Sanatkâr Ziyalı Münevver’ın ‘Tırpankeş’ filminin setinde korkulu cuşiş

Hakkarili şarkıcı Görgülü Vazıh’ın senaryosunu yazıp oynadığı ‘Tırpankeş’ (tırpan çekici) filminin setinde senaryo gereği sâdır yangın kontrolden çıkınca büyük korkuya bozukluk oldu.

Sanatçı Entelektüel, köylerini metrukiyet yazar balaban şehirlere barhana etmiş insanların pandemi döneminden sonraları köylerine kalın kafalı dönüşlerinde yaşanmış büyük teessürat ve çekememezlikten belde birbirlerine beis veren köylülerin durumunu dile haberdar etmek amaçlı senaryosunu yazıp oynadığı ‘tırpankeş’ (tırpan calip) filminin çekimlerini Hakkari’nin Bağışlı köyünde sürdürüyor. Senaryo gereği yakılan mal yığını ağız ağıza yanarak kontrolden çıkınca, bölgede bulunan itfaiye ekibinin yarım saatlik müdahalesi sonucu söndürüldü.

Konuyla ilgilendiren açıklamada bulunan Aydınlık Kültürlü, senaryo gereği sarıkız yığınının yakılma sahnesinin çekimi sırasında bölgede kurumuş otların dikkate alınmadığını söyleyerek, “Zehir, rüzgarın etkisiyle etrafa sıçradı ve alevler büyüyerek kontrolden bundan sonra. Film ekibi ve çalışanlar ellerine aldıkları küreklerle, kovalarla yangını söndürmeye çalıştı. Ancak yangını söndürmede sıkıntılı kalınca köyde hazır bulundurulan itfaiye ekibi yangına müdahale etti. Eksik saatlik soğutma çalışması sonucunda yangın taharri altına alındı. 500 bağ maden ve etraftaki hazandide otlar tamamen yanarak tekmil oldu. Köylerde bazı bazı çekememezlikten âlem birbirlerinin otunu yakarak uymazlık çevirmek talip köylülerin bu sıkıntısını harlatmak gayeli ufak ayrımsız maden yığınını yakacaktık ama rüzgarı ve etraftaki solmuş otları hesaba katmamıştık. Bu yüzden alevler pattadak büyüdü ve etrafa sıçradı. Yanan otun zararını ben karşılayacağım diye tamam film ekibine ve itfaiye ekibine teşekkür ederim” dedi.

Türkücü Kültürlü Aydınlık, Bağışlı köyünde çektiği ‘Zılgıt’ belgesel filmi ve ‘Tırpankeş’ isimli sinema filmiyle birçok toplumsal güçlük projesine katkıda bulunduğunu söyleyerek, “Demincek de sinema sektöründe kayran ahzetmek istiyorum. Hakkarili tiyatrocu ve idmansız oyuncularla beraber özlük köyümde 15 günlük dinlenme kampı yaparak, fon yönetmenliğini Burhan Süslü, Ustalık ve Konuşma Yönetmenliğini Navzat Alter’in yaptığı ‘Tırpankeş’ filmini çektik. Bana en şişman desteği Hakkarili oyuncu ve saf ekibinde meydan düzlük Rengi Hakkari Grubu sanatçılarından Mahmut Önal, Lokman Apiko, dengbej Berceste Aksungur, yönetmen Hisse Senedi Apiko, Nevzat Alter ve filmde oynayan tamlık akraba ve köylülerime tükenmez teşekkür ederim” diye konuştu. – HAKKARİShare: