Scholz: Rusya yönetiminin arsıulusal hukuku zalimane ihlal etmesi zehir donör

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya cidal açan Rusya’nın uluslararası hukuku acımasızcasına ihlal etmesinin üzücü donör olduğunu söyledi.

Scholz, Focus dergisine yaptığı açıklamada, “Kavga Avrupa’ya gabi döndü. Komşusundan (Ukrayna) yer kısaltmak isteyen Rusya yönetiminin arsıulusal hukuku acımasızca ihlal etmesi elem vericidir.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da ülkelerin birbirleriyle seri savaştığı dönemlerde olduğu üzere, Rusya’nın, topraklarını cebren genişletmeye çalıştığını tamlayan Scholz, çekişme ve emperyalizmin Avrupa’ya anlayışsız döndüğünü belirtti.

Ukrayna’daki savaşın Moskova’nın planladığından haddinden fazla ayrımlı olduğuna dikkati calip Scholz, “Bire Bir noktada, Rusya’nın birlikte bu kısık durumdan tıpkı çıkış belgesi yolu arayacağı zaman gelmelidir. Askerlerin vurdumduymaz çekilmesi merkezi önem taşımaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

Scholz, Ukrayna’daki savaşın tüm uluslararası hususiyet kurallarını ihlal ettiğini vurgulayarak, “Bu savaştan (Rusya Mehabet Başkanı) Vladimir Putin sorumludur. Orada inanılmaz derecede katı çarpışma suçları işlendi. Suçların aydınlatılmasına, sorumluların tayin edilmesine ve adisyon vermelerinin sağlanmasına koruyucu olacağız.” dedi.

Scholz, çifte vatandaşlık yasasını övdü

Almanya Başbakanı, ayrıca haftalık videolu mesajında çıkarılması planlanan çifte vatandaşlık yasasına övgüde bulundu.

Scholz, Almanya’nın birçok hayat için umut ülkesi haline geldiğini anlatım ederek, “Almanya’ya gelen kadınlar, erkekler ve zaman zaman de ayrıntılar, ekonomimizin bugünkü kadar dallı güllü olmasına şişman katkıda bulundular.” dedi.

Birçok muhacir kökenlinin Almanya’daki işlerin ongun gitmesine katkıda bulunduğuna işaret eden Scholz, “Bazıları haddinden fazla ayrıntılı zamandır burada yaşıyor ve çocukları, torunları var. İşte bu nedenle, detaylı süredir bizimle yaşayanların dahi Alman vatandaşlığına geçmeye karar vermeleri çok ongun ayrımsız şey.” ifadelerini kullandı.

Hamburg Şehremini olduğu dönemde vatandaşlığa akseptans törenlerine katılmasının kendisi amacıyla gelişigüzel ant çok kırıcı olduğunu kaydeden Alman Şansölye, “Birçoğu aileleri ve arkadaşlarıyla sunma ferah topluluk elbiselerini ve kıyafetlerini giymiş adına geliyorlar ve vatandaşlığımızı almaktan haddinden fazla etkileniyorlar. Almanya’nın bilcümle bu avrat ve erkeklerin vatandaşlığa kabulü için daha gür düzenlemelere ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Share: