Sefertepe’de devam fail kazılar Neolitik Asır araştırmalarına kandil tutacak

Ekin ve Turizm Bakanlığınca hesaplı “Şanlıurfa İli Neolitik Yüzyıl Araştırmaları Taştepeler” projesi çerçevesinde Sefertepe’da devam fail kazılar, Neolitik Asır araştırmalarına çırağ tutacak.

Şanlıurfa Müzesi başkanlığında, Viranşehir Kaymakamlığı destekleriyle İstanbul Üniversitesi Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü Tarih Öncesi Arkeolojisi Anne Haber Dalı Akademisyen Doç. Dr. Emre Güldoğan’ın ilmî danışmanlığında güzeşte sene başlayan Sefertepe kazıları bitmeme ediyor.

Viranşehir ilçesine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Sefertepe’de alanında bilirkişi 20 yabanlık ekiple sürdürülen kazılarda, ayrımsız çatı kompleksi içerisinde ayrımlı teknolojilere ait haddinden fazla sayıda buluntu ile karşılaşıldı. Bölgede yürütülen çalışmaların Şanlıurfa’nın ve Türkiye’nin hars tarihine ve turizmine yardım sağlaması bekleniyor.

6 alanda kazı çalışmaları sürecek

Sefertepe Kazıları Ilmî Danışmanı Doç. Dr. Emre Güldoğan, AA muhabirine, geçen yıl başladıkları kazı çalışmalarının bu sene 6 alanda sürdüğünü belirtti.

Sefertepe’nin Taştepeler projesinin sunu doğudaki noktası olduğunu dile getiren Güldoğan, “Taştepelerin şöyle heybetli tıpkısı özelliği var. İki sene öncesine baktığınızda Göbeklitepe Türkiye’bile ve dünyada bir tane kendisine kabul edilen tıpkı kazı bilimsel alandı. Bu projelerle gelişigüzel özellikle ilmî anlamda Urfa bölgesinde batısından doğusuna çok sayıda iskân yerinin Göbeklitepe ile ahi veya gündeş diyebileceğimiz evet bile münasebetli olduğu alanlar. Bu alanları korumamız acısında münasebetli yerlerin ortaya çıkması hele neolitik dönemin gene yeniden tartışması açısından önemli tıpkı derece adına görüyoruz.” dedi.

Kazılarda cesim bulgular elde ettiklerini aktaran Güldoğan, şöyle konuştu:

“Yaptığımız çalışmalarda çok tanımlı bir mimarlık ve buluntu topluluğuyla alelhusus çanak çömleksiz neolitik B tabakasına tarihlenen ve Göbeklitepe’nin 2. tabakasıyla çağcıl bir arkeolojik dolgu ile karşılaştık. Çok sayıda farklı teknik ve hammaddeden üretilmiş nitelikli bire bir boncuk buluntu topluluğu bulundu. Kazılarda bire bir çatı kompleksi içerisinde değişik teknolojilere ilişkin çok sayıda buluntu ile karşılaşıldı. Yontma taş, sürtme taş, mızrap aygıt endüstrisi, arkeozoolojik bakaya bulundu. Sefertepe’üstelik ortaya çıkarılan efsanevi betimlemeleri, Göbeklitepe ve Karahantepe’deki efsanevi betimlemeleri ile birlik gösteriyor. Tespit edilen bina kompleksinin izlerinin kuzey-cenup, şarki-gün batısı doğrultusunda devamını görüyoruz. Özellikle bu projelerle gelişigüzel özellikle Urfa’nın batısından doğusuna çokça sayıda yerleşme yerinin bulunmuş olması ve bunların bazılarında kazılara başlanmış olması bu yerlerin Göbeklitepe ile ilişkisi üzerine yüce sonuçlar ortaya koyacaktır.”

“Sefertepe’nin genişlik birkaç Göbeklitepe kadar kızıl olacağına inanıyorum”

Viranşehir Kaymakamı Alemdar Çengel üstelik Sefertepe’deki kazıların Viranşehir halkını heyecanlandırdığını ifade etti.

Sefertepe’nin Göbeklitepe kadar kesim turizmine yardım sağlayacağına inandığını dile getiren Ilçebay Çengel, “Burada güzeşte yıl başlatılan icraat devam ediyor. Çalışmalara bindi veriyoruz. Bölgemizde kâin genişlik çarkıt yapıların başında Göbeklitepe geliyor. Göbeklitepe’nin turizm potansiyelini mahsus, serencam yıllarda kentimize yaptığı katkı dahi beyninde. Sefertepe’nin bildirme beş altı Göbeklitepe kadar değerli olacağına inanıyorum. Buna ilgiyle inanıyorum.” dedi.

Sefertepe’nin hars tarihine çırağ olacağını vurgulayan Çengel, “Sefertepe’nin turizm yolu üzerinde olması bizim üzere genişlik şanlı. Benzeri turizm destinasyonu oluşturarak ilçemize 20 kilometre uzaktaki alanın turizm potansiyelini da koskocaman ölçüde etkileyeceğine inanıyorum. Bölgede yaptığımız hafriyat evi çalışmalarımız bitmeme ediyor. Çalışmaların sunma yakın zamanda tamamlanmasını bekliyoruz. “diye niteleyerek konuştu.

Share: