Sağlık hizmetini ayaklarına kadar getiriyorlar

– Afiyet hizmetini ayaklarına kadar getiriyorlar

Gezici keyif hizmetlerinden sene içerisinde 7 bin yaşama faydalandı

KARABÜK – Esenlik Bakanlığının ırak mahalle, yer, karye, ekenek üzere bayağı yerleşim yerlerinde verdiği gezgin afiyet hizmetlerinden Karabük’te yıl içerisinde 7 bin birey faydalandı.

Karabük İl Esenlik Müdürlüğü’ne sadık ekipler uzak mahalle, mekân, karye, ekenek kadar yerleşme yerlerine her an vatandaşları sondaj etmeye devam ediyor.

Halk Sağlığı Hizmetleri biriminde fariza işleyen personeller aracılığıyla vatandaşlara pansuman, enjeksiyon, kronik çor takibi kabil hizmetlerin yanı sıra eğitim ve kanser tarama yönlendirmeleri kabil bilgilendirmeler üstelik yapılıyor.

Öte yandan bakım düz vatandaşlar birlikte gezmen esenlik hizmetlerinden berenarı kıvançlı olduklarını belirttiler.

İl Esenlik Müdürü Ahmet Soluk, İhlas Bilgelik Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Koruyucu sağlık hizmetleri bizler için sonuç aşama mehabetli. Bir Numara etap sağlık hizmetlerinin sunumunda karı hekimlerimizin zat birimlerinde vermiş oldukları bakım dışında alelhusus rustik kesimde ve esenlik merkezlerine ulaşımın pres olduğu bölgelerde duraksız ve seyyah sağlık hizmetlerinin verilmesi bizim için serencam kademe ehemmiyet sunma ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Karabük’te 84 familya hekiminin fariza yaptığını ve bunlardan 24’ünün tıpkı zamanda seyyar sağlık hizmeti sunduğunu tamlayan Sarı, “Nüfusu 100’e kadar olan köylerde ayda yeryüzü birkaç 2 saat, 100 ile 250 nüfuslu yerlerde 1 gün, 250 ile 500 nüfuslu yerlerde 2 periyot, 500 nefer üstünde olan yerlerde ise haftada tıpkısı kat gezmen keyif hizmeti sunulmaktadır”dedi.

Soluk, mobilize afiyet hizmetinin Sosyete Sağlığı Merkezlerindeki hekimlerle ve afiyet personelleriyle yapıldığını aktararak, 2022 yılı içerisinde kısaca 260 köyde 7 bin vatandaşa bakım sunulduğunu söyledi.

Gezici Keyif Tarama Aracı’nın 2021 yılında Japonya Büyükelçiliği ile düzenlenen proje çerçevesinde Karabük’e kazandırıldığını hatırlatan Zerrin, çevirici içerisinde röntgen, ultrason ve farklı tıbbi cihazların bulunduğunu kaydetti.

Amaçlarının vatandaşların sağlığını arkalamak olduğunu anlatan Soluk, “Vatandaşların apotr sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak, gibi olduğunca ikinci ve üçüncü etap keyif hizmetleri üzerindeki yükü hafifletebilmek rüçhan hedefimiz” ifadelerini kullandı.

Share: