“Sayrı dostu” yıpranmamış mamografi cihazları efsaneleri sonlandırdı

“Pestil dostu” bakir mamografi cihazları efsaneleri sonlandırdı

İSTANBUL – Bicik kanseri teşhisi üzere önem yeryüzü fail mamografi işlemi ile ilgili, “haddinden fazla ağrılı ayrımsız prosedür” ya birlikte “mamografi çektirmek bicik kanseri yapıyor” kabilinden söylentilerin imdi bakir cihazlarla gelişigüzel akıbet bulduğunu nâkil Işın Bilimi Uzmanı Hekim Akademisyen Yıldırak Poçan, “Gelişen uygulayım bilimi ile alay malay cihazlar artık tamamen rahatsız dostu. Ayrıca eskiye bakılırsa haddinden fazla daha az dozda radyasyonla henüz etraflı görüntüleme yapabiliyoruz” dedi.

Değişik bütün amansız hastalık türlerinde olduğu kadar meme başı kanserinde bile erken teşhis oldukça mefret aynı saha tutuyor. Hele meme kanseri teşhisinde ve doğru tedavilerin uygulanması üzere yıllardır makbul mamografi cihazları uygulayım bilimi ile gelişigüzel akilane orantılı yerine geliştirilmeye bitmeme ediyor. Çarkıt cihazlarda yaşanan gâh problemlerin bundan sonra yeni cihazlarda yaşanmadığına özen çeken BHT CLINIC İstanbul Ana Konu Hastanesi Radyoloji Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Yıldırak Poçan, kullanılmamış cihazların hastalanmış dostu olduğunu söyledi. Süheyl Poçan antrparantez ışıma oranlarının de minimuma indirilmesine rağmen görüntülemenin ise aksine henüz etraflı ve detaylı olduğunu söyledi.

“Cihazlar rahatsız kontrolünde oluyor olduğu üzere yara eşiklerine bakarak ilerleniyor”

X ışını ile çalışan mamografi cihazlarının çıktı akıbet teknolojiye ahenktar adına arz bayağı kitleleri birlikte er dönemde fark edilmesini sağladığını rapor fail Yıldırak Poçan antrparantez cihazların imdi marazlı kontrolünde olduğunu vurguladı. Eskisi kabil ağrılı tıpkı işlem namına adlandırılmayan mamografi ile ilişik Poçan, “Mamografi cihazı hem meme kanserinin tanısında hem da tarama için geçer not tıpkısı aygıt. Oldukça siktirici kitleleri er dönemde fark etmemizi sağlayıcı bulgulardan yola çıkarak bicik kanseri tanısı konuluyor. Bu cihaz hem American College Of Işın Bilimi hem da Türk Afiyet Bakanlığının meme taramasında kullanmasını önerdiği en eke cihazlardan birisi. Hastanemizde beğenilen alet dahi sayısal mamografi cihazıdır. Uluslararası kurumlar marifetiyle genişlik bağan düze ile görüntüleme yapabileceği belgelenmiş, hastalara çok düşük dozlarda görüntüleme yapabilen tıpkısı aygıt. Tıpkısı zamanda tutkun ve kullanıcı dostu. Konvansiyonel mamografi dediğimiz geçmiş sulp mamografilerde memenin sıkıştırtma işlemini teknikçi yapıyordu. Hastalar bu esnada ağrı duyduklarını söyleyerek sonraki mamografi çekimlerinden kaçındıklarını anladık. Dert duymamak amacıyla mamografi çekiminden irkinti ediyorlardı. Ancak daha çok cihazın ehil olduğu kumanda hastanın kendi kontrolüne veriliyor. Sonunda tazyik işlemini züğürt kendisi yapıyor. Hastalar bu sayede dert eşiğini biraz elan yükseltebiliyor. Yani elan fazla acıya katlanıyor. Böylelikle henüz aktif görüntüleme yapıyoruz” dedi.

Saniyeler zarfında veriler uzmanlara iletiliyor ve mevcudiyet boyu saklanıyor

Cihazların dijitalleşmesi ile gelişigüzel verilerin dakikalar süresince uzmanlara iletildiğini ve kaybolmadığını bile söyleyen Poçan, “Teknolojinin gelişmesi ile gelişigüzel cihazların istihsal anlayışı ve görüntülemenin teknolojisi birlikte gelişti. Bir Vakitler konvansiyonel filmler üstüne basılıyordu. Deminden sayısal uygulayım bilimi ile görüntüyü bahis karşı eksper kişiye saniyeler içinde ertelemek olanaklı oluyor ve sonsuza dek hıfız imkanı sağlıyor. Böylecene henüz ahir mamografi çekimlerinde kıyaslama imkanı sunuyor. Belirleme ettiğimiz anormalliğin öncesine ve sonrasına bakarak hastalığın süreci için düşün sahibi olabiliyoruz. Antrparantez çağdaş teknoloji ile üretilmiş mamografi cihazlarının görüntü kıymetlendirme gelişim istasyonları var. Bu hareket istasyonlarında yapay zeka yazılımlarından faydalanıyoruz. Gözümüzün fark edemeyeceği derecede küçüklükteki kireçlenme parçacıklarını cihaza tespit yol açmak türlü. Aygıt bize o bölgeye hele bakmamızı yönlendirerek tanısal doğruluğumuzu arttırıyor” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki yıllarda radyasyon oranı yer aza indirilecek”

İki fiyaka çekim ile 1 yılda alınan radyasyonun çok henüz altında tıpkısı radyasyona maruz kalındığını ve ilerleyen yıllarda bu oranın daha bile indirileceğini dile getiren Poçan sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Bu aygıt sadece bicik kanseri teşhisinde değil haddinden fazla bağan dozda çalışmasından dolayı bebeklerde ve çocuklarda bile kullanımına imkan sağlıyor. Haddinden Fazla hassas çalışabilen, gözden kaçabilecek hasis kırıkları, çıkıkları tekrar mamografide değerlendirebiliyoruz. Aygıt üreticileri bile öncelikle tutkun güvenliğini arkalamak yerine çok elan düşük doz ışıma ile elektrik işini başarabilecek aygıt üretimine ciddilik veriyorlar. İki gurur mamografi ile 3,5 miligrey seviyesinde radyasyon alıyorsunuz ki Dünya Afiyet Örgütünün ayrımsız kişinin yılda alabileceği radyasyonun çok çok altında tıpkı mehabet. Uygulayım Bilimi ile gelişigüzel haddinden fazla daha bağan dozda ışınım bilgisiz cihazlar üretilecektir.”

Mamografi ile ilişkin akıllıcasına bildik yanlışlar

Son kendisine mamografi işlemi için sosyete ortada makul bilinen yanlışlara bile değinen Poçan, “Hele iki yanlışa dokunmak istiyorum, ilki Mamografi çektirmenin meme başı kanseri yapacağı söylemi var, bu kesinlikle yanlış. Özge kapı de mamografi işleminin çokça ağrılı bir prosedür olduğu. Bu site efsanesi şeklinde kadınlar ortada ferah bire bir deyiş. Bunun da haddinden fazla aslı yoktur. Modern cihazlar tutkun kontrolündedir ve meme sıkıştırma işlemini birlikte kendisi yapar. Marazlı veca duyduğu noktada tazyik işlemini sonlandırabiliyor. Yani mamografi işleminden bu söylentilerden kıran kaçınmasınlar” diye sözlerini sonlandırdı.

Share: