurgulayan Yılmayan, şunları kaydetti:

“Benzeri nübüvvet mesleğini icra ederken, evladımın, asalaklar eliyle katledilip bedenini ramazan ayında oruçluyken, Pülümür Çayı’nda yolun kenarına bırakıp adamlık dışı katliamları yerinde gören mahlukat, kime silah çektiklerinin farkında değiller. İnşallah Rabbim onlara bile kanı verir, bu vatana yararlı evlatlar olurlar diye niteleyerek düşünüyorum. Necmettin sarıklı bile sizin ve bizim üzere bire bir yurt evladıydı. Bayrağımızı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Çiftçibaşı köyünde savurmak amacıyla oralara gidip görev yaptı. Vuslatı bu kadarmış, Rabbim şefaatinden bizi mahrum etmesin. Cemi milletimize şükranlarımızı sunuyorum. İyi kim bu memleketin tıpkısı evladıyız, ferdiyiz ne bahtiyar bize.”

Share: